Reklama

Niedziela Rzeszowska

Korczyńskie ślady biskupa Pelczara

Przez samo centrum Korczyny wiedzie droga z Rzeszowa do Krosna. Przy kościele skręca w prawo. Kościół to sanktuarium św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara, wybudowane w 1914 r. przez samego patrona

Niedziela rzeszowska 3/2017, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

sanktuarium

Irena Markowicz

Sanktuarium św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie

Sanktuarium św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kustoszem jest tutaj ks. Edward Sznaj, równocześnie proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny. Każdego zainteresowanego życiem i posługą tutejszego rodaka, krajana, wyniesionego na ołtarze, ubogaca opowieścią o całym jego życiu, pamięci i wdzięczności mieszkańców rodzinnej miejscowości. Zaprosi też na nabożeństwa odprawiane przez cały rok i we wspomnienie liturgiczne 19 stycznia.

Reklama

A opowieść rozpoczyna się oczywiście od narodzin. Józef Sebastian Pelczar urodził się 17 stycznia 1842 r. w tej miejscowości, niedaleko kościoła, co upamiętnia pomnik. Pochodził z bogatej rodziny, która miała w posiadaniu ok. 50 hektarów ziemi. Dzisiaj to też sporo. Rodzice, Marianna i Józef Wojciech, zostali zapamiętani przez późniejszego świętego biskupa jako ludzie głębokiej wiary. Kolejne etapy edukacji Józefa juniora to szkoła parafialna w Korczynie, gimnazjum w Rzeszowie, matura w Przemyślu. Tam też wstąpił do Seminarium Duchownego. Po święceniach kapłańskich krótko był wikarym w parafii obecnie leżącej na terenie Ukrainy. Szybko wyjechał na dalsze studia do Rzymu. Tam w ciągu dwóch i pół roku zdobył dwa doktoraty, co świadczy niewątpliwie o tym, że już w młodości był nie tylko zdolnym, ale też pracowitym człowiekiem. Po powrocie w swoje rodzinne strony, do Polski poświęcił się jako profesor pracy z klerykami, otrzymał też posadę profesora na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pamiątką krótkiego rektorowania tej uczelni jest wspaniałe i użyteczne do dzisiaj Collegium Novum. Po 22 latach spędzonych w Krakowie ostatnie 25 lat, aż do śmierci 28 marca 1924 r., był biskupem przemyskim, rok wikariuszem, później ordynariuszem. Jak zauważa ks. Edward Sznaj, zabiegał, by diecezja była i mądra, i święta. Zasłynął jako człowiek wyczulony na ludzką biedę. W litanii ku jego czci są stosowne wezwania: opiekunie ubogich, siewco braterskiej miłości, wzorze niezachwianej wiary, apostole odnowy moralnej i dobry synu Ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jego patriotyzm odnosił się do rodzinnych stron, Korczyny, ale też Polski, będącej wtedy pod zaborami. Doczekał jednak roku 1918, odzyskania niepodległości. Jeszcze przez sześć lat obserwował budowę kraju.

Ksiądz proboszcz Edward Sznaj ma niezachwianą w zasadzie pewność, że Józef Sebastian Pelczar to człowiek, który był kiedyś wielki, jest, i pewnie pozostanie. Pozostały liczne dzieła natury materialnej, ale też duchowej. Każdego 28. dnia miesiąca, związanego z datą śmierci, odmawiana jest nowenna, odczytywane są prośby i podziękowania napływające nawet drogą internetową z całego świata. Jest ich bardzo dużo i w różnych sprawach, uczestnicy modlą się też w intencji małżeństw, które przeżywają trudne chwile.

Reklama

Każdego 11. dnia miesiąca odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Bp Pelczar był czcicielem Matki Bożej z Lourdes, w ołtarzu głównym korczyńskiego sanktuarium jest wiele innych, polskich, wizerunków maryjnych. Wspierał chorych i cierpiących, dlatego w Roku Jubileuszowym 2000 poprzedni proboszcz ks. Stanisław Władyka wybudował stacje rozłożone w terenie na odcinku czterech tysięcy sześciuset metrów od drogi głównej do kościółka pw. Świętego Biskupa, naprzeciw zamku Kamieniec. Kościółek jest pamiątką kanonizacji świętego pochodzącego z Korczyny 18 maja 2003 r. w Rzymie, do czego przyczynił się cud, który, jak orzeczono, dokonał się za wstawiennictwem Józefa Sebastiana Pelczara, w efekcie którego po ciężkim wypadku jego rodaczka, Justyna Zych, powróciła do życia, choć wcześniej lekarze nie dawali jej na to żadnych szans.

Cóż więcej? Święty biskup Józef Sebastian, oprócz sanktuarium w Korczynie, patronuje kościołom w Przemyślu, Rzeszowie, Strzyżowie i Przeworsku-Gorliczynie. Przypominają go ulice, szkoły, powstaje nowe osiedle mieszkaniowe. Jest księgarnia, wydawnictwo.

Wielu współcześnie żyjących ludzi, noszących nazwisko Pelczar, interesuje się, czy mają jakieś związki, pokrewieństwo, z rodziną bp. Pelczara. A w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim jakiś czas temu wybrano kolejnego rektora o nazwisku Pelczar. W samym centrum Korczyny mistrz Polski cukierników, Mirosław Pelczar, zaprasza do swej pracowni napisem „Chocolatier, czekoladki i czekolada ręcznie robiona”. Nie ma nic złego w równowadze między duchem i materią.

Kustosz korczyńskiego sanktuarium ks. Edward Sznaj, równocześnie proboszcz parafii rodzinnej biskupa, cieszy się, kiedy może promować św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara i zarazem cieszyć się dobrymi rzeczami w postaci łask, które ludzie otrzymują za przyczyną świętego, bo to jeszcze dodaje sił, a zarazem pokazuje, że święci są zawsze bliscy. Na nich zawsze możemy liczyć, oni nigdy nie zawodzą, nawet wtedy, gdy my zawodzimy.

2017-01-12 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę 21 maja papież odwiedzi 15. parafię rzymską od początku swego pontyfikatu

[ TEMATY ]

parafia

Rzym

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Odwiedziny przez Franciszka parafii pw. św. Piotra Damianiego w peryferyjnej dzielnicy stołecznej Acilia będą piętnastą wizytą obecnego papieża w parafii stołecznej diecezji. On sam zaś będzie trzecim biskupem Rzymu, który tam przybędzie: po błogosławionym Pawle VI, który był tam 27 lutego 1972 roku, z okazji 900. rocznicy śmierci jej patrona i po św. Janie Pawle II, którego gościła ona 13 marca 1988. Parafia ta jest kościołem tytularnym kard. Agostino Valliniego, papieskiego wikariusza dla diecezji rzymskiej.

Głównym punktem programu wizyty Ojca Świętego będzie Msza św. pod jego przewodnictwem, która rozpocznie się o godzinie 18. Wcześniej spotka się on z 80 dzieci, przygotowujących się do I Komunii oraz ze stuosobową grupą młodzieży, uczęszczającą na spotkania dla tych, którzy byli niedawno u bierzmowania. Wraz z papieżem liturgię będą koncelebrować m.in. kard. Vallini, jego biskup pomocniczy Paolo Lojudice, odpowiedzialny za południowy sektor Rzymu, w którym znajduje się ta parafia, a także miejscowy proboszcz (od 2005) ks. Lucio Coppa i inni księża XXVIII Prefektury Rzymu, obejmującej tenregion.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Uzdrowiona przez przebaczenie

2025-03-31 09:01

[ TEMATY ]

Ks. Mariusz Rosik

pl.wikipedia.org

Rysunek Pietera Bruegla starszego "Chrystus i cudzołożnica"

Rysunek Pietera Bruegla starszego Chrystus i cudzołożnica

Komentarz do Ewangelii na V niedzielę Wielkiego Postu roku C.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Marsz papieski św. Jana Pawła II

2025-04-07 08:15

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Łodzianie w niedzielne popołudnie przeszli w marszu pamięci dla św. Jana Pawła II, z racji na niedawną 20. rocznicę śmierci papieża. Łódzki Marsz papieski św. Jana Pawła II wyruszył z okolic pomnika św. Faustyny - przy kościele św. Faustyny w Łodzi, ulicą Piotrkowską, do pomnika papieża znajdującego się przy archikatedrze łódzkiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję