Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Więcej takich stowarzyszeń

Tradycyjnie, ostatnie spotkanie w ramach Diecezjalnej Akademii Rodziny (DAR), prowadzonej przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich (SRK), odbyło się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaworznie-Jeleniu, we wspólnocie, w której proboszczuje asystent kościelny stowarzyszenia ks. Janusz Glanowski. Tegoroczny DAR zakończył nie wykład, ale wspólna Eucharystia sprawowana przez bp. Grzegorza Kaszaka i spotkanie opłatkowe. Podczas zjazdu doszło także do wyboru nowych władz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Pierwsza część spotkania odbyła się w parafialnym kościele. W homilii Pasterz Kościoła sosnowieckiego podziękował członkom stowarzyszenia za kontynuację spotkań w ramach DAR i prosił, aby inicjatywa została prowadzona w kolejnych latach. Druga część spotkania, połączona z wyborami władz stowarzyszenia, odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Jeleniu. Ne zabrakło wspólnych życzeń, łamania się opłatkiem, śpiewu kolęd. Na spotkaniu był również obecny ks. Jan Szkoc, który jak co roku ufundował dla wszystkich mikołajkowe prezenty.

Reklama

I tak w wyniku wyborów ukonstytuował się nowy zarząd SRK. A że zwycięskiego składu się nie zmienia, funkcje w stowarzyszeniu będzie pełnił zarząd taki, jaki był wybrany na poprzednią kadencję. Prezesem będzie Renata Szopa, wiceprezesem Jarosław Pomykała, sekretarzem Lucyna Pluta, skarbnikiem Lucyna Górnicka. Skład zarządu uzupełniają Lilianna Madejska i Krystyna Kmiecik.

Wybory i kończąca się 3-letnia kadencja zarządu SRK to dobra okazja do podsumowań. W okresie kadencji odbyło się 30 spotkań zarządu, w czasie których podjęto 29 uchwał. Aktywnie do 2016 r. działało w naszej diecezji 7 kół w parafiach: Chrystusa Króla w Sosnowcu, św. Józefa Rzemieślnika w Sosnowcu, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Łagiszy, św. Barbary w Sosnowcu, Matki Bożej Częstochowskiej w Sosnowcu, Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaworznie-Jeleniu i św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu. W sumie w strukturze stowarzyszenia działa ok. 100 osób. – Działalność stowarzyszenia opiera się przede wszystkim na pracy kół parafialnych w swoich środowiskach. Praca formacyjna wyraża się w czynnym uczestnictwie w życiu Kościoła oraz krzewieniu moralności wynikającej z Magisterium Kościoła – wyjaśnia Renata Szopa.

Stałym punktem corocznego kalendarium SRK są uroczyste obchody święta patronalnego przypadającego 19 marca, we wspomnienie św. Józefa. W okresie Wielkiego Postu członkowie przygotowują nabożeństwa Drogi Krzyżowej. – Celebrujemy Dzień Świętości Życia uczestnicząc w nabożeństwach, przygotowując konferencje oraz podejmując się dzieła duchowej adopcji. Maj to czas pielgrzymki do diecezjalnego sanktuarium rodzin do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu, gdzie również od maja do października bierzemy czynny udział w czuwaniach maryjnych w ostatnie piątki miesiąca. Uczestniczymy w marszach w obronie życia do 2015 r. w Będzinie, a od 2016 r. również w Jaworznie. Maj i czerwiec to czas pielgrzymek do sanktuariów oraz dni skupienia dla uczestników DAR. W sierpniu członkowie koła z Łagiszy przygotowują poczęstunek dla pielgrzymów. We wrześniu na rodziny czeka Matka Boża Częstochowska. Z rodzinami z całej Polski uczestniczymy w dwudniowej pielgrzymce rodzin. W listopadzie świętujemy jubileusz powstania naszego stowarzyszenia. Co roku w styczniu uczestniczymy w Radzie Prezesów Polskiej Federacji SRK w Zakopanem – wylicza prezes SRK, Renata Szopa.

Reklama

Drugim filarem aktywności stowarzyszenia jest działalność charytatywna. Polega ona głównie na przygotowywaniu pomocy żywnościowej w postaci paczek dla rodzin ubogich w okresie świąt. SRK współpracuje z innymi wspólnotami mającymi na celu dobro rodziny, które działają w naszej diecezji, jak: Katolickie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych, Hospicjum św. Tomasza Apostoła, Caritas, Domowy Kościół.

Nie sposób pominąć sztandarowego dzieła SRK, jakim jest prowadzenie Diecezjalnej Akademii Rodziny. – W każdym roku staraliśmy się umieszczać w programie wykłady o tematyce dotyczącej rodzin polskich w ich sytuacji społecznej, moralnej czy ekonomicznej oraz uwzględniać hasła roku liturgicznego, w którym odbywały się spotkania. W tym celu zapraszaliśmy specjalistów z całej Polski – teologów, lekarzy, dziennikarzy, historyków, pracowników naukowych z różnych uczelni. Te działania będziemy kontynuować – mówi Renata Szopa.

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich nie prowadzi działalności gospodarczej, wszelkie prace podejmowane są społecznie, z dobroci serc członków.

2016-12-21 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejarze u Matki

Niedziela zamojsko-lubaczowska 6/2020, str. VI

[ TEMATY ]

spotkanie

spotkanie opłatkowe

kolejarze

Dawid Frańczuk

Wspólna fotografia uczestników spotkania

Wspólna fotografia uczestników spotkania

Kościół parafialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wożuczynie od czterech lat w styczniu gromadzi brać kolejarską. W tym roku, w niedzielę 19 stycznia, odbyło się spotkanie opłatkowe dla środowiska kolejarzy diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Spotkanie kolejarzy rozpoczęło się o godz. 12 Mszą św., której przewodniczył krajowy duszpasterz kolejarzy ks. kan. Eugeniusz Zarębiński z Lublina. Koncelebrowali: ks. kan. Zbigniew Pietrzak z Wożuczyna, ks. Marcin Jakubiak, dyrektor diecezjalnej Caritas z Zamościa i ks. Bogdan Jaworowski, proboszcz parafii Wożuczyn i diecezjalny duszpasterz kolejarzy. W homilii ks. Marcin wskazał na bardzo ważne przesłanie płynące z Betlejem do każdego człowieka. Prawdziwym powodem przyjścia Syna Bożego na ziemię było ukazanie bezgranicznej miłości Boga do człowieka. Jego ofiara na krzyżu zupełnie zmieniła sens naszej ludzkiej egzystencji. Nie tylko wiara i modlitwa stały się czynnikami uświęcającymi nasze życie. Również praca, codzienne obowiązki, także te zawodowe, stały się drogą do zdobycia świętości. Dlatego konieczne jest kroczenie przez życie drogą miłości i służby. Pracę kolejarza od dawna określa się jako służbę. Można więc dzisiaj, w świątecznej atmosferze spotkania, życzyć wszystkim kolejarzom, by wypełniając zawodowe obowiązki, jak najwierniej służyli Bogu i bliźniemu.

Prawdziwym powodem przyjścia Syna Bożego na ziemię było ukazanie bezgranicznej miłości Boga do człowieka.

Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy spotkania udali się na drugą część uroczystości do lokalu „Orfeusz” w Tyszowcach. Tam miało miejsce dzielenie się opłatkiem i świąteczny posiłek. Słowa życzeń do kolejarzy i gości skierowały sekretarz Gminy Rachanie Agata Niedziółka i przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego Teresa Semczyszyn. Głos zabrał także prezes PKP LHS z siedzibą w Zamościu Zbigniew Tracichleb, wyrażając swoją radość ze świątecznego spotkania oraz z możliwości pochwalenia pracy kolejarzy i sukcesów firmy.

Ks. Eugeniusz Zarębiński na koniec oficjalnych wystąpień życzył uczestnikom spotkania, aby miłość Boga ukazana „wśród nocnej ciszy” w Betlejem, zawsze była obecna w naszych sercach.

Pięknym i wzruszającym wykonaniem kolęd, pastorałek i pieśni ludowych zachwycał uczestników spotkania zespół śpiewaczy Zaburzanki z Zaburza z parafii Mokrelipie. Niecodzienną niespodziankę i prezent dla kolejarzy sprawili właściciele lokalu, państwo Lizunowie. Przygotowali pyszny tort w kształcie parowozu i wagonu, który przy dobywających się z głośników dźwiękach sygnału lokomotywy na koniec spotkania wjechał do sali.

CZYTAJ DALEJ

Quiz: Czy dobrze znasz św. Ojca Pio? Sprawdź swoją wiedzę!

2020-09-23 10:05

[ TEMATY ]

O. Pio

quiz

Św. Ojciec Pio to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych świętych Kościoła. Ale czy naprawdę znany? Czy nasza wiedza o tym świętym kapucynie nie kończy się na jego kilku mocnych cytatach? Zapraszamy do wspólnej zabawy, która mamy nadzieję pobudzi pragnienie jeszcze głębszego poznania życia tego niezwykłego świętego. Powodzenia! :)

1. Jak przed wstąpieniem do zakonu nazywał się o. Pio?

2. Jaki zakonny skrót przypisuje się do o.Pio?

3. Który Papież dał mu specjalne zezwolenie na odprawianie mszy trydenckiej z powodu zaawansowanego wieku, w którym się znajdował, i pogarszającego się stanu zdrowia?

4. W jakiej miejscowości urodził się o. Pio?

5. Pomiędzy 5 a 7 sierpnia o.Pio otrzymał wizję, w której ukazał mu się Chrystus i przebił mu bok”. W wyniku tego doświadczenia ojciec Pio otrzymał fizyczną ranę na boku. Doświadczenie tego typu nosi nazwę stygmatyzacji lub przebicia serca. Wskazuje ono na jedność miłości z Bogiem. W którym roku miało to miejsce?

6. Którego daru nie posiadał o.Pio?

7. Jak nazywa się najsłynniejsze Sanktuarium związane z ojcem Pio z Pietrelciny?

8. Wskaż nieprawdziwe zdanie:

9. Co to jest dar bilokacji?

10. Który z papieży kanonizował o.Pio?

Aby zobaczyć wynik musisz odpowiedzieć na wszystkie pytania

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Zdrowia: nowe powiaty w czerwonych i żółtych strefach

2020-09-24 15:10

[ TEMATY ]

koronawirus

lista powiatów

Karol Porwich/Niedziela

Podano komunikat o powiatach w strefach: czerwonej i żółtej.

W strefie czerwonej dwa powiaty: głubczycki i kartuski.

W strefie żółtej 19 powiatów: myślenicki, gostyński, aleksandrowski, brzeski, bytowski, milicki, nowotarski, suski, trzebnicki, otwocki, kłobucki, działdowski, nidzicki, piotrkowski, tatrzański, limanowski, międzychodzki, przasnyski i Sopot.

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi. (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała tor/ mhr/
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję