KS. PAWEŁ KŁYS: – Jak przygotowywał się Pan do tej posługi?
WŁODZIMIERZ MOSOROW: – Do święceń przygotowywałem się na dwa sposoby: formalnie – przez ostatnie pół roku odbyłem katechezę w klasztorze bazylianów w Przemyślu, gdzie przeszedłem też krótkie rekolekcje. Intelektualnie: skończyłem studia teologiczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ale od dawna mam w sobie wielkie pragnienie, by służyć przy ołtarzu, a jako że mam swojego ojca duchownego, on pomógł mi się do tej chwili przygotować.
– Dlaczego te święcenia odbywają się tutaj w Łodzi? Czy w jakiś sposób jest Pan związany z miastem?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Tak, z Łodzią jestem związany od 17 lat i mogę powiedzieć, że częściowo jestem łodzianinem. Mam tutaj także pracę, moją rodzinę, która mieszka ze mną, wspólnotę parafialną, do której należę.
– Czym zawodowo się Pan zajmuje na co dzień?
– Jestem wykładowcą na Politechnice Łódzkiej, a dokładniej profesorem w katedrze Informatyki Stosowanej tejże uczelni. Także to całkiem inny kierunek niż teologia. Tak się złożyło, że od dawna o tym marzyłem. Byłem członkiem Kościoła podziemnego na Ukrainie, kiedy nie można było tam otwarcie wyznawać wiary. Tutaj w Polsce, gdzie można jawnie wyznawać wiarę, moje marzenie mogło stać się realne.
Reklama
– Można pogodzić pracę profesora na uczelni z posługą diakona w Kościele?
– Myślę, że tak, że uda mi się wygospodarować czas na moją posługę. Profesor obok zajęć ma także swój czas prywatny, który może przeznaczyć, np. na posługę w Kościele, natomiast w sobotę i niedzielę nie mam zajęć i jestem do dyspozycji. Mogę więc posługiwać.
– Co będzie należało do Pana zadań jako diakona Kościoła greckokatolickiego?
– Jak sama nazwa wskazuje diakon ma posługiwać kapłanowi przy ołtarzu. Już od dawna się tym zajmuję, pomagając przy liturgii, przygotowując ją. Chciałbym w przyszłości prowadzić katechizację szczególnie dla młodzieży naszego Kościoła. Prowadzę stronę internetową naszej parafii. Będę się starał, by dalej, już mając święcenia, służyć Bogu i Kościołowi.
– Diakon w Kościele greckokatolickim może mieć żonę, jak to jest w Pana przypadku?
– Tak, mam żonę i czworo dzieci. Będę diakonem stałym więc to nie przeszkoda, ale w naszym Kościele także księża mogą być żonaci. Dla mojej żony ta decyzja była pewnym zaskoczeniem. Była przekonana, że nie da się pogodzić życia małżeńskiego z posługą diakońską, ale dla Pana Boga nie ma rzeczy niemożliwych i jak widać, zgodziła się, podobnie jak moje dzieci. Były zdziwione i zaskoczone decyzją, że ojciec chce być diakonem.
– Czego życzyć nowemu diakonowi?
– Bym mógł służyć ku Bożej czci i rozwojowi naszego Kościoła. Chciałbym, by nasz Kościół dynamicznie się rozwijał, i by panowała w nim jedność w łączności z Kościołem powszechnym.