Reklama

10 lat Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Istotnym elementem formacji kapłańskiej są studia filozoficzno-teologiczne. Odbywają się one zgodnie z wytycznymi Stolicy Apostolskiej i programu studiów wyższych seminariów duchownych w Polsce. Każdy kandydat do kapłaństwa jest zobowiązany przed przyjęciem święceń diakonatu obronić pracę magisterską. W związku z nauczaniem religii w szkole prawo państwowe nakłada na uczelnie teologiczne obowiązek przygotowania pedagogicznego absolwentów. Obejmuje ono 270 godzin wykładów, m.in. z zakresu psychologii, pedagogiki, dydaktyki i socjologii oraz odbycie 150 godzin praktyk katechetycznych w szkole.
Nad formacją intelektualną (studiami filozoficzno-teologicznymi) alumnów czuwają mianowani przez Biskupa Legnickiego wykładowcy. Wszyscy ukończyli specjalistyczne studia filozoficzne bądź teologiczne w uczelniach zarówno w kraju, jak i za granicą. Posiadają zatem kwalifikacje wymagane do prowadzenia zajęć dydaktycznych (wykładów, konwersatoriów, ćwiczeń, seminariów naukowych, lektoratów i praktyk).
Zajęcia rozpoczynają się zwykle 1 października, natomiast nieco później ma miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego z udziałem Biskupa Legnickiego, zaproszonych gości i studentów. Podczas inauguracji składane jest zawsze sprawozdanie z działalności Seminarium w minionym roku studiów, ślubowanie i immatrykulacja studentów I roku, wręczenie nagród najlepszym studentom oraz wykład inauguracyjny wygłaszany przez wybitnych specjalistów.
W minionym dziesięcioleciu istnienia i działalności WSD w Legnicy zajęcia dydaktyczne prowadziło ogółem 64 wykładowców duchownych i świeckich, w większości z terenu diecezji legnickiej, a także z sąsiednich diecezji i zgromadzeń zakonnych.
Niektórzy nasi wykładowcy podejmowali zajęcia dydaktyczne także poza Seminarium, np. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Legnicy, w Diecezjalnym Kolegium Teologicznym w Legnicy, Jeleniej Górze i w Wałbrzychu czy w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Legnicy. Wyższe Seminarium Duchowne sprawuje również opiekę naukową nad Diecezjalnymi Kolegiami Teologicznymi w Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu oraz nad Katolickim Uniwersytetem Ludowym w Chojnowie, filiami w Strzegomiu i Gryfowie Śląskim Biedrzychowicach.
Wyrazem aktywności naukowej naszego środowiska jest m.in. udział zarówno wykładowców, jak i studentów w sympozjach organizowanych na terenie całego kraju, a także publikacje książek i artykułów w czasopismach teologicznych. Każdego roku Biskup Legnicki kieruje na studia specjalistyczne w kraju lub za granicą kilku kapłanów.
W trosce o odpowiedni poziom przygotowania teologicznego studentów do Seminarium zapraszani są specjaliści z różnych dziedzin związanych z aktualnymi zagadnieniami teologicznymi czy dotyczącymi problemów, którymi żyje człowiek we współczesnym świecie. Seminarium jest ponadto organizatorem (lub współorganizatorem) kongresów i sympozjów naukowych. Dotychczas odbyły się Kongresy poświęcone następującej problematyce: 1994 - narkomania, 1995 - trzeźwość, 1996 - rodzina, 1997 - młodzież, 1999 - osoby niepełnosprawne. W Roku Jubileuszowym alumni i przełożeni uczestniczyli w Krajowym Kongresie Powołań, który odbył się w maju na Jasnej Górze, a wszyscy przełożeni w Jubileuszowej Konferencji Formatorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych, Zakonnych i Delegatów Biskupich ds. Stałej Formacji Kapłańskiej w Częstochowie. Kongresy gromadzą nie tylko duchownych i świeckich studentów teologii, lecz także osoby i organizacje interesujące się tymi zagadnieniami z terenu całej diecezji legnickiej. Jest to forum wymiany myśli i dzielenia się doświadczeniami licznych uczestników kongresowych obrad.
Inną formą budowania środowiska intelektualnego są organizowane przez Towarzystwo Naukowe przy Wyższym Seminarium Duchownym wykłady otwarte, które prowadzą znane i cenione osoby w dziedzinie nauki i kultury.
Ożywiającym elementem w naukowym środowisku są wydawane w serii Biblioteka Diecezji Legnickiej teologiczne rozprawy wykładowców seminaryjnych. Wyrazem aktywności naukowej jest udział zarówno wykładowców, jak i studentów w sympozjach i konferencjach naukowych na terenie całego kraju, a także liczne artykuły publikowane przez pracowników naukowych w różnych czasopismach teologicznych.
Ważną rolę integracyjną dla akademickiego środowiska diecezji legnickiej pełni inicjatywa organizowania każdego roku opłatkowego spotkania nauczycieli akademickich z trzech głównych ośrodków diecezji: Jeleniej Góry, Legnicy i Wałbrzycha. Miasta te gromadzą w różnych szkołach wyższych rzeszę ponad 25 tysięcy studentów, a spotkanie z rektorami i pracownikami akademickimi z tych środowisk pozwala lepiej poznać w wielu aspektach wspólne problemy i znajdować nowe formy współpracy. Spotkanie tegoroczne, które odbyło się 11 stycznia, było już czwartym tego rodzaju forum wymiany wzajemnych doświadczeń.
Takie spotkania stają się okazją do nawiązywania współpracy międzyuczelnianej, której dobrym przykładem jest umowa o współpracy pomiędzy Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej a Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Legnicy, podpisana 3 kwietnia 2001 r. przez rektorów obu uczelni: ks. dr Leopolda Rzodkiewicza i prof. dr hab. Stanisława Dąbrowskiego. Przedmiotem umowy jest współpraca obu stron w zakresie dydaktyki, nauki i działalności popularyzatorskiej. W zakresie dydaktyki umowa zapewnia studentom obu uczelni możliwości korzystania z biblioteki i czytelni. Wymianę doświadczeń dotyczących metodyki nauczania i wykorzystania nowoczesnych środków dydaktycznych oraz wymianę kadry dydaktycznej. W dziedzinie nauki obie szkoły będą organizować wspólne sesje naukowe, sympozja, konferencje oraz wymieniać własne wydawnictwa. Natomiast wspólna działalność popularyzatorska obejmować będzie organizowanie imprez masowych o charakterze edukacyjnym i wychowawczym, jak również popularyzowanie wiedzy o Legnicy i regionie dolnośląskim. Podpisana umowa umożliwia praktyczną współpracę obu uczelni, która przyjęła konkretne już formy w postaci prowadzenia zajęć dydaktycznych w PWSZ przez trzech pracowników naukowych WSD oraz wspólne zorganizowanie dwudniowego sympozjum naukowego z okazji 760. rocznicy bitwy z Mongołami pod Legnicą.
Obowiązek dalszej formacji intelektualnej mają także kapłani, którzy ukończyli studia w Seminarium. Spotkania formacyjno-szkoleniowe mają księża neoprezbiterzy. Niektórzy kapłani podejmują studia licencjacko-doktoranckie w PWT we Wrocławiu. Dla pozostałych w Seminarium organizowane jest dwuletnie studium wikariuszowskie oraz roczne studium proboszczowskie.
W dojrzewaniu intelektualnym alumnów legnickiego seminarium niezastąpioną rolę odgrywa księgozbiór biblioteczny. Biblioteka zawiera nowocześnie wyposażone czytelnie i pomieszczenia katalogowe. Od początku istnienia Seminarium dzięki licznym ofiarodawcom, fundatorom i koniecznym zakupom gromadzony jest i nieustannie powiększany księgozbiór biblioteczny, który obecnie liczy ponad 90 000 woluminów, książek z zakresu teologii i filozofii, historii, prawa kanonicznego, literatury pięknej znajdujących się w końcowej fazie komputerowego katalogowania. Biblioteka gromadzi książki stare (również starodruki) i nowe, czasopisma, przedwojenne księgi metrykalne, albumy, edukacyjne taśmy wideo o profilu religijnym, plakaty, broszury i pamiątkowe medale. Znajduje się w niej specjalny dział poświęcony historii i tradycji ziem wchodzących w skład diecezji legnickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Św. Pius V

Antonio Ghislieri, zwany Aleksandrinus, urodził się 17 stycznia 1504 r. w Bosco Marengo w Piemoncie (Włochy). Drogowskazem jego całego życia była najdoskonalsza pobożność chrześcijańska.

Mając zaledwie piętnaście lat, przywdział habit dominikański. Został potem biskupem i kardynałem. Po śmierci Piusa IV wybrano go na papieża. Przybrał imię Piusa V. Od razu przystąpił do wprowadzania w życie uchwał zakończonego 3 lata wcześniej Soboru Trydenckiego. Pius V zwracał baczną uwagę, by do godności i urzędów kościelnych dopuszczać tylko najgodniejszych. Odrzucał więc stanowczo względy rodzinne, dyplomatyczne czy też polityczne. Przeprowadził do końca reformę w Kurii Rzymskiej. Papież starał się zaprowadzić ład także w państwie kościelnym. Za jego pontyfikatu 7 października 1571 r. cesarz Jan Austriacki odniósł pod Lepanto słynne zwycięstwo nad Turkami podczas jednej z najkrwawszych bitew morskich.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat Archidiecezji Wrocławskiej w sprawie ochrony życia

2025-04-30 13:54

Tomasz Lewandowski

W związku z zabiciem 9-miesięcznego nienarodzonego dziecka w szpitalu w Oleśnicy, leżącym na terenie archidiecezji wrocławskiej, archidiecezja wydała specjalny komunikat:

„Każde dziecko, które pojawia się w łonie matki, jest darem, który zmienia historię rodziny. Takie dziecko trzeba przyjąć, kochać i otoczyć troską. Zawsze!” (papież Franciszek).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję