Reklama

Głos z Torunia

Na cześć świętego obywatela gminy

W całej Polsce Dzień Papieski, stanowiący dziękczynienie za pontyfikat św. Jana Pawła II, obchodzony jest w październiku. Łubianka celebruje go natomiast w grudniu na pamiątkę nadania tytułu honorowego obywatela gminy Papieżowi Polakowi

Rada Gminy Łubianka 17 grudnia 1999 r. przyjęła uchwałę o nadaniu św. Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Gminy Łubianka. To wydarzenie zapisało się na kartach historii gminy i corocznie jest przypominane. Tego roku centralnym punktem obchodów była uroczysta Msza św. dziękczynna sprawowana 18 grudnia w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bierzgłowie, podczas której mieszkańcy gminy prosili świętego o wstawiennictwo.

Dzień później zostały złożone kwiaty i zapalone znicze pod tablicą pamiątkową zdobiącą Urząd Gminy. Następnie w sali koncertowej w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim miało miejsce otwarcie wystawy prac plastycznych konkursu ogłoszonego w październiku. Dzieci, młodzież i dorośli z terenu gminy zostali zaproszeni do wykonania prac plastycznych w dowolnej technice. Tematyka, jak zawsze, związana jest z postacią Papieża Polaka.

Konkursy

Reklama

Hasło tegorocznej, trzeciej edycji brzmi: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Jurorem konkursu była przedstawicielka Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 200 prac. Nagrodzeni zostali: kategoria klas 0-1 – Tomasz Kosicki, Urszula Jakóbczak (SP w Warszewicach), Tomasz Dybowski (ZS w Łubiance); kategoria klas 2-3 – Urszula Zielińska, Marta Woźniak, Zuzanna Barczyńska (SP w Warszewicach), Aleksandra Maćkiewicz, Krystyna Krausse (ZS w Łubiance), Kornelia Ziomek (SP w Pigży); kategoria klasy 4-6 – Patryk Matłosz (SP w Warszewicach), Maja Sokół, Paweł Wiciński, Maciej Szugajew, Jan Syrocki (SP w Wybczu), Aleksandra Krupa (ZS w Łubiance); kategoria gimnazjum – Karolina Samorowska, Wiktoria Kurosad, Natalia Marszałkowska (ZS w Łubiance).

Po otwarciu wystawy odbył się finał 1. Gminnego Konkursu o św. Janie Pawle II. Od października szkoły wyłaniały swoich reprezentantów z grona uczniów klas 4-6 szkół podstawowych i gimnazjalnych. Po emocjonujących rozgrywkach zwyciężyła reprezentacja SP w Wybczu, a wśród gimnazjów najlepsze okazało się gimnazjum w Brąchnowie.

Wieczorne spotkanie

W godzinach wieczornych odbyło się spotkanie poświęcone św. Janowi Pawłowi II. W ubiegłych latach gościem takiego wieczoru był m.in. ks. prał. Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. W tym roku gośćmi były redaktorki „Głosu z Torunia” – toruńskiej edycji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Helena Maniakowska i Katarzyna Umińska, czyli najstarsza i najmłodsza współpracująca z czasopismem, niezwykle ciekawie opowiadały o swej redakcyjnej pracy. W kolejnej części z programem artystycznym wystąpiła młodzież z gimnazjum w Brąchnowie, któremu patronuje św. Jan Paweł II.

Reklama

Wieczorne spotkanie zakończyło uroczyste podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-Literackiego z okazji Jubileuszu Chrztu Polski, którego organizatorem była Młodzieżowa Rada Gminy Łubianka, a koordynatorem Elżbieta Żeglarska.

Organizatorem obchodów było Centrum Kultury w Łubiance, a partnerem Diecezjalne Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim.

2017-01-04 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywy pomnik papieża

Niedziela sosnowiecka 39/2020, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Archiwum fundacji

Jan Paweł II zawsze stawiał na młodych

Jan Paweł II zawsze stawiał na młodych

Diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ks. Michał Borda zachęca do wspierania funduszu stypendialnego dla młodych w Dzień Papieski.

Stypendyści tworzą niezwykły pomnik, budowany przez Polaków, dedykowany św. Janowi Pawłowi II. Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II. Aspekt charytatywny tego dnia to przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję