Reklama

Polska

Busola ewangelizacji

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przygotowało wiele wakacyjnych inicjatyw. Jedną z nich będzie ósma edycja „Rajdu dla Życia”, który 1 lipca br. wyruszy z Gdańska i Oświęcimia

Niedziela Ogólnopolska 26/2017, str. 46-47

[ TEMATY ]

wakacje

Facebook Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Młodzi na rowerach przejadą przez 15 województw i 27 diecezji, pokonają ponad 2,3 tys. km, a wszystko po to, żeby powiedzieć: „Stop aborcji!”. „Rajd dla Życia” wyruszy pod hasłem „Kierunek – Łódź Piotrowa”. Jego uczestnicy w czterech grupach wystartują jednocześnie z dwóch miast – Gdańska i Oświęcimia. Po tygodniu spotkają się przed łódzką katedrą. W czasie „Rajdu dla Życia” będą rozmawiać z mieszkańcami poszczególnych miejscowości na temat obrony życia nienarodzonych dzieci, zachęcać do duchowej adopcji dziecka poczętego, organizować konferencje prasowe oraz rozdawać materiały pro-life. – 55 lat temu Irena Kamys zaszła w ciążę i lekarz doradzał jej aborcję – opowiada aktor i lider kabaretu „Hrabi” Dariusz Kamys, ambasador tegorocznego „Rajdu dla Życia”. Podkreśla, że gdyby nie determinacja jego mamy, aby urodzić dziecko, dzisiaj nie byłoby go na świecie.

„Młodzi dla środowiska” i Dni Formacyjne dla Kleryków

KSM angażuje się również w ogólnopolski program edukacyjny „Młodzi dla środowiska”. To inicjatywa, która zrodziła się w KSM Diecezji Drohiczyńskiej. Program adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 7-19 lat, studentów, nauczycieli i wykładowców. Finansowanie projektu możliwe jest dzięki dotacji ze środków pochodzących z ministerialnego programu „Infrastruktura i Środowisko”. – Chcemy dotrzeć do organizacji samorządowych i pozarządowych, osób prowadzących działalność gospodarczą, właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, właścicieli gospodarstw agroturystycznych oraz wszystkich osób zainteresowanych ochroną przyrody – wylicza Mateusz Stefaniuk. W ramach programu „Młodzi dla środowiska” będą organizowane m.in. edukacyjne warsztaty terenowe, pielgrzymki, konferencje, konkursy i wydarzenia o tematyce ekologicznej. Na początku wakacji rozpoczną się tygodniowe obozy poświęcone ochronie przyrody.

Z kolei w dniach 10-14 lipca br. w górach będą miały miejsce Ogólnopolskie Dni Formacyjne dla Kleryków, które przygotowują alumnów do pełnienia w przyszłości funkcji księży asystentów w organizacjach kościelnych – informuje ks. dr Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM (więcej na stronie 57).

Reklama

„Miasteczko Modlitewne”, „Hosanna Festival” i wakacyjne obozy

KSM zaprasza również do uczestniczenia w „Miasteczku Modlitewnym”, które pod hasłem „Nieugięci (Nie)dotknięci” w dniach 27 lipca – 2 sierpnia br. będzie miało miejsce w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. To jedna z największych akcji modlitewnych KSM. Co roku młodzi spotykają się koło Tarnowa, aby wspólnie się modlić, integrować i poznawać swoją patronkę.

W ostatni weekend sierpnia natomiast KSM Diecezji Siedleckiej zaprasza do uczestniczenia w ogólnopolskim festiwalu muzyki chrześcijańskiej.

– Zapraszamy młodych i utalentowanych muzyków do wzięcia udziału w części konkursowej „Hosanna Festival” – zachęca Beata Sosnowska, prezes KSM Diecezji Siedleckiej. Szczegółowe informacje o festiwalu można znaleźć na stronie: www.hosannafestival.pl .

– „Wakacje z wartościami” dzięki różnym inicjatywom i wydarzeniom mają kształtować ducha oraz stanowić ogólnoludzką formację młodych osób – mówi Ilona Trojnar, przewodnicząca Prezydium Krajowego KSM. Podkreśla, że przeznaczone są one dla różnych grup wiekowych. Oferta przygotowana przez KSM dla dzieci i młodzieży ma pomagać w rozwijaniu talentów i pasji młodych ludzi oraz pokazywać piękno przyrody. Przykładem mogą być organizowane obozy wakacyjne połączone z różnymi warsztatami, m.in. artystycznymi, plastycznymi, tanecznymi czy wspinaczką górską. – Każdy znajdzie coś dla siebie – dodaje Ilona Trojnar.

„Maika” dla młodych, duchownych i katechetów

Inicjatywy młodych relacjonowane są na ogólnopolskim portalu Młodzieżowej Agencji Informacyjnej, która powstała przy KSM. Strona internetowa adresowana jest także do parafii i duszpasterzy młodzieży, którzy mogą podzielić się swoimi pomysłami na spędzanie czasu z młodymi osobami oraz zaczerpnąć inspiracje od innych. Portal maika.com.pl stał się hitem wśród jego użytkowników, o czym świadczy ponad 100 tys. odsłon tej strony każdego miesiąca. Ks. Zbigniew Kucharski – dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej mówi, że „maika” w duszpasterstwie młodzieży w kraju i za granicą stanowi nośnik informacji. – Lokalna Polska jest bardzo aktywna. Organizowanych jest wiele wydarzeń dla młodzieży, która chętnie angażuje się w różne przedsięwzięcia – tłumaczy i dodaje: – „Maika” jest ukierunkowana na to, aby przybliżać lokalne inicjatywy, zarówno te w parafii i diecezji, jak i te, które odbywają się poza granicami Polski.

Portal prowadzony jest przez grono młodych korespondentów z terenu, którzy są aktywni również w mediach społecznościowych. Materiały przysyłają także księża i katecheci. Młodych dziennikarzy przybywa, ale mile widziani są kolejni...

2017-06-21 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

(Nie)bezpieczne wakacje

W Polsce co trzy dni ginie bez wieści dziecko, które nie skończyło siedmiu lat. Codziennie ginie dwoje dzieci w wieku 7-13 lat. Każdego dnia policja przyjmuje zgłoszenia o dziesięciu zaginionych nastolatkach w wieku 14-17 lat

Przyczyn, z powodu których wakacje mogą być niebezpieczne, jest wiele. Do nieszczęść prowadzą używki, ale nie tylko.

CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel


Książę niebieski, święty Michale,
Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale;
W dzień sądu Boga na trybunale
Bądź mi patronem, święty Michale.

CZYTAJ DALEJ

Rzeszów: ponad 6 tys. pakietów żywnościowych dla ukraińskich żołnierzy

2022-09-30 16:22

[ TEMATY ]

Caritas

Rzeszów

#pomocdlaUkrainy

mat. pras

Ponad 6 tys. pakietów żywnościowych dla ukraińskich żołnierzy przygotowała rzeszowska Caritas. Każdy pakiet zawiera: danie główne, suchary, sztućce i bezpłomieniowy podgrzewacz chemiczny.

Nie tylko „zwykli” obywatele Ukrainy, lecz również ukraińscy żołnierze potrzebują pomocy. Wiele państw przekazuje im wsparcie militarne i informacyjne. Ale codzienną potrzebą jest również zaopatrzenie w żywność. Z tego powodu Caritas Diecezji Rzeszowskiej, dzięki dotacji otrzymanej od Fundacji PGE, przygotowała 6 222 pakiety żywnościowe, które za pośrednictwem zaprzyjaźnionej ukraińskiej organizacji trafią do ukraińskich żołnierzy. Każdy pakiet zawiera: danie główne, suchary, sztućce i bezpłomieniowy podgrzewacz chemiczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję