Reklama

...Józef był człowiekiem Sprawiedliwym... Mt (1, 19)

Niedziela przemyska 11/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stary Testament zna wielkiego Józefa, który za ból sprzedania go przez braci do Egiptu stał się ich ocaleniem. Będąc wiernym Jedynemu Bogu, wszedł w historię zbawienia. Jednak proroctwa o pochodzeniu Mesjasza z rodu Dawida, spełniły się w Józefie Cieśli z Nazaretu. To on, będąc sprawiedliwym, za natchnieniem Ducha Świętego wziął brzemienną Maryję do swego domu... Pod Jej sercem, mocą Ducha Świętego, Słowo Boże stało się Ciałem. Porodziła Jezusa, Syna Bożego, którego współcześni nazywali synem Józefa. Jednak św. Józef był tylko "Cieniem Ojca", gdyż stanął przy Maryi i Jezusie jak Dobry Duch, towarzysząc Im na ścieżkach życia. Bolesne było wejście w zamysły Boże. Stąd św. Józef stał się Patronem Tajemnicy, ciszy, dyskrecji.
Największą Tajemnicą jest Jezus Chrystus obecny w świecie. My duchowni i wszyscy świeccy powinniśmy ciągle klękać i adorując wchodzić w odwieczne Misterium wszechobecności Boga... Cóż, kiedy tak łatwo oswajamy się z tajemnicą, a sprawy święte powszednieją nam. Świat idzie ku laicyzacji.
Św. Józef kochał Jezusa i pielęgnując Go uczył pracy, modlitwy, i wychowywał ku sprawiedliwości. To jest także nasze zadanie na dzisiaj. Uwielbiać, czyli myśleć z miłością o Bogu, to znaczy modlić się. Modlitwa jest oddechem duszy. Ona ocala świat, zaprasza Boga do przemiany naszych serce.
Św. Józef jest patronem ciszy... W ciszy rodzi się dobro, miłość, sprawiedliwość i prawda. Zgiełk, pośpiech, nerwy i krzyk niszczą to, co piękne.
Św. Józef jest wzorem pracowitości i poświęcenia. Jest mężem sprawiedliwym - vir justus wobec Boga i ludzi. Jest mężem wiary i zawierzenia Panu Bogu, prowadząc Świętą Rodzinę do Betlejem, do Egiptu i do miasta Nazaret w Galilei, gdzie pracą swoich rąk żywił i wychowywał Jezusa Syna Bożego. Stali razem w synagodze i przy warsztacie. Poszukiwał Syna, gdy zginął w świątecznym tłumie i czuwał troskliwie nad Jego wzrastaniem.
Św. Józefie, pomóż nam w ciągłym poszukiwaniu drogi do Boga i człowieka. Kieruj młodych na drogę powołania opiekuj się Kościołem i przeprowadź obronną ręką przez bramę śmierci nas wędrowców spragnionych wejścia do Ziemi Obiecanej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima: figura Matki Bożej pojedzie do Rzymu

2025-09-25 08:50

[ TEMATY ]

Fatima

Figura Matki Bożej Fatimskiej

Karol Porwich/Niedziela

Oryginalna figura Matki Bożej Fatimskiej w dniach 10- 12 października zostanie przewieziona do Rzymu z okazji Jubileuszu Duchowości Maryjnej. W Wiecznym Mieście pozostanie ona przez cały dzień 11 października w kościele Santa Maria in Traspontina, przy Via della Conciliazione gdzie „wierni będą mieli okazję czcić i być blisko wizerunku Matki Bożej”. Tego dnia rektor sanktuarium w Fatimie, ksiądz Carlos Cabecinhas, odprawi Mszę św. o godz. 9:00 w kościele Santa Maria in Traspontina. O godz. 12:00 zostanie odmówiony różaniec, a o godz. 17:00 odbędzie się procesja z kościoła Santa Maria in Traspontina na Plac św. Piotra, gdzie odbędzie się czuwanie z modlitwą różańcową w intencji pokoju.

Papież Leon XIV ogłosił, że 11 października na Placu św. Piotra odmówi różaniec w intencji pokoju. Podczas tej modlitwy obecna będzie figura Matki Bożej Fatimskiej.
CZYTAJ DALEJ

Dyrektor krajowego biura ŚDM: w spotkaniu z papieżem w Seulu spodziewamy się ok. 2,5 tys. Polaków

2025-09-25 07:16

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

sdmpolska.pl

Szacujemy, że w Światowych Dniach Młodzieży w Seulu w 2027 roku weźmie udział ok. 2-2,5 tys. młodych z Polski - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. Dodał, że szacowany koszt dwutygodniowego wyjazdu wyniesie ok. 7 tys. zł.

W Polsce rozpoczęły się już przygotowania do 41. Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), które odbędą w dniach 3-8 sierpnia 2027 roku w stolicy Korei Południowej. Wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem „Odwagi! Ja zwyciężyłem świat!”. Słowa zostały zaczerpnięte z mowy pożegnalnej Jezusa do uczniów z Ewangelii św. Jana.
CZYTAJ DALEJ

Fatima: 350 niepełnosprawnych i ich opiekunów spędziło bezpłatnie wakacje w sanktuarium

2025-09-25 16:08

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Fatima

Adobe Stock

350 osób niepełnosprawnych oraz towarzyszących im opiekunów spędziło podczas tegorocznych wakacji bezpłatne wczasy na terenie sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, przekazał rektorat tego miejsca kultu maryjnego. Poinformował, że zazwyczaj wraz z niepełnosprawnymi przybywali na tygodniowy wypoczynek do Fatimy członkowie ich rodzin.

Kluczowe wsparcie dla organizacji projektu wczasów o nazwie „Vem para o meio” (Wyjdź na środek) okazali portugalscy wolontariusze. Według sanktuarium, w tegorocznych wakacjach dla osób niepełnosprawnych pomagało w sumie 150 ochotników, głównie młodych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję