Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Palma Wielkanocna – 2017

Hala sportowo-widowiskowa Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach 4 kwietnia zapachniała świętami. Ustrojona konkursowymi palmami, stoiskami z wypiekami świątecznymi przygotowanymi przez koła gospodyń z terenu gminy, wypełniana licznymi gośćmi i uczniami szkół, wytworzyła nastrój świąt wielkanocnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz dziesiąty organizowany jest w naszej szkole dla przedszkoli, szkół podstawowych i świetlic z terenu naszej gminy i miasta konkurs „Palma Wielkanocna 2017”. Uczestniczymy w święcie tradycji i sztuki ludowej, podziwiając wytwory naszych mieszkańców – powiedziała na powitanie dyrektor szkoły Agata Adamska. – Spotykamy się na konkursie Palma Wielkanocna, którego celem jest zachowanie tradycji i ludowego dziedzictwa kulturowego.

W nasze życie wpisane są tradycje, zwyczaje i święta. Najważniejszym świętem w tradycji chrześcijańskiej jest Wielkanoc. Wiąże się z nią wiele tradycji i obrzędów. Zwiastunem tych świąt jest święcenie przyozdobionych gałązek wierzbowych z baziami zwanymi palmami. W Kościele katolickim wierzba uważana jest za symbol zmartwychwstania i nieśmiertelności. – W tradycji ludowej jest przekonanie, że palma chroni ludzi i zwierzęta przed chorobami i wszelkim złem przez kolejny rok. Dzisiaj także w wielu naszych miejscowościach można spotkać rolników, którzy po powrocie z kościoła palmą święcą całe obejścia, a wierzbowe bazie palmy używają jako leku w chorobach gardła. My również w naszej małej ojczyźnie pielęgnujemy tradycje, m.in. poprzez ten konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną – powiedział w okolicznościowym wystąpieniu wiceburmistrz Oleszyc Robert Brudniak. Złożył wszystkim świąteczne życzenia. Życzył „zdrowych i radosnych świąt, pogody ducha, nieustannej nadziei i ufności. Niech święta wielkanocne umocnią w nas wiarę, nadzieję i miłość”. – To przepiękna coroczna uroczystość. Spotykamy się już 10. raz na konkursie Palma Wielkanocna. Najbliższa niedziela to Niedziela Palmowa. Kiedy Pan Jezus jechał na osiołku do Jerozolimy, dzieci i dorośli słali przed Panem Jezusem palmy i kwiaty. Krzyczeli: „Hosanna Synowi Dawidowemu!”. Palmy u nas nie rosną. Dlatego na naszym terenie przyjęła się tradycja, że palmy robimy z gałązek wierzbowych, które najszybciej wypuszczają piękne kotki. Dziś radujemy się tą wystawą palm, a w niedzielę pójdziemy z nimi w procesji palmowej, byśmy za krótką chwilę nie wołali tak, jak wołali Izraelici: „Na krzyż z Nim!” – dopowiedział dziekan i proboszcz ks. kan. Józef Dudek. – Niech te święta Wielkiej Nocy będą dla nas wszystkich pełne radości, sensu życia, pokonywania wszelkich trudności, abyśmy kiedyś mogli też usłyszeć radosne „Alleluja” – życzył w imieniu duszpasterzy całego dekanatu cieszanowskiego.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II przedstawili część artystyczną. Były wiersze, piosenki, tańce związane z wielkanocnymi świętami. Dyrektor szkoły Agata Adamska odczytała protokół jurorów odnośnie do konkursu na najpiękniejszą tegoroczną palmę wielkanocną. W kategorii przedszkola zwyciężyła palma grupy 4- i 5-latków pod opieką Elwiry Piotrowskiej-Argasińskiej z przedszkola w Oleszycach. Wyróżnienia zaś otrzymały: Oddział Przedszkolny w Zalesiu (op. Józefa Buczko), Oddział Przedszkolny w Futorach (op. Magdalena Stupak) i Oddział „O” Szkoły Podstawowej w Oleszycach (op. Elżbieta Ozimek). W kategorii klas I-III szkół podstawowych główna nagroda powędrowała do klasy Ia prowadzonej przez Krystynę Sopel z SP w Oleszycach. Wyróżniono palmy: klasy IIa SP w Oleszycach (op. Maria Żaczek), klasy I-II SP w Starych Oleszycach (op. Elżbieta Rydzik) i klasy III SP w Zalesiu (op. Barbara Karkut-Szawara). W kategorii klas IV-VI nagrody przyznano poszczególnym uczniom wykonującym palmę. Nagrodę główną otrzymała Oliwia Hanuszek z SP w Zalesiu. Wyróżnienia: Klaudia Grochowicz z kl. IVa SP w Oleszycach, Kacper Hycza z kl. VI SP w Starych Oleszycach i Martyna Żuk z kl. VIb SP w Oleszycach. W kategorii Świetlice główna nagroda dostała się w ręce Jolanty Świstowicz świetlicy w Zabiałej, a wyróżnienia dla: Anny Hypiak z świetlicy w Futorach, Agaty Hycza ze świetlicy w Starych Oleszycach oraz Magdaleny Bąk z Oleszyc. Wiceburmistrz Oleszyc Robert Brudniak zwycięzcom i wyróżnionym wręczył dyplomy i nagrody. Dyplomy – podziękowania za przygotowanie stołów wielkanocnych otrzymały panie z kół gospodyń wiejskich z Oleszyc, Zalesia, Starych Oleszyc, Zabiałej, Borchowa i Futor. Impreza zakończyła się degustacją ciast i potraw świątecznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-04-11 10:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagrodzeni za świąteczne prace

[ TEMATY ]

konkurs

UM Świebodzice

W czwartek 10 kwietnia o godz. 16.30, w świątecznej scenerii i wypełnionej po brzegi sali reprezentacyjnej MDK, burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz wręczył nagrody laureatom konkursu plastycznego pn. „Tradycje Świąt Wielkanocnych”.
CZYTAJ DALEJ

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

[ TEMATY ]

nominacja

dyplomacja

diecezja kielecka

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Nie stracić oczu miłosierdzia do drugiego człowieka

2025-07-12 20:19

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu Eucharystię oraz nabożeństwo fatimskie odprawił biskup Jacek Kiciński CMF.

Witając wszystkich obecnych na wspólnej modlitwie ks. Marcin Czerepak wprowadził w to wieczorne, modlitewne spotkanie. - W tym miesiącu nasze nabożeństwo fatimskie jest niczym w samej Fatimie, gdy odbywa się ono tak uroczyście w wieczór przed 13 dniem miesiąca - mówił kapłan, wskazując także na objawienia z Fatimy z 1917 roku i wizję Piekła, którą przedstawiła tam Maryja trójce pastuszków: - Łucja aż krzyknęła, gdy to zobaczyła. Musimy sobie przypominać, że jest Niebo i jest Piekło i musimy być bardzo rozważni na naszych drogach. Jest to ważne objawienie i cieszymy się, że możemy razem z Maryją sprawować to nasze kolejne nabożeństwo.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję