Reklama

Wiadomości

Watykan przyłącza się do akcji „Stop nękaniu w internecie”

Watykan przyłączył się do międzynarodowej inicjatywy „Stop nękaniu w internecie”. Promowana jest ona przez Międzynarodowe Katolickie Biuro ds. Dzieci (BICE). Ta powstała we Francji w 1948 r. instytucja ma status doradczy przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przyczyniła się m.in. do wypracowania i przyjęcia na szczeblu międzynarodowym praw przysługujących dzieciom. Obecnie posiada na świecie wiele oddziałów i agencji współpracujących, działając na rzecz ochrony dzieci, szczególnie na obszarach zagrożonych wojną, nędzą i przestępczością.

[ TEMATY ]

akcja

BOŻENA SZTAJNER

Ta nowa akcja związana z internetem zrodziła się jako odpowiedź na alarmujące dane. Wynika z nich, że co trzeci nieletni użytkownik internetu w Europie (między 5. a 16. rokiem życia) był ofiarą nękania w sieci. Przybiera ono bardzo różne formy: od obrażania i zastraszania, po tworzenie grup dyskusyjnych czy stron na portalach społecznościowych wymierzonych np. przeciwko koleżance ze szkoły, na której ktoś chce się odegrać. Niejednokrotnie do sieci wrzuca się kompromitujące zdjęcia lub filmiki przedstawiające innych. Doprowadziło to do wielu już samobójstw wśród ofiar takich „żartów”. Internet coraz częściej staje się też miejscem „uwodzenia”, gdzie pedofile szukają nieświadomych niczego ofiar.

Stąd kampania „Stop nękaniu w internecie” ma uwrażliwić opinię publiczną na ten problem, który dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież korzystające z portali społecznościowych. Jej celem jest także edukacja do bardziej świadomego korzystania z sieci i do roli, jaką mają tu do odegrania rodzice. Inicjatorzy akcji podkreślają, że problem będzie się pogłębiał wraz z rozwojem najnowszych technologii. Prostym przykładem jest rosnąca popularność smartfonów. Tylko w ubiegłym roku sprzedano ich na świecie ponad miliard sztuk.

2014-12-09 17:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Forum Akcji Katolickiej Archidiecezji częstochowskiej

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

akcja

diecezja

Marian Sztajner

90. rocznica promulgowania encykliki „Quas Primas” Piusa XI, papieża Akcji Katolickiej, 90. rocznica utworzenia diecezji częstochowskiej i 50. rocznica zakończenia Soboru Watykańskiego II, stały się okazją do zorganizowania Forum Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, które odbyło się 21 listopada w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

O znaczeniu Dekretu „Apostolicam actuositatem” Soboru Watykańskiego II dla zaangażowania świeckich w Kościele w naszych czasach mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś – Zaangażowanie świeckich i budzenie tego olbrzyma, którym jest laikat dzisiaj Sobór Watykański II zostawił nam jako zadanie wciąż aktualne – mówił ks. Skubiś.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Święcenia Kapłańskie w Seminarium 35+

2021-09-18 18:08

[ TEMATY ]

Łódź

święcenia kapłańskie

archidiecezja łódzka

Seminarium 35+

ks. Paweł Gabara

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów Seminarium 35+. Kandydatami do Święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (Diecezja Włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (Diecezja Rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

Po Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów do święceń, przez rektora Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń ks. dr. hab. Sławomira Szczyrbę, metropolicie łódzkiemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję