Reklama

Z Watykanu

Spotkanie przedsynodalne

Młodzi z całego świata gościli w Watykanie

Młodzi delegaci z całego świata przebywali w Rzymie na zaproszenie papieża Franciszka. Wspólnie pracowali nad dokumentem nt. tego, jak wyglądają świat i Kościół w oczach młodego pokolenia. Było wśród nich czworo Polaków, którzy w rozmowie podkreślili, że spotkanie, w którym uczestniczyli, ma historyczne znaczenie i może odmienić Kościół. Młodzieżowe spotkanie przedsynodalne odbywało się w dniach 19-24 marca. Ponad 300 delegatów z całego świata zebrało refleksje ze spotkań w grupach w postaci dokumentu, który zostanie przedstawiony Papieżowi i biskupom z całego świata. Ich obrady w ramach XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów odbędą się w Rzymie w październiku 2018 r.

KAI

***

Z myślą o młodych

Nowa książka papieża Franciszka

Ukazała się nowa książka papieża Franciszka pt. „Bóg jest młody”, której międzynarodowa premiera odbyła się 20 marca br. W tym kolejnym wywiadzie rzece Ojciec Święty odpowiada na pytania włoskiego dziennikarza i pisarza – 32-letniego Thomasa Leonciniego, autora wywiadów z czołowymi postaciami polityki, gospodarki i filmu.

Reklama

Franciszek zwraca się w książce do młodzieży całego świata, należącej i nienależącej do Kościoła, i wchodzi z nią w „odważny, głęboko zapadający w pamięć” dialog – zapowiada wydawca. Wskazuje młodym rolę protagonistów wspólnej historii, „wyrywając tych wielkich odrzuconych naszych niespokojnych czasów z marginesu, na który zostali odsunięci”. KAI

***

Dymisja prefekta

Zamieszanie wokół listu Benedykta XVI

Ojciec Święty przyjął dymisję, którą złożył prefekt Sekretariatu ds. Komunikacji – ks. prał. Dario Edoardo Vigano. Nie wyjaśniono, jakie były motywy dymisji i w jakiej mierze jest ona związana ze sprawą niepełnej publikacji listu Benedykta XVI z okazji prezentacji serii książek „Teologia papieża Franciszka”.

Z treści listu Papieża seniora, który nie był przeznaczony do publikacji, ujawniono jedynie to, co uznano za stosowne odnośnie do samej inicjatywy opublikowania serii książek poświęconych teologii Franciszka, w tym opinię Papieża seniora o formacji filozoficznej i teologicznej jego następcy, a także o wewnętrznej jedności obydwu pontyfikatów. Pominięto natomiast uwagi Benedykta XVI dotyczące autorów zbioru tekstów. Sekretariat ds. Komunikacji zapewnił, że motywem pominięcia tych uwag był poufny charakter listu, a nie jakieś próby cenzury. Aby rozproszyć wszelkie wątpliwości, postanowiono obecnie przedstawić list Papieża seniora w jego wersji integralnej. Dziennikarze ujawnili, że w liście Papież senior wyraził swoje zaskoczenie, iż wśród autorów prac opublikowanych przez watykańskie wydawnictwo Libreria Editrice Vaticana znajduje się m.in. niemiecki teolog Peter Hünermann. „W okresie mojego pontyfikatu wyróżniał się on jako przywódca inicjatyw antypapieskich” – napisał Benedykt XVI.

KAI

***

Audiencja Generalna

Komunia łączy nas z Chrystusem

Reklama

Podczas audiencji generalnej 21 marca br. Ojciec Święty kontynuował cykl katechez na temat celebracji eucharystycznej. Mówił o przyjmowaniu Komunii św., a także o następującej po tym wydarzeniu modlitwie kapłana.

Franciszek zauważył, że celebracja eucharystyczna jest ukierunkowana na Komunię sakramentalną. Przypomniał, że słowa kapłana: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. Błogosławieni, którzy zostali wezwani na Jego ucztę”, są zaproszeniem do wewnętrznego zjednoczenia z Chrystusem. Następnie, nawiązując do św. Augustyna, Papież przypomniał, że karmić się Eucharystią oznacza dać się przemieniać w to, co przyjmujemy – w żyjącą Eucharystię. – Komunia, jednocząc nas z Chrystusem, wyrywając z naszego egoizmu, otwiera nas i jednoczy ze wszystkimi, którzy są jedno w Nim – stwierdził Ojciec Święty. Podkreślił również znaczenie modlitewnego skupienia po Komunii św.

KAI

***

Ojciec Święty do Polaków

Niech Eucharystia napełnia nas świętością

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, nasze uczestnictwo we Mszy św. jest pełne, gdy przyjmujemy Ciało i Krew Pana w Komunii eucharystycznej. Jest to najgłębsze zjednoczenie z Chrystusem. On daje się nam, grzesznikom, jako pokarm, który nas uzdrawia, napełnia świętością i pozwala żyć życiem samego Boga. Przyjmujcie ten pokarm, aby napełniał was świętością! Z serca wam błogosławię.

RV

Audiencja generalna, 21 marca 2018 r.

***

Z Twittera papieża Franciszka

Nikogo nie wolno odrzucać, gdyż wszyscy jesteśmy bezbronni. Każdy z nas jest skarbem, któremu Bóg daje wzrost na swój sposób.

2018-03-28 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

Ruch Laudato sì i odpowiedzialność katolików za wspólny dom

2021-07-29 20:39

[ TEMATY ]

ekologia

ruch

katolicki

Vatican News

Chcemy zainspirować wspólnotę katolicką do większej troski o wspólny dom i wdrażania sprawiedliwości klimatycznej i ekologicznej. Taki cel stawiają sobie członkowie największej katolickiej organizacji klimatycznej na świecie Global Catholic Climate Movement. Powstała ona w 2015 roku na kanwie papieskiej encykliki ekologicznej i za aprobatą Papieża Franciszka właśnie zmieniła nazwę na Ruch Laudato sì.

„Ta nowa nazwa lepiej oddaje misję nawrócenia ekologicznego, która charakteryzuje nasz ruch i jest czymś więcej niż tylko walką ze zmianami klimatycznymi” – mówi Radiu Watykańskiemu Tomás Insua. Jest on założycielem i dyrektorem wykonawczym Ruchu Laudato sì, który zrzesza ponad 800 organizacji na całym świecie, w tym także w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję