Reklama

Niedziela Częstochowska

Mikołajkowe Dni Dawcy Szpiku za nami

[ TEMATY ]

akcja

Sara Karina Rykała

Fundacja DKMS (Baza Dawców Komórek Macierzystych) Polska i Auchan Polska już po raz piąty zjednoczyły siły w walce przeciw białaczce. Tym razem w ramach akcji „Mikołajkowe Dni Dawcy Szpiku”, które 6 i 7 grudnia zostały przeprowadzone w 26 hipermarketach Auchan na terenie całej Polski. Podczas akcji zarejestrowano blisko 4000 nowych potencjalnych dawców szpiku, z czego ponad 2000 osób na samym Śląsku.

- W ramach współpracy DKMS z Auchan Polska, Dni Dawcy organizowane są dwa razy w roku - mówiła w rozmowie z nami Katarzyna Jabłońska, koordynator ds. Rekrutacji Dawców i Kontaktów z Pacjentami Fundacji DKMS. - Dzięki ogromnemu wsparciu Auchan i zaangażowaniu w akcję pracowników do tej pory wspólnie udało się nam zarejestrować blisko 20 000 osób, z których już 25 zostało realnymi dawcami, dając szansę na życie potrzebującym pacjentom. Ostatnio dawcą dla chorego dziecka została kobieta, zarejestrowana na jednej z pierwszej akcji organizowanych w Auchan - podkreślała Katarzyna Jabłońska.

Reklama

Mikołajkowe Dni Dawcy Szpiku, odbyły się także w Auchan w Centrum Handlowym M1w Częstochowie, oraz w Centrum Handlowym Auchan w Poczesnej, gdzie w ciągu dwóch dni blisko 200 osób wyraziło wolę podzielenia się cząstką siebie i zarejestrowania w bazie DKMS.

Akcje w Częstochowie i w Poczesnej dedykowano 9 - letniej Gabrysi walczącej z ostrą białaczką limfoblastyczną, a także innym chorym. Gabrysia choruje na białaczkę od 2012 r., niedawno nastąpiła wznowa choroby. Jedyną nadzieją na powrót do zdrowia i szansą na życie dziecka jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Dlatego wolontariusze - pracownicy Auchan, przy wsparciu studentów częstochowskich uczelni, nie tylko rejestrowali nowe osoby, które zgłosiły się na akcje, ale także aktywnie propagowali idee rejestracji.

- Wolontariat w DKMSie, daje wiele satysfakcji, przede wszystkim wtedy, gdy dociera do nas informacja, że udało nam się zarejestrować kogoś, kto został dawcą. Pojawia się wtedy taka świadomość, iż być może to ja rejestrowałam osobę, która dzięki temu teraz mogła uratować komuś życie i może ja tłumaczyłam tej osobie na czym to polega - dzieliła się z nami Roksana Rykała, która po raz ósmy jako wolontariusz brała udział w akcji DKMS. - Jest naprawdę wielu chorych, którzy potrzebują naszej pomocy. Sama jestem zarejestrowana i przekonałam do tego chyba już wszystkich swoich znajomych, ponieważ rozumiem powagę sytuacji, kiedy jesteś chory, a szansa na znalezienie swojego bliźniaka genetycznego jest tak nikła - mówiła Roksana.

Reklama

Dzięki wielu działaniom Fundacji, a także zaangażowaniu wolontariuszy ciągle wzrasta świadomość naszego społeczeństwa co do potrzeby rejestracji, a także do samego poboru szpiku i komórek macierzystych. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat liczba potencjalnych dawców szpiku, zarejestrowanych we wszystkich polskich bazach wzrosła z 40 000 do 600 000, z czego 490 000 to dawcy Fundacji DKMS Polska. Mimo to, wielu pacjentów dla których jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku, wciąż czeka na swojego bliźniaka genetycznego. Aby mogło dojść do przeszczepienia dawca i biorca muszą mieć niemal stu procentową zgodność antygenów HLA. Niestety, prawdopodobieństwo znalezienia takiego dawcy wynosi 1:20 000, a nawet 1: kilku milionów. Dlatego tak ważne jest by wciąż nowe osoby zasilały szeregi potencjalnych dawców, oraz stale rosła świadomość, że decyzja na tak, zwiększa szansę na uratowanie czyjegoś życia!

Do bazy potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych można zarejestrować się także przez stronę internetową: www.dkms.pl. Na stronie Fundacji można przeczytać też m.in. o metodach poboru szpiku i komórek macierzystych.

2014-12-09 19:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Solidarni z Aleppo" - akcja Caritas Polska

[ TEMATY ]

akcja

Aleppo

Archiwum Caritas

W Krakowie odbywa się 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa. Towarzyszy jej akcja charytatywna "Solidarni z Aleppo", którą zrealizuje Caritas Polska. Kwesta na rzecz mieszkańców Aleppo będzie przeprowadzona w Centrum Konferencyjnym ICE, podczas obrad 41. Sesji UNESCO oraz na krakowskim Rynku w dniach 6-9 lipca. Można również wysłać charytatywny SMS pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).

W niedzielę 9 lipca na Bulwarze Wołyńskim w Krakowie odbędzie się natomiast koncert „Solidarni z Aleppo”, transmitowany o godz. 21.00 na antenie TVP1. Wystąpią w nim m.in.: Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova, Marek Piekarczyk, Milo Kurtis i Ray Wilson.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję