Reklama

Nowi pasterze kościoła w Chicago

Niedziela w Chicago 13/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas uroczystości w katedrze Najświętszego Imienia Jezus (Holy Name Cathedral), znajdującej się na skrzyżowaniu ulic State i Superior w Chicago, 19 marca 2003 r. trzech księży zostało konsekrowanych na biskupów pomocniczych archidiecezji chicagowskiej.
Księżmi tymi są: ks. Francis J. Kane, były proboszcz parafii św. Józefa w Wilmette, ks. Tomasz Paprocki, proboszcz parafii św. Konstancji w północno-zachodniej części Chicago, oraz ks. Gustavo Garcia-Siller, były przełożony Prowincji Misjonarzy Ducha Świętego w Stanach Zjednoczonych, z siedzibą w Garden Grove w Kalifornii.
Głównym konsekratorem i przewodniczącym koncelebrowanej Mszy św. był kard. Francis George, oblat, arcybiskup Chicago. Biskupami współuczestniczącymi w konsekracji byli bp Raymond E. Goedert, biskup pomocniczy archidiecezji chicagowskiej oraz bp Watty Urquidi, M. Sp. S., biskup Nuevo Laredo w Meksyku.
Bp Kane, bp Paprocki oraz bp Garcia-Siller powiększą grono czterech biskupów pomocniczych, którzy już wspomagają kard. George´a w wypełnianiu administracyjnych obowiązków przy kierowaniu archidiecezją chicagowską.
Bp Kane sprawuje obecnie posługę duszpasterską jako wikariusz biskupi wikariatu II, diecezjalnej jednostki administracyjnej, obejmującej północną część Chicago oraz północne przedmieścia powiatu Cook.
Z dniem 1 maja br. bp Paprocki przejmie obowiązki wikariusza biskupiego dla wikariatu IV - obszaru obejmującego północno-zachodnią część Chicago oraz zachodnie przedmieścia powiatu Cook.
Również od 1 maja bp Garcia-Siller rozpocznie swoją posługę jako wikariusz biskupi wikariatu V, obejmującego południowo-zachodnią część Chicago oraz południowo-zachodnie przedmieścia powiatu Cook.
Ceremonia konsekracji rozpoczęła się po odczytaniu Ewangelii, gdy przewodniczący Rady Prezbiterialnej, ks. Edward Fiałkowski, w imieniu wspólnoty katolickiej zwrócił się do Księdza Arcybiskupa z prośbą o udzielenie sakry biskupiej księżom: Kane, Paprockiemu i Garcii-Siller.
Wówczas to bp John Gorman i bp Tadeusz Jakubowski - biskupi pomocniczy archidiecezji chicagowskiej wraz z kanclerzem archidiecezji Jimmim Lago przedłożyli Kardynałowi i zgromadzonym w katedrze wiernym Mandaty Apostolskie Ojca Świętego Jana Pawła II potwierdzające przeprowadzenie odpowiedniego procesu kościelnego i dokonanie przez Ojca Świętego wyboru ks. Kane, ks. Paprockiego i ks. Garcii-Sillera na przyszłych biskupów.
W homilii kard. George, znany z tego, iż wygłasza kazania w kilku językach, zaskoczył wszystkich polskim zagajeniem. "Dzisiaj obecna jest tutaj duża grupa polskich katolików - mówił powoli, ale wyraźnie Pasterz Kościoła chicagowskiego. - Jesteśmy wdzięczni Bogu, że kapłan polskiego pochodzenia będzie konsekrowany na biskupa - dla posługi Kościołowi powszechnemu. Niech pomoc św. Józefa prowadzi ich do większego zaufania Bogu w obecnym trudnym czasie i pomoże nam uwolnić Kościół od lęków i oprzeć się na mocy Boga". Przywołując postać św. Józefa, w tym dniu przypadała bowiem uroczystość Opiekuna Najświętszej Rodziny, mówił Ksiądz Kardynał o Józefie robotniku, opiekunie, człowieku opoce, godnym zaufania, ale i o Józefie marzycielu, mężu sprawiedliwym, oddającym siebie Bogu bez ograniczeń, warunków i pytań. Porównał nawet nowych biskupów do osoby świętego Opiekuna, teraz oni mają opiekować się Kościołem, jak on niegdyś Świętą Rodziną.
Na początku ceremonii przyjęcia sakry biskupiej kard. George zapytał każdego, czy jest gotowy służyć Kościołowi, czy odda tej służbie całe swoje serce, czy będzie prowadzić ludzi do zbawienia, czy będzie nawracać tych, którzy zgubili drogę do Boga, czy zobowiązuje się do bycia miłosiernym wobec bliźnich, zwłaszcza do pamięci o nich w modlitwie.
W czasie śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych nowi biskupi leżeli krzyżem w geście pokory i oddania się woli Boga, a wszyscy zgromadzeni modlili się o błogosławieństwo dla ich posługi.
Po sprawdzeniu gotowości każdego z nowo mianowanych biskupów do przyjęcia święceń i potwierdzeniu przez nich wierności Kościołowi, kard. George w zupełnej ciszy zapełnionego po brzegi kościoła nałożył ręce na głowę każdego z nominowanych. Ten gest, będący w Kościele centralnym momentem obrządku konsekracyjnego, symbolizuje wylanie Ducha Świętego na nominowanego. Następnie wszyscy biskupi nałożyli kolejno ręce na głowy nowych biskupów.
Następnie kard. George i uczestniczący w ceremonii biskupi odmówili uroczystą modlitwę konsekracyjną. Nad głową każdego z nowych biskupów została otworzona Ewangelia, na znak, że biskup ma obowiązek przekazywania objawienia Bożego. Pismo Święte ma być podstawą nauczycielskiego posłannictwa każdego biskupa. Nad głową bp. Paprockiego otwartą Ewangelię trzymali klerycy polskiego pochodzenia z Wyższego Seminarium Duchownego w Mundelein.
Po namaszczeniu głów nowych biskupów olejem Krzyżma Świętego, każdemu z nich wręczono atrybuty posługi biskupiej - Ewangelię symbolizującą nauczanie i głoszenie Słowa Bożego, pierścień biskupi symbolizujący zaślubiny z Kościołem i mitrę (koronę) wraz z pastorałem, obrazujące rolę biskupa jako pasterza sprawującego pieczę nad wiernymi zgromadzonymi wokół Chrystusa - Głowy Kościoła.
Po wyznaniu wiary pojawił się kolejny polski akcent uroczystości. Chór "Lira", ubrany w stroje krakowskie, przepięknie zaśpiewał Pod Twoją obronę. W tym czasie w procesji z darami do ołtarza podeszły m. in matka i siostra bp. Paprockiego, który kilka minut później tak mówił do zgromadzonych w katedrze: "Dziś dzięki łasce Bożej i pomocy ludzi żyjących w tym kraju zostałem biskupem. Zdaję sobie sprawę z roli, jaką pełni biskup w jednaniu chrześcijan i solidarności między ludźmi. Obiecuję wiernym tej archidiecezji i Ojcu Świętemu, że będę służył ludziom różnych kultur, ras i narodowości. Święty, do którego się modlę, to św. Tomasz Moore, mój patron. Proszę go o błogosławienie wszystkim wiernym tej archidiecezji. Cieszę się, że konsekracja biskupia przypada na dzień św. Józefa. Mój dziadek, dwaj moi wujowie, mój brat, szwagier, kuzyn i moi chrześniacy - wszyscy noszą to imię. Wybrałem to imię do swego bierzmowania w roku 1964. Imię Józefa miała również nasza parafia. Miałem także zaszczyt służyć jako kanclerz kard. Józefa Bernardina i modlę się, by jego duch mnie prowadził. Kard. Bernardin był tym, który dawał przykład, jak służyć. Jest wielu, którzy pomogli mi w mojej kapłańskiej drodze. Wielu z nich nie mogło jednak przybyć na tę uroczystość. Najbardziej w mojej pamięci pozostał mój ojciec, który potrafił przypilnować mnie, abym nie opuszczał Mszy św. On jest tym, który przywiódł mnie blisko Kościoła. Wśród żyjących - jestem wdzięczny mamie, która uczyła mnie o Eucharystii oraz o tym jak modlić się do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dziękuję ci, Mamo!
Dziękuję również moim sześciu braciom i dwóm siostrom, moim krewnym i przyjaciołom, księżom, siostrom zakonnym z Rezurection School, parafianom i współpracownikom z praktyki prawniczej. Dziękuję tym, którzy pomogli mi służyć parafii św. Konstancji przez ostatnie dwa lata. Dziękuję kard. George´owi, dziękuję Papieżowi Janowi Pawłowi II za mianowanie mnie następcą Apostołów. Jestem szczególnie wdzięczny, że 24 stycznia br. Ojciec Święty powiedział, że z księdza i prawnika zrobi biskupa.
Modlę się o błogosławieństwo, abym pełnił swoją służbę zgodnie z prawem, które jest wyryte w naszych sercach, bo jest to prawo miłości".
W swoim krótkim wystąpieniu w języku angielskim bp Paprocki powiedział także kilka słów po polsku: "Niech Matka Boża Częstochowska otacza opieką tutejszą Polonię chicagowską, największe skupisko Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia poza Warszawą".
Niedziela w Chicago przyłącza się do życzeń wielu obecnych na uroczstości, życząc nowym Biskupom błogosławieństwa Bożego w pełnieniu biskupiej posługi w archidiecezji chicagowskiej. Szczęść Boże!

Dziękujemy za współpracę Krzysiowi, Eli i Dominice Smereczyńskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. w intencji zmarłego Papieża Franciszka

2025-04-21 12:52

[ TEMATY ]

papież Franciszek

śmierć Franciszka

PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

W Poniedziałek Wielkanocny o godz. 19:00 w Bazylice św. Jana na Lateranie będzie celebrowana Eucharystia w intencji zmarłego dziś Ojca Świętego. Liturgii będzie przewodniczył kard. Baldo Reina – papieski wikariusz dla rzymskiej diecezji. Do wspólnej modlitwy zaproszeni są duchowni i wszyscy wierni.

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia o godzinie 7.35 w Domu św. Marty. Informację o śmierci Ojca Świętego przekazał przed godz. 10.00 z kaplicy Domu św. Marty kardynał kamerling Kevin Farrell.
CZYTAJ DALEJ

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Gdy odszedł Jan Paweł II – też był kwiecień – to moje pierwsze skojarzenie po śmierci Franciszka, które kieruje serce do roku 2005. Też był to okres Świąt Wielkanocnych. Zauważmy: wybór Franciszka był oceniany jako zapowiedź nowego stylu, jako nowy powiew.

Umarł w czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w poniedziałek wielkanocny, czyli w czasie tak bardzo wiążącym się z odnowieniem właśnie. Z odrodzeniem. Z życiem, które tylko zmienia się, nie kończy. To z pewnością wymowny znak dla świata. Także dla Kościoła, który nadal trwa, także w okresie sede vacante, bo został założony przez Zmartwychwstałego Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: zainicjowanych przez Franciszka procesów w Kościele nie da się zatrzymać

2025-04-22 15:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

kard. Kazimierz Nycz

procesy w Kościele

PAP/EPA

Okładki włoskich gazet po śmierci papieża Franciszka

Okładki włoskich gazet po śmierci papieża Franciszka

Zainicjowanych przez Franciszka procesów w Kościele nie da się zatrzymać niezależnie, kto zostanie nowym następcą św. Piotra – powiedział we wtorek kard. Kazimierz Nycz. Zaznaczył, że potrzebny jest papież – kreatywny kontynuator, który będzie zerkał także w pontyfikat Benedykta XVI.

W czasie wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie kardynał Nycz powiedział, że "po ludzku byliśmy wszyscy na śmierć papieża przygotowani". Jak stwierdził, Franciszek odszedł w pięknym czasie – w Wielkanoc.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję