Reklama

Serwis przemyski

Niedziela przemyska 11/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Istotnym znamieniem duchowości chrześcijańskiej jest wysiłek ucznia, by upodabniać się coraz bardziej do swego Mistrza (por. Rz 8, 29; Flp 3, 10. 21). Wylanie Ducha Świętego w chrzcie wszczepia wierzącego jako latorośl w krzew winny, którym jest Chrystus (por. J 15, 5), czyni go członkiem Jego mistycznego Ciała (por. 1 Kor 12, 12; Rz 12, 5). Tej istniejącej od początku jedności musi jednak odpowiadać droga coraz większego upodabniania się do Niego, które winno coraz bardziej ukierunkowywać postępowanie ucznia zgodnie z "logiką" Chrystusa: "To dążenie niech was ożywia; ono też było w Chrystusie Jezusie" (Flp 2, 5). Zgodnie ze słowami Apostoła trzeba "przyoblec się w Chrystusa" (Rz 13, 14; Ga 3, 27).
Jan Paweł II
(List apostolski "Rosarium Virginis Mariae", nr 15)

17-18 lutego. W Sulejówku k. Warszawy odbyło się spotkanie Dyrektorów Diecezjalnych Dzieł Misyjnych. Podczas posiedzenia opracowano strategię duszpasterstwa misyjnego na najbliższe lata. Archidiecezję przemyską reprezentował ks. Adam Rejman z Wiązownicy, dyrektor duszpasterstwa misyjnego w archidiecezji.

20 lutego. W Katolickim Centrum Kulturalnym w Jarosławiu przy parafii Chrystusa Króla odbyły się warsztaty metodyczne Jak przeciwdziałać konfliktom międzyosobowym w klasie. Warsztaty prowadził ks. Jan Częczek.

21 lutego. W Towarzystwie Przyjaciół Nauk w Przemyślu, dla nauczycieli, pedagogów szkolnych i katechetów została zorganizowana konferencja metodyczna Profilaktyka jako wspomaganie procesu wychowawczego. Konferencje przygotował Zespół Doradców do spraw Wychowania i Profilaktyki przy PODN w Przemyślu.

21 lutego. W sali Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu miał miejsce koncert Przemyskiego Chóru "Gospel", pod batutą Lucyny Rudawskiej. Występ młodych artystów był świadectwem pięknej i radosnej twórczości inspirowanej Ewangelią. Przemyski Chór powstał w roku 2000 z inicjatywy m. in. o. Lecha Dorobczyńskiego (reformata). Zespół bardzo często występuje ze znaną wokalistką Ewą Urygą.

26 lutego. W bazylice archikatedralnej w Przemyślu ks. infułat Stanisław Zygarowicz celebrował Eucharystię dla wspólnot neokatechumenalnych z diecezji rzeszowskiej i archidiecezji przemyskiej. Po zakończonej Mszy św., w sali dużej na plebanii katedralnej, Ksiądz Infułat wziął udział w spotkaniu uczestników drogi neokatechumenalnej.

27 lutego. Pod hasłem Bóg bogaty w miłosierdzie, w auli Instytutu Teologicznego w Przemyślu odbył się diecezjalny finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Religijnej dla Szkół Średnich. Olimpiadę rozpoczęła Liturgia Słowa, której przewodniczył bp Stefan Moskwa. Do konkursu przystąpiło 115 dziewcząt i chłopców z 39 szkół średnich archidiecezji przemyskiej. Laureaci trzech pierwszych miejsc - Kinga Rodkiewicz (Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Sanoku - katecheta ks. Wiesław Siwiec), Justyna Janiec (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Przeworsku - katecheta ks. Marek Wilk), Małgorzata Pyś (Liceum Ogólnokształcące w Dynowie - katecheta ks. Krzysztof Rzepka) - wezmą udział w ogólnopolskim finale Olimpiady, który odbędzie się w Drohiczynie (25-27 kwietnia 2003). Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i dyplomy oraz książkę abp. Józefa Michalika pt. Szukającym prawdy, ze specjalną dedykacją Autora. Olimpiadę zorganizował Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu we współpracy z katechetami szkół średnich.

28 lutego. Koncelebrowana Msza św. w bazylice archikatedralnej pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika, rozpoczęła finał Olimpiady o bł. ks. Janie Balickim, w ramach III Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach. W finałowych zmaganiach uczestniczyło 19 gimnazjalistów, laureatów pierwszych miejsc na szczeblu archiprezbiteratów. Wiedzę olimpijczyków oceniało jury w składzie: ks. Zbigniew Suchy, przewodniczący, ks. Wacław Siwak i ks. Tadeusz Baj, profesorowie w WSD. Pierwsze miejsce zdobył Mariusz Wójcik z Gimnazjum nr 4 w Sanoku, miejsce drugie Karolina Jakucka z Gimnazjum w Giedlarowej, a miejsce trzecie Paweł Such z Gimnazjum w Krościenku Wyżnym. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali w nagrodę ośmiodniową pielgrzymkę do Rzymu i innych miast we Włoszech, ufundowaną przez metropolitę przemyskiego abp. Józefa Michalika, redakcję Niedzieli Przemyskiej i Wydawnictwo Archidiecezji Przemyskiej oraz Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne "Arka" z Krosna. Zdobywców miejsc od 4. do 6. (Jacek Bram z Gimnazjum nr 1 w Przemyślu, Paulina Piotrowska z Gimnazjum w Pobiednie, Katarzyna Gbur z Gimnazjum w Brzozowie) nagrodzono rowerami górskimi, ufundowanymi przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej i Przełożonego Domu Macierzystego Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła w Miejscu Piastowym. Zdobywcy kolejnych miejsc otrzymali radia i wolkmany ufundowane przez księży dekanatu leżajskiego oraz Dyrektora Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym. Wszystkim finalistom wręczono również pamiątkowe albumy pt. Moje Niepokalane Serce, ufundowane przez Wydawnictwo "Michalineum", medal z wizerunkiem bł. Jana Balickiego, wydanie specjalne, ufundowany przez Wójta Gminy Miejsce Piastowe Andrzeja Zajdla, pamiątkowy puchar ufundowany przez Krośnieńskie Huty Szkła i firmę "Deco Glass" z Krosna oraz książkę abp. Józefa Michalika pt. Szukającym prawdy. Konkurs prowadził ks. Paweł Nowogórski z Miejsca Piastowego, główny pomysłodawca Olimpiady, którą zorganizowali: Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu oraz Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym.

1 marca. W czytelni czasopism Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odbyły się posiedzenia Rady Duszpasterskiej i Rady Społecznej Archidiecezji Przemyskiej. Obradom przewodniczył abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Rada Duszpasterska podjęła tematykę z zakresu duszpasterskiej troski o studentów, w związku z powstawaniem nowych ośrodków akademickich w archidiecezji. Słowo wprowadzające do dyskusji przedstawił ks. dr Andrzej Chmura, duszpasterz akademicki w Jarosławiu. Rada Społeczna zastanawiała się nad działalnością charytatywną diecezjalnej Caritas. W tematykę obrad wprowadził ks. Marian Bocho, dyrektor Caritas. Jesienią bieżącego roku zaplanowano wspólne posiedzenie Rady Duszpasterskiej i Rady Społecznej na temat Problemy duszpastersko-społeczne wsi polskiej.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

24 lutego. Pięciu diakonów, którzy pisali prace magisterskie pod kierownictwem ks. prof. Władysława Głowy, złożyło egzamin magisterski na KUL.

25 lutego. W cotygodniowej konferencji księży przełożonych wziął udział metropolita przemyski abp Józef Michalik.

27 lutego. W seminaryjnej czytelni odbył się egzamin magisterski, do którego przystąpiło trzynastu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu oraz jeden brat ze wspólnoty Ojców Bazylianów. Przewodniczącym komisji egzaminacyjnej był prodziekan Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie ks. prof. dr hab. Kazimierz Panuś.

27 lutego. W auli Instytutu Teologicznego odbył się diecezjalny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Religijnej. Wcześniej w seminaryjnej kaplicy Liturgii Słowa przewodniczył bp Stefan Moskwa.

28 lutego. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczyli solenizant dnia ks. Roman Wawro. On też wygłosił okolicznościową homilię.

28 lutego. W Auli Instytutu Teologicznego odbył się finał III Olimpiady Wiedzy Religijnej z cyklu Wielcy Polacy. Tegoroczna edycja Olimpiady dotyczyła postaci bł. ks. Jana Balickiego, byłego rektora Seminarium.

28 lutego. W ramach przygotowania do pracy w różnych grupach duszpasterskich z diakonami spotkał się ks. Stanisław Zarych. Spotkanie poświęcone było duszpasterstwu trzeźwości.

28 lutego - 3 marca. Alumni IV roku Ireneusz Drewniak i Jakub Kostrząb, przedstawiciele grupy formacyjnej Ruchu Światło-Życie działającej w Seminarium uczestniczyli w XXVIII Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Odbyła się ona w Częstochowie na Jasnej Górze.

1 marca. W czytelni seminaryjnej odbywały się spotkania Rady Duszpasterskiej i Rady Społecznej naszej archidiecezji. Posiedzeniom obu sesji przewodniczył abp Józef Michalik, metropolita przemyski.

1 marca. W Zagórzu odbył się pogrzeb śp. Marii - mamy alumna Krzysztofa Żyły. W uroczystości pogrzebowej wzięli udział alumni kursu I wraz ze swoim wychowawcą ks. Tadeuszem Bajem.

2 marca. W ramach tzw. "Niedzieli seminaryjnej" alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odwiedzili około 130 parafii archidiecezji przemyskiej, by podziękować wiernym za ich pomoc duchową i materialną okazywaną Seminarium przemyskiemu. Alumni podczas spotkania z wiernymi odczytali podziękowanie rektora ks. Mariana Rojka:

Drodzy Dobroczyńcy Przemyskiego Seminarium Duchownego
Swego czasu postawiono Marcinowi Buberowi, znanemu żydowskiemu filozofowi, pytanie: "Gdzie mieszka Bóg?", a on wtedy odpowiedział: "Bóg mieszka tam, gdzie się Go wpuści". Na nowo wchodzimy w okres Wielkiego Postu i wciąż na nowo trzeba nam sobie stawiać pytanie o obecność Boga w naszym życiu, o to, czy chętnie otwieramy Mu drzwi naszych serc i domów. Ten nadchodzący czas jest bardzo sposobny ku temu, aby przyglądnąć się naszemu zbawieniu, naszej wspólnocie z Chrystusem i Jego Kościołem. W atmosferze niepowtarzalnej tajemnicy życia, męki i śmierci Chrystusa, a następnie konsekwentnie następującej radości Wielkiej Nocy, wspólnota Wyższego Seminarium w Przemyślu życzy z całego serca pełnego nadziei paschalnego patrzenia na wszelkie radości i smutki, jakie niesie zwykła szara codzienność.
W dzisiejszą niedzielę Wyższe Seminarium Duchowne pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy naszą wspólnotę wspierają modlitwą i materialnymi datkami umożliwiając grupie 180 kleryków przygotowanie się do kapłaństwa. To, że nie cierpimy niedostatku zawdzięczamy niezmierzonej łasce Bożej, przybierającej postać ludzkiej życzliwości. Właśnie za tę ogromną życzliwość składamy z serca płynące podziękowanie. W 135 parafiach diecezji przemyskiej, klerycy jako przedstawiciele naszego Seminarium wyrażają swą wdzięczność za wielką życzliwość, jaką nas darzycie. Przy tej sposobności alumni mają możliwość spotkania się z przyjaciółmi przemyskiego Seminarium, z członkami Dzieła Pomocy Powołaniom im. Błogosławionego Księdza Jana Balickiego, oraz przybliżają rzeczywistość życia seminaryjnego dzieciom, młodzieży i starszym organizując modlitewne spotkania. Pragniemy zaprosić członków Dzieła Pomocy Powołaniom do udziału w pielgrzymce do grobu Błogosławionego Patrona i do naszego Seminarium. Pielgrzymka ta odbędzie się 25 października br. w Przemyślu. Serdecznie zapraszamy.
Człowiek, który doznaje życzliwości, dobroci, miłości i miłosierdzia winien sobie cenić otrzymane dobra. Z tej też racji pragniemy jednocześnie zapewnić Was o naszej pamięci w modlitwach i zobowiązujemy się do tego, aby wdzięczność nasza owocowała w postaci gorliwej i ofiarnej pracy kapłanów wychodzących z Seminarium Duchownego w Przemyślu.
Dziękując za wszystko życzymy Wam obfitych łask Bożych
W imieniu Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu

K. Marian Rojek - rektor

Wyższe Seminarium Duchowne
ul. Zamkowa 5
37-700 Przemyśl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Na wstępie papież przypomniał, że każdy człowiek jest zdolny do poszukiwania dobra, jednakże chrześcijanin otrzymuje szczególną pomoc Ducha Świętego, jaką są wspomniane cnoty teologalne. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego Franciszek podkreślił, że „są one wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne” (n. 1813).Dodał, iż wielkim darem cnót teologalnych jest egzystencja przeżywana w Duchu Świętym. Są one wielkim antidotum na samowystarczalność i zarozumiałość, czy pokusę wywyższania samych siebie, obracania się wokół swego „ja”.

CZYTAJ DALEJ

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję