Reklama

25 lat pomocy dzieciom

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” to trwająca od prawie ćwierć wieku opowieść o tym, jakie mogą być skutki spotkania Dziecka z Dorosłym. W 1993 r. dziesięcioletni wówczas Przemek odwiedził „Jaśka”– dobranockę dla najmłodszych, którą codziennie emitowano na antenie Polskiego Radia Lublin S.A. Chłopak chciał znaleźć pracę, aby pomóc rodzicom. Podzielił się swoim – całkiem niepasującym do dziecięcego świata – problemem z jaśkową ciocią Ewą Dados. Ta nietypowa prośba dziecka, podchwycona i właściwie zrozumiana, zaowocowała lokalną zbiórką darów rzeczowych, która na przestrzeni lat przeobraziła się w ogólnopolski program pomocy najmłodszym w potrzebie. W tym roku po raz 25. kilkanaście tysięcy osób z całej Polski odpowiedziało na płynący z lubelskiego eteru apel. Zaproszenie Ewy Dados od lat mobilizuje do wspólnego działania pod egidą żółtego uśmiechniętego słoneczka wszystkich tych, którym nieobca jest myśl przewodnia PDPZ – „Podziel się tym, co masz”.

Tradycyjnie na początku października ub.r. przy Polskim Radiu Lublin S.A. został powołany Główny Społeczny Komitet Organizacyjny – od tego zawsze się zaczyna. Akcja „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” nie jest bowiem ani stowarzyszeniem, ani fundacją; za jej organizację i zgodne z regulaminem przeprowadzenie odpowiada wspomniany komitet przy wsparciu szerokiego grona współorganizatorów. W skład GSKO wchodzą, zaproszeni przez Ewę Dados, przedstawiciele różnych instytucji udzielających pomocy potrzebującym, lokalnych władz, służb, wieloletni wolontariusze akcji; osoby, które od lat swoimi siłami i autorytetem wspierają PDPZ. Zaszczytny obowiązek współorganizowania akcji przyjęły w tym roku: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Lubelski Oddział Regionalny, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie, Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Polski Czerwony Krzyż – Lubelski Oddział Okręgowy, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej oraz – po raz pierwszy – Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wszystko odbywa się oficjalnie – akcja została zgłoszona na portalu zbiorki.gov.pl i otrzymała numer 2017/4751/KS.

Swoje poparcie dla wszelkich działań okazują naszej akcji również włodarze miast i województw, uznane autorytety, hierarchowie kościelni, ludzie świata kultury i nauki, przyjmując zaproszenie do Komitetu Honorowego. Zgodnie z wieloletnią już tradycją nasze działania popierają małżonki prezydentów RP – w tym roku pani Agata Kornhauser-Duda również udzieliła nam swojego patronatu. Rokrocznie możemy też liczyć na patronat i opiekę duchową metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika oraz arcybiskupa seniora Bolesława Pylaka. Akcja PDPZ dostąpiła nie lada zaszczytu: jej pomysłodawczyni oraz wszystkim wolontariuszom specjalnego apostolskiego błogosławieństwa udzielił Ojciec Święty Franciszek, „wypraszając obfitość łask i darów Bożych, umocnienia w wierze oraz nieustającej opieki Najświętszej Maryi Panny”.

Ogromną rolę w akcji odgrywają media – dzięki solidarnemu działaniu braci dziennikarskiej informacje o PDPZ docierają do najdalszych krańców Polski, a nawet przekraczają granice naszego kraju. Każdego roku łamy prasowe, anteny radiowe i telewizyjne oraz przestrzenie wirtualne zapełniają się informacjami o wielu naszych inicjatywach.

Przy tak silnym wsparciu łatwiej działać! Niezmiennie, jak co roku, według regulaminu, nie zbieraliśmy żadnych pieniędzy, a wyłącznie dary rzeczowe: odzież i obuwie w bardzo dobrym stanie, zabawki, książki, słodycze, żywność długoterminową, ziemiopłody. Kto zbierał? Zgodnie z ideą akcji, aby zbierać dary, należy założyć sztab – najmniejszą akcyjną jednostkę organizacyjną. Sztaby powstają w redakcjach, domach kultury, parafiach, na uczelniach i w szkołach wszystkich szczebli, bibliotekach, klubach, kołach, siedzibach instytucji pomocowych, zakładach pracy, słowem: wszędzie tam, gdzie znajdą się ludzie, którzy są przekonani, że – jak w akcyjnej piosence –„nawet odrobinę też podzielić można”. W tym roku na terenie całego kraju zarejestrowano 497 sztabów.

Reklama

Największym akcyjnym wydarzeniem jest Wielka Uliczna Zbiórka Darów. Niektórzy są przekonani, że stanowi ona finał corocznych działań, a tak naprawdę jest odwrotnie – Uliczna Zbiórka dopiero otwiera sezon zbiórek i wprawia akcyjną maszynę w ruch. W ten wyjątkowy dzień na polskie ulice – wszędzie tam, gdzie zarejestrowano sztaby akcji – wyruszają oklejone żółtym słoneczkiem samochody, mobilne punkty zbiórek, przy których na darczyńców czekają dorośli wolontariusze (każdy ma opieczętowany, imienny identyfikator ze zdjęciem) wspierani przez niepełnoletnich przyjaciół akcji. Podziękowaniem za każdy prezent jest nasze uśmiechnięte słoneczko. Ofiarność Polaków nie przestaje zachwycać i zadziwiać. Włożony w przygotowanie zbiórki trud setek osób – wolontariuszy, przedsiębiorców, którzy udostępnili samochody, kierowców, restauratorów, służb mundurowych itd., mówiąc kolokwialnie – „opłacił się”. W samym tylko Lublinie w dzień WUZD zebrano 32 tony darów.

Akcja PDPZ to również Mecz Słodkich Serc – przed laty wymyślony przez Zenona Telmana stał się znakiem rozpoznawczym akcji. W tym roku mecz, na który biletem wstępu były bombonierka lub czekolada, rozegrały: Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin oraz TBV Start Lublin Tauron Basket Liga. Zebrane podczas meczu słodycze oraz sprzęt sportowy trafiły do wielu lubelskich placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Kalendarz akcyjnych wydarzeń nie byłby pełny bez „aukcji” „Dar serca za dar serca”. Korzystając z uprzejmości i życzliwości Wojewody Lubelskiego, sympatycy PDPZ zbierają się w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, aby „wylicytować” wyjątkowe przedmioty przekazane przez przyjaciół akcji – niezwykłe pamiątki, przedmioty kolekcjonerskie, płyty od uznanych artystów itp. „Waluta” jest również – jak całe wydarzenie – niecodzienna. Wspomniane przedmioty można „wylicytować” za kilogramy, a nawet tony, litry, sztuki czy opakowania produktów żywnościowych. Tegoroczna „aukcja” zasiliła Główny Magazyn Akcji niemal 3 tonami darów.

Reklama

Akcja PDPZ to tysiące zaangażowanych osób, setki wydarzeń kulturalnych i sportowych, długie godziny spędzone na przygotowaniu i rozliczaniu zorganizowanych zbiórek i – co najważniejsze – dziesiątki tysięcy uśmiechniętych dziecięcych buź. W ramach tegorocznej zbiórki na terenie 13 województw w całym kraju ogółem zebrano 186 564,49 kg darów, w tym 44 514,32 odzieży, obuwia, zabawek, książek, artykułów szkolnych, środków czystości i higieny. Ponadto zebrano 116 626,28 kg żywności, w tym 12 404,14 kg słodyczy i 26 963,05 kg ziemiopłodów. Darczyńcy przekazali również 1375,44 kg innych darów.

Wieść o naszej lubelskiej inicjatywie dotarła w tym roku do Brukseli – działania red. Ewy Dados zostały uhonorowane Europejską Nagrodą Obywatelską przyznawaną przez Parlament Europejski. Wolontariusze akcji otrzymali natomiast „za budowanie miasta solidarnego” Medal 700-lecia Miasta Lublin oraz zostali wyróżnieni Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w XXV Ogólnopolską Akcję Charytatywną „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, i... zapraszamy za rok :-).

2018-02-07 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Mistrz Księgi Domowej,

1. Wszelkie „umywanie”, „obmywanie się” lub kogoś albo czegoś kojarzy się ściśle z faktem istnienia jakiegoś brudu. Umywanie to akcja mająca na celu właśnie uwolnienie się od tego brudu. I jak o brudzie można mówić w znaczeniu dosłownym i przenośnym, taki też sens posiada czynność obmywania; jest to oczyszczanie się z fizycznego brudu albo akcja symboliczna powodująca uwolnienie się od moralnego zbrukania. To ten ostatni rodzaj obmycia ma na myśli Psalmista, kiedy woła: „Obmyj mnie całego z nieprawości moich i oczyść ze wszystkich moich grzechów …obmyj mnie a stanę się bielszy od śniegu” (Ps 51, 4-9). Wszelkie „bycie brudnym” sprowadza na nas złe, nieprzyjemne samopoczucie, uwolnienie się zaś od owego brudu przez obmycie przynosi wyraźną ulgę.
Biblia mówi wiele razy o obydwu rodzajach zarówno brudu jak i obmycia, czyli oczyszczenia. W rozważaniach niniejszych zajmiemy się obmyciami z brudu w znaczeniu moralnym.

CZYTAJ DALEJ

Msza Wieczerzy Pańskiej. Wolność wypełniona miłością

2024-03-29 07:01

Paweł Wysoki

Ten, kto kocha na wzór Jezusa, nie jest zniewolony sobą, jest wyzwolony do służby, do dawania siebie - powiedział bp Adam Bab.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję