Reklama

Niedziela Sandomierska

Czas na świętowanie

Niedziela sandomierska 1/2017, str. 2-3

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

bp Krzysztof Nitkiewicz

Ks. Adam Stachowicz

Policja z Tarnobrzega

Policja z Tarnobrzega

Trwa czas dzielenia się opłatkiem i kolędowania. Biskup Krzysztof Nitkiewicz każdego dnia odwiedza różne wspólnoty i poszczególne instytucje samorządowe, bierze też udział w świątecznych przedsięwzięciach miejskich.

Z siostrami z całej diecezji spotkał się 17 grudnia: – Jesteście przykładem dla nas, kapłanów, i muszę przyznać, że nie zawsze potrafimy docenić waszą obecność. Pewnych zmian wymagają także formy współpracy duszpasterskiej i wynagrodzenia za posługę sióstr. Musimy pójść za głosem papieża Franciszka, który mówi o potrzebie większej synodalności w Kościele, gdyż wówczas można owocniej pracować dla królestwa Bożego. Nasi wierni potrzebują świadectwa jedności pomiędzy osobami życia konsekrowanego, kapłanami diecezjalnymi i katechetami, a także innnymi pracownikami parafii oraz instytucji kościelnych.

Reklama

Spotkania opłatkowe z pasterzem mieli również stróże prawa. W Komendzie Powiatowej Policji w Sandomierzu odbyło się ono 19 grudnia, a w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnobrzegu 21 grudnia. Biskup życzył policjantom, aby podczas świąt mogli doświadczyć razem ze swoimi najbliższymi bliskości Dzieciątka Jezus i polecił uczestniczących w spotkaniu oraz ich najbliższych opiece Świętej Rodziny. Policjanci podkreślali, że dla wielu z nich świąteczne dni wiążą się ze służbą i czuwaniem nad bezpieczeństwem mieszkańców, jednak dodawali, że czas świąt jest jednym ze spokojniejszych w roku.

Biskup Nitkiewicz składał również życzenia uczestnikom miejskiej wigilii w Stalowej Woli. Zebranym wskazał na rodzinny charakter świąt Bożego Narodzenia. Powiedział, że dzięki decyzjom władz, sytuacja rodzin systematycznie się poprawia. W tym kontekście dostrzegł pozytywne przemiany dokonujące się w Stalowej Woli; nie można jednak zapominać o zagrożeniach cywilizacyjnych i kulturowych, szczególnie ze strony laickich ideologii. Ordynariusz sandomierski życzył, aby świąteczne spotkania z Dzieciątkiem Jezus stały się okazją do umocnienia więzów rodzinnych i społecznych. Potem wszyscy zasiedli na siedziskach z siana do stołu wigilijnego nakrytego białym obrusem. Nie zabrakło też wspólnego kolędowania.

W parafii św. Józefa w Sandomierzu 19 grudnia harcerze i zuchy przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju mieszkańcom miasta i diecezji. Była to też okazja do spotkania harcerzy i zuchów z kilku hufców oraz drużyn z terenu diecezji. Mszy św. przewodniczył biskup ordynariusz w asyście miejscowych duszpasterzy i kapelanów harcerskich. – Adwent dobiega końca i można powiedzieć, iż osiągnęliśmy nasz cel, bo za kilka dni będziemy świętowali Boże Narodzenie. Podobnie to światełko z groty betlejemskiej odbyło długą drogę i wreszcie dotarło do mety, jaką w naszym przypadku jest Sandomierz. Jednak zgodnie z zasadą skautów i harcerzy na całym świecie, docieramy do mety po to, aby wyruszyć zaraz w dalszą drogę. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, zaczynając od budowania pokoju we własnym sercu i wokół siebie. Nie oglądajmy się na innych. Uczyńmy to dla siebie, dla Polski, dla świata. Pamiętajmy o syryjskim Aleppo oraz o innych miejscach, gdzie toczy się wojna. Dajmy przykład, że przy pomocy Chrystusa pokój jest możliwy i piękny – apelował podczas homilii pasterz diecezji. Po Mszy św. biskup poświęcił opłatki, które harcerze zabrali do swoich hufców i drużyn, aby podzielić się nimi i podczas harcerskich wigilii.

Reklama

Z bp. Nitkiewiczem 20 grudnia spotkali się również pracownicy służby zdrowia z sandomierskiej lecznicy. Składając życzenia, biskup nawiązał do tajemnicy narodzenia Boga w ludzkim ciele, które pomimo swojego piękna, podlega chorobom i śmierci. – Wiecie o tym doskonale i podobnie jak Chrystus pochylacie się nad chorymi, niosąc im uzdrowienie i ulgę w cierpieniu. Niech towarzyszenie drugiemu człowiekowi od chwili poczęcia do śmierci daje wam poczucie uczestniczenia w zbawczym dziele Syna Bożego, który zstąpił na ziemię, aby być bliżej każdego z nas – powiedział.

21 grudnia biskup był w bursie szkolnej w Sandomierzu, gdzie Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizował spotkanie opłatkowe dla osób ubogich, samotnych, bezdomnych i niepełnosprawnych. Wspólnie zaśpiewano kolędy i łamano się opłatkiem. Na wigilijnym stole nie zabrakło tradycyjnych potraw: barszczu z uszkami, pierogów i ciast. Dla zebranych bożonarodzeniowe jasełka przedstawili uczniowie sandomierskich szkół. – Chrystus, rodząc się w Betlejem, wychodzi naprzeciw potrzebom człowieka. Wśród nich jest bardzo silne pragnienie wspólnoty. Być razem, czuć się potrzebnym i kochanym, móc liczyć na innych. To pragnienie wspólnoty narasta w momentach, kiedy jej brakuje, kiedy jest zagrożona. Ale i wówczas musimy pamiętać, że Bóg nas nie opuścił, że nie zostaliśmy sami. On objawił się jako Emanuel, tzn. Bóg z nami. Dlatego, idąc za przykładem Chrystusa, jesteśmy dzisiaj tutaj blisko siebie i chcemy zawsze czuć się jedną rodziną – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.

2016-12-28 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejarze u Matki

Niedziela zamojsko-lubaczowska 6/2020, str. VI

[ TEMATY ]

spotkanie

spotkanie opłatkowe

kolejarze

Dawid Frańczuk

Wspólna fotografia uczestników spotkania

Wspólna fotografia uczestników spotkania

Kościół parafialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wożuczynie od czterech lat w styczniu gromadzi brać kolejarską. W tym roku, w niedzielę 19 stycznia, odbyło się spotkanie opłatkowe dla środowiska kolejarzy diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Spotkanie kolejarzy rozpoczęło się o godz. 12 Mszą św., której przewodniczył krajowy duszpasterz kolejarzy ks. kan. Eugeniusz Zarębiński z Lublina. Koncelebrowali: ks. kan. Zbigniew Pietrzak z Wożuczyna, ks. Marcin Jakubiak, dyrektor diecezjalnej Caritas z Zamościa i ks. Bogdan Jaworowski, proboszcz parafii Wożuczyn i diecezjalny duszpasterz kolejarzy. W homilii ks. Marcin wskazał na bardzo ważne przesłanie płynące z Betlejem do każdego człowieka. Prawdziwym powodem przyjścia Syna Bożego na ziemię było ukazanie bezgranicznej miłości Boga do człowieka. Jego ofiara na krzyżu zupełnie zmieniła sens naszej ludzkiej egzystencji. Nie tylko wiara i modlitwa stały się czynnikami uświęcającymi nasze życie. Również praca, codzienne obowiązki, także te zawodowe, stały się drogą do zdobycia świętości. Dlatego konieczne jest kroczenie przez życie drogą miłości i służby. Pracę kolejarza od dawna określa się jako służbę. Można więc dzisiaj, w świątecznej atmosferze spotkania, życzyć wszystkim kolejarzom, by wypełniając zawodowe obowiązki, jak najwierniej służyli Bogu i bliźniemu.

Prawdziwym powodem przyjścia Syna Bożego na ziemię było ukazanie bezgranicznej miłości Boga do człowieka.

Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy spotkania udali się na drugą część uroczystości do lokalu „Orfeusz” w Tyszowcach. Tam miało miejsce dzielenie się opłatkiem i świąteczny posiłek. Słowa życzeń do kolejarzy i gości skierowały sekretarz Gminy Rachanie Agata Niedziółka i przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego Teresa Semczyszyn. Głos zabrał także prezes PKP LHS z siedzibą w Zamościu Zbigniew Tracichleb, wyrażając swoją radość ze świątecznego spotkania oraz z możliwości pochwalenia pracy kolejarzy i sukcesów firmy.

Ks. Eugeniusz Zarębiński na koniec oficjalnych wystąpień życzył uczestnikom spotkania, aby miłość Boga ukazana „wśród nocnej ciszy” w Betlejem, zawsze była obecna w naszych sercach.

Pięknym i wzruszającym wykonaniem kolęd, pastorałek i pieśni ludowych zachwycał uczestników spotkania zespół śpiewaczy Zaburzanki z Zaburza z parafii Mokrelipie. Niecodzienną niespodziankę i prezent dla kolejarzy sprawili właściciele lokalu, państwo Lizunowie. Przygotowali pyszny tort w kształcie parowozu i wagonu, który przy dobywających się z głośników dźwiękach sygnału lokomotywy na koniec spotkania wjechał do sali.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: prezydent Duda odwiedził polski kościół pw. św. Stanisława BM

2020-09-23 17:44

[ TEMATY ]

prezydent

Włochy

Andrzej Duda

Krzysztof Sitkowski/KPRP/prezydent.pl

W środę popołudniu prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką i członkami delegacji, towarzyszącymi mu podczas oficjalnej wizyty we Włoszech i Watykanie, odwiedził rzymski kościół pw. św. Stanisława BM – centrum duszpasterstwa Polaków w Rzymie i najstarszy ośrodek polskiego duszpasterstwa emigracyjnego.

- Zaproszenie do pana prezydenta skierowaliśmy wcześniej, z myślą o maju, kiedy miały odbyć się uroczystości 100-lecia urodzin Jana Pawła II i 100. rocznicy odzyskania kościoła z rąk rosyjskich. Niestety, z wiadomych przyczyn, uroczystości te nie odbyły się tak, jak to było przewidywane. Pan Prezydent zechciał jednak odpowiedzieć na zaproszenie podczas tej podróży do Włoch i Watykanu. Jest to dla nas zaszczyt i ważne wydarzenie, bo dzieje naszego kościoła – najstarszej polskiej placówki poza granicami Kraju – zawsze były głęboko związane z losami Ojczyzny i narodu. Starałem się krótko ukazać te więzi, przedstawiając historię naszego kościoła i jego znaczenie dla Polaków mieszkających i przybywających do Rzymu oraz dla Polonii na całym świecie – mówi w rozmowie z KAI ks. prał. Paweł Ptasznik, rektor kościoła i szef Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Wizyta Pary Prezydenckiej wraz z polską delegacją miała charakter prywatny. Po nawiedzeniu kościoła, prezydent Andrzej Duda spotkał się także ze wspólnotą księży pracującymi w parafii, wśród których znajdują się oprócz kapłanów diecezjalnych także księża chrystusowcy, oraz siostrami sercankami, posługującej wśród parafian.

Historia kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika sięga XVI w., kiedy do Rzymu z okazji Roku Świętego przybywali liczni pielgrzymi, także z Polski. Z myślą o rodakach kard. Stanisław Hozjusz podjął starania o utworzenie polskiej parafii i hospicjum. W 1578 r., gdy papież Grzegorz XIII przekazał Polakom kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, Hozjusz rozpoczął jego przebudowę i nadał mu drugi tytuł: św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Na przestrzeni wieków, kościół ten gościł wybitnych Polaków, a także był miejscem dziękczynienia za najważniejsze dla Polaków wydarzenia w kraju i na świecie. W czasie zaborów, znalazł się w rękach Rosjan, a odzyskać go dla Polaków udało się dopiero w 1920 r. Po II wojnie światowej mieścił się przy nim Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Emigracji. Kościół posiada także przywilej parafii personalnej dla wszystkich Polaków mieszkających na terenie diecezji rzymskiej. Jest prężnym ośrodkiem duszpasterskim, a także organem prowadzącym Polską Katolicką Szkołę Podstawową.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: kolejne spotkanie z cyklu "Prymas Jasnogórski"

2020-09-24 16:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prymas Polski

Bożena Sztajner/Niedziela

27 września 2020 r. JASNOGÓRSKI INSTYTUT MARYJNY zaprasza na spotkanie z cyklu: PRYMAS JASNOGÓRSKI. KRÓLEWSKA PIEŚŃ NARODU. Historia zapisana słowami i muzyką

Spotkanie z twórcami ORATORIUM o kardynale Stefanie Wyszyńskim SOLI DEO PER MARIAM - Hubertem Kowalskim i Piotrem Pałką oraz nowym dyrektorem JASNOGÓRSKIEGO INSTYTUTU MARYJNEGO - o. Grzegorzem Prusem.

Zapraszają o. Mariusz Tabulski i Małgorzata Bartas-Witan

SALA PAPIESKA 27.09.2020 GODZ 19.30 NA JASNEJ GÓRZE

W programie:

– godz. 19.30 – spotkanie w Sali papieskiej na Jasnej Górze (transmisja Radia Jasna Góra i przez kanał YouTube jasnagora.pl)

– godz. 21.00 – Apel jasnogórski

– godz. 21.30 -24.00 – Czuwanie modlitewne w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Przez wstawiennictwo Prymasa Tysiąclecia będziemy również błagać Boga za Ojczyznę i o ustanie epidemii w Polsce i na świecie.

– godz. 24.00 – Msza św. w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego.

/ o. Mariusz Tabulski

Jasnogórski Instytut Maryjny

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję