Reklama

Polska

Warszawa: inauguracja Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Nabożeństwem ekumenicznym w katedrze warszawsko-praskiej zainaugurowano w stolicy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. - Niech Dobra Nowina będzie większa, silniejsza i bardziej czytelna niż wszystkie złe wiadomości, które do nas docierają - powiedział do zgromadzonych w świątyni abp Henryk Hoser.

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

chrześcijanin

Artur Stelmasiak

Nabożeństwem ekumenicznym w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika zainaugurowano w stolicy oficjalne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, które tym roku odbywają się pod hasłem „Jezus rzekł do Samarytanki: Daj mi pić”. W uroczystej mszy św. przewodniczył bp warszawsko-praskiego abp Henryk Hoser. W koncelebrze wzięli także udział biskupi pomocniczy obydwu warszawskich diecezji: bp Marek Solarczyk i bp Józef Górzyński.

- Wobec odchodzenia współczesnego świata od Boga będącego źródłem prawdziwego życia i miłości w kierunku wierzeń, przesądów, guseł, wróżb i wróżbitów, Jezusowy Testament wypowiedziany w wieczerniku stanowi dla nas wyjątkowe zobowiązanie – powiedział abp Henryk Hoser.

Reklama

Stwierdził, że ekumenizm jest wkładem w jedność rodziny ludzkiej, której tak desperacko poszukujemy. - Nie możemy nie brać pod uwagę antyświedectwa podziału między chrześcijanami na wielu kontynentach. Jest to antyświadectwo w stosunku do słów Jezusa, który modlił się, abyśmy byli jedno – zauważył abp Hoser.

Nawiązując do nauczania papieża Franciszka, biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę na konieczność szukania tego, co łączy i pamiętania o zasadzie "hierarchii prawd", dzięki którym szybko będziemy mogli podążać w kierunku wspólnych form głoszenia, służby i świadectwa. – Ileż możemy się nauczyć od innych. Otwórzmy się zatem na Ducha i mówimy: "Oto jestem Panie. Poślij mnie" – zaapelował abp Hoser.

Życzył jednocześnie wszystkim wyznawcom Chrystusa radości, która płynie z odzyskanej jedności wewnętrznej i zewnętrznej. - Niech Dobra Nowina będzie większa, silniejsza i bardziej czytelna niż wszystkie złe wiadomości, które do nas docierają – powiedział.

Reklama

Kazanie wygłosił prezes Warszawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła polskokatolickiego. Zwrócił w niej uwagę na znaczenie chrześcijańskiego powołania, które jak zaznaczył - jest zaproszeniem do dawania świadectwa o Bogu i Jego miłości w tym świecie oraz realizacji dzieła jednania.

Powiedział, że poprzez swoje powołanie człowiek wchodzi w intymną relację z Bogiem, stając się świątynią Ducha Świętego i niezastąpionym darem dla innych. - Czyż dziś nie gromadzimy się po to, aby Bóg przebywał w naszych sercach, aby je opromieniał, przemieniał, ubogacał i otwierał na tych, którzy są z innego kościoła, czy wyznania, tak abyśmy mogli na nich jako na naszych braci i siostry? – pytał kaznodzieja.

Przypomniał, że każdy chrześcijanin będąc uczniem Chrystusa tym samym uczestniczy w Jego misji nauczycielskiej, kapłańskiej i apostolskiej, a wspólnota do której poprzez chrzest należy jest wybranym plemieniem. – W tym świetle powołanie każdego człowieka urasta do rangi wielkiej tajemnicy, poprzez którą Stwórca wypowiada swoja wolę, a która zawiera się w słowach: „Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" – zauważył prezes Warszawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

- Czy jako dzieci Jezusa Chrystusa żyjemy tą głęboką świadomością chrześcijańskiego powołania do dawania świadectwa o Bogu i Jego miłości oraz świadectwa w realizacji dzieła jednania? - zastanawiał się kaznodzieja.

Przywołując słowa ks. Tadeusza Horaka, zaznaczył, że Bóg nieustannie przemawia do człowieka prowadząc go po drodze wiatry. – Mały Samuel, dziecko z czystym sercem mieszkające w świątyni Boga mogło Go usłyszeć, mimo że nic o Nim nie wiedziało. Wołanie Boga-Człowieka usłyszeli tez prości rybacy z nad Galilejskiego Jeziora. Nawet ktoś, kto sam nie potrafi usłyszeć jak Helli może w tym pomóc innemu, bo kryje się w nim Bóg i Jego łaska – stwierdził duchowny. Wyraził przy tym wiarę, że także w tych, którzy zgromadzili się w katedrze na wspólnej modlitwie kryje się Bóg i Jego łaska otwierająca na siebie nawzajem i uzdalniająca do modlitwy, która jest sercem ekumenizmu.

Na zakończenie ks. Dąbrowski zachęcił, aby dar jedności zawierzać Bogu w każdym czasie, a nie tylko przy okazji Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność. – Kiedy będziemy podróżować, kiedy będziemy na dobrych wakacjach, czy we wspólnocie rodzinnej pamiętajmy o tym, że Chrystus prosił Ojca, aby wszyscy stanowili jedno – zaapelował ks. Dąbrowski.

W liturgii wzięli także udział przedstawiciele kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz wierni różnych wyznań chrześcijańskich.

2015-01-18 06:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrześcijanie „klejem” Syrii

Niedziela Ogólnopolska 27/2018, str. 10-12

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

chrześcijanin

Archiwum Abdo Haddada

Gdyby nie świadectwo chrześcijan, świat nie zainteresowałby się losem Syryjczyków

Gdyby nie świadectwo chrześcijan, świat nie zainteresowałby się losem Syryjczyków

WIESŁAWA LEWANDOWSKA: – Po wojennej walce z islamskimi terrorystami syryjskim chrześcijanom udało się przetrwać – mimo ogromnych strat nie dali się unicestwić. Choć mocno okaleczone, to nadal istnieją w Syrii najstarsze Kościoły chrześcijańskie. Czy jednak są jeszcze zdolne jak dawniej pomagać swym wyznawcom? Jak sobie radzi patriarchat Greckiego Melchickiego Kościoła Katolickiego?

CZYTAJ DALEJ

Jeżów: Zniszczenia po nawałnicy

2021-07-27 13:27

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

9 lipca przez Jeżów i okolice przeszła potężna nawałnica wyrządzając sporo szkód w budynkach, wiele drzew zostało wyrwanych z korzeniami i zerwane linie energetyczne.

CZYTAJ DALEJ

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

2021-07-28 07:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Materiał prasowy

Tysiące ozdrowieńców nie może otrzymać certyfikatu covidowego, nawet jeśli wirusa wykryto u nich testem antygenowym - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak czytamy na łamach "Rz", Komisja Europejska nie uznaje za ozdrowieńców osób, którym zdiagnozowano zakażenie COVID-19 na podstawie testu antygenowego – najbardziej popularnego m.in. w Polsce. Przez to nie mogą otrzymać paszportu covidowego. Spotkało to Marcina T. ze Szczecina. "Miałem kaszel i wysoką gorączkę, której niczym nie mogłem zbić. Wezwałem karetkę, ratownicy w domu zrobili mi test, który potwierdził COVID-19" – opowiada "Rzeczpospolitej" Marcin T. Został zabrany do szpitala na oddział covidowy, gdzie spędził półtora tygodnia. Wypis potwierdził, że przeszedł „obustronne zapalenie płuc w przebiegu covid”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję