Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowy rok na naszych kościelnych uczelniach

21 października br. oficjalnie rozpoczął się nowy rok studiów akademickich w Wyższym Instytucie Teologicznym im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości. 9 dni wcześniej zaś rok akademicki rozpoczęli częstochowscy klerycy, którzy przygotowują się do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Obie uczelnie znajdują się w Częstochowie przy ul. św. Barbary 41

Jeśli chodzi o tę pierwszą uczelnię, w poprzednim numerze edycji częstochowskiej „Niedzieli” ukazał się tekst jej nowego dyrektora ks. dr. Mikołaja Węgrzyna, który prezentował obecne oblicze naszego instytutu. Natomiast dwa tygodnie temu można było zapoznać się z realiami naszego seminarium. Opowiadał o nich w specjalnym wywiadzie ks. dr Grzegorz Szumera, rektor tejże uczelni.

WIT

Uroczystości w Wyższym Instytucie Teologicznym rozpoczęła Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita Częstochowski w okolicznościowej kazaniu wskazał na główne zadania, jakie stoją przed wykładowcami i studentami instytutu, m.in. są nimi: wierność Chrystusowi i rzetelność w przekazie nauczania wiary. Po Eucharystii w auli instytutu miała miejsce dalsza część inauguracji roku akademickiego. Wysłuchano m.in. wystąpienia ks. prof. Jana Dziedzica, dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który m.in. przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Nie lękaj się jutra – niech jutro lęka się ciebie. Wyznacz kierunek, a wszystko stanie się proste. To ty możesz sprawić, że jutro będzie działać na twoją korzyść”.

Rozdano dyplomy absolwentom i wręczono indeksy studentom pierwszego roku oraz słuchaczom tzw. studiów okołoinstytutowych. Wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr hab. Stanisław Zieliński, m.in. wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Poruszył on temat Jezusa z Nazaretu w kontekście historii, teologii i wiary. Prelegent zaprezentował m.in. współczesne kierunki badań w teologii fundamentalnej, które odnoszą się do Chrystusa.

Na uroczystościach, jak zwykle zresztą, byli obecni delegaci częstochowskich wyższych uczelni.

WSD

Rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym tradycyjnie rozpoczęła Msza św., której oczywiście przewodniczył abp Wacław Depo. Koncelebrowali ją również bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki (Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej ma swoją siedzibę w Częstochowie), a także bp pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. Towarzyszyło im kilkudziesięciu prezbiterów. W kościele seminaryjnym nie zabrakło też wspomnianych wyżej przedstawicieli świeckiego środowiska akademickiego.

Reklama

Metropolita Częstochowski w wygłoszonym kazaniu wskazał m.in. na specyfikę seminaryjnych studiów, do których przecież powołuje sam Jezus Chrystus. Mówił również, że słowo Pana Boże jest jak drabina, dzięki której wspinamy się ku Chrystusowi. Abp Depo przestrzegał też przed niebezpieczeństwem instrumentalnego traktowania Pana Jezusa i Jego przesłania oraz przed pokusą fragmentaryzacji prawdy.

Następnie w auli seminaryjnej odbyła się dalsza część uroczystości, podczas której nowi alumni: Andrzej Graczyk (Toporów, parafia św. Franciszka z Asyżu), Karol Iwańczak (Częstochowa, parafia św. Stanisława Kostki), Tomasz Nowak (Częstochowa, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego), Kamil Płuska (Wieluń, parafia św. Stanisława, biskupa i męczennika), Nikodem Szymański (Częstochowa, parafia św. Wojciecha, biskupa i męczennika) oraz Sebastian Woźniak (Gorzkowice, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa)otrzymali indeksy i złożyli uroczyste ślubowanie.

Uczestnicy uroczystości wysłuchali wykładu ks. prof. dr. hab. Antoniego Troniny pt. „Orędzie fatimskie w świetle Apokalipsy”. Ksiądz Profesor wykazał w nim, że zarówno Apokalipsa św. Jana Apostoła, jak i objawienia fatimskie to orędzie nadziei, a nie jakiejś katastrofy. Na końcu zawsze zwycięża Pan Bóg.

2017-10-25 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: trwają 17. Mistrzostwa Polski kleryków w tenisie stołowym

[ TEMATY ]

Częstochowa

tenis

www.seminarium.czest.pl

Już po raz siedemnasty, w dniach 17-20 listopada, odbywają się w hali sportowej Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie zawody o Mistrzostwo Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym. Rozgrywki odbywają się w dwóch konkurencjach: drużynowej i indywidualnej. W tym roku do mistrzostw zgłosiło się 16 drużyn i w sumie weźmie w nich udział 65 zawodników. W mistrzostwach biorą udział klerycy m.in. z Gdańska, Warszawy, Krakowa, Pelplina, Częstochowy, Sosnowca.

Patronat honorowy nad mistrzostwami objął metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który dzisiaj rano dokonał oficjalnego otwarcia mistrzostw.

CZYTAJ DALEJ

8 lutego: Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi

2023-02-08 07:50

[ TEMATY ]

handel ludźmi

PublicDomainPictures/pixabay.com

Kościół 8 lutego obchodzi Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi. W tym roku odbędzie się pod hasłem "Droga ku godności". Obchodom patronuje Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa.

Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa wskazuje, że w 2022 r. wzrosła liczba osób dotkniętych handlem ludźmi. Zgodnie z danymi Prokuratury Krajowej w Polsce najczęstszymi formami wykorzystania są praca przymusowa, zmuszanie do wyłudzania świadczeń socjalnych i prostytucja.

CZYTAJ DALEJ

Premier: 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi

2023-02-08 14:56

[ TEMATY ]

premier

Krystian Maj/KPRM

8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to nieludzki wyrok białoruskiego reżimu i kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

"8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta. Nieludzki wyrok białoruskiego reżimu. To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę" - napisał szef rządu na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję