Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nowi kandydaci do święceń

W pierwszą niedzielę Adwentu sześciu alumnów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi złożyło kandydaturę przed przyjęciem święceń diakonatu i prezbiteratu

Niedziela szczecińsko-kamieńska 51/2016, str. 1-2

[ TEMATY ]

klerycy

seminarium

Al. Łukasz A. Paluch

Kandydaci z moderatorami seminarium

Kandydaci z moderatorami seminarium

Kandydatura przed przyjęciem święceń jest obrzędem, podczas którego przyjmuje się kandydatów do diakonatu i prezbiteratu po stwierdzeniu, że decyzja o przyjęciu święceń jest wystarczająco dojrzała i poparta niezbędnymi uzdolnieniami. Zamiar przyjęcia święceń musi być publicznie wyrażony przez kandydatów i przyjęty przez przedstawicieli Kościoła.

Reklama

Kandydaturę złożyli: al. Paweł Górzyński, al. Daniel Grocholewski, al. Łukasz Paluch, al. Mateusz Pluskota, al. Jakub Sielicki i al. Łukasz Wójtowicz.

W homilii Ksiądz Arcybiskup zwrócił się do wiernych: „Staje dzisiaj pośród nas kilku adeptów naszego Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. Dopełnili wymaganych na tym etapie formacji studiów i zgłaszają się, aby być kandydatami już formalnie, urzędowo do święceń diakonatu i prezbiteratu, bo chcą być i głosem, i blaskiem. Chcą być jedno z Chrystusem jako Jego kapłani i jedno z Kościołem jako prezbiterzy świętego Kościoła rzymskokatolickiego. Niech Bóg będzie uwielbiony za każdego z nich i Kościół niech się cieszy! (…) Są potrzebni, gdyż wielu zabłąkanych krąży po falach”. Następnie skierował się do alumnów mających złożyć kandydaturę: „A wy, bracia, nie lękajcie się. Rozpoznaliście światło, dotarliście do światła, rozpoznaliście głos i sami chcecie być głosem. To jest droga Chrystusowa. To jest droga prawdy, to jest droga życia. I idźcie, Maryja, Matka Pana, niech będzie wam opiekunką i pocieszeniem, nauczycielką i zaproszeniem, wsparciem i orędowniczką. A wy idźcie!”.

We Mszy św. uczestniczyli moderatorzy seminarium duchownego, kanclerz Kurii, niektórzy księża proboszczowie oraz rodzice, rodzeństwo i przyjaciele alumnów składających kandydaturę.

2016-12-15 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozwijać talenty

Niedziela toruńska 38/2017, str. 1

[ TEMATY ]

klerycy

kurs

Katarzyna Umińska

Kandydaci do seminarium duchownego z wicerektorem i wikariuszem w kościele w Świerczynkach

Kandydaci do seminarium duchownego z wicerektorem i wikariuszem w kościele w Świerczynkach

Wrzesień to miesiąc, w którym uczniowie rozpoczynają naukę w szkołach. Również toruńskie Wyższe Seminarium Duchowne 1 września zapełniło się nowymi uczniami – uczniami Pana, czyli młodymi mężczyznami pragnącymi wstąpić na drogę kapłaństwa. Dziewięciu kandydatów I roku rozpoczęło kurs propedeutyczny, którego celem było wprowadzenie ich w realia seminaryjne, uczenie życia liturgią i odkrywania mocy Słowa Bożego

Wramach kursu kandydaci wraz z wicerektorem WSD w Toruniu ks. Leszkiem Stefańskim przyjechali 2 września do jednej z najstarszych świątyń naszej diecezji, czyli kościoła pw. Świętych Janów w Świerczynkach. Rozpoczynając od Eucharystii, której przewodniczył wicerektor, a koncelebrował wikariusz ks. Marcin Furman, zawierzono Bogu kandydatów na nowych alumnów. Odnosząc się do Ewangelii, ks. Leszek zwrócił się do kandydatów do kapłaństwa, mówiąc o podarowanych talentach. Podkreślił, że najważniejszym i najcenniejszym z tych talentów, nieprzeliczalnym na żadne pieniądze, jest życie ludzkie. Zaznaczył, że drugim ważnym talentem jest powołanie. Po Eucharystii kandydaci do stanu duchownego wysłuchali katechezy dotyczącej historii parafii i świątyni, a następnie zostali zaproszeni przez proboszcza ks. Piotra Stefańskiego na kolację.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego śpiewamy kolędy do 2 lutego?

Niedziela Ogólnopolska 3/2021, str. VII

[ TEMATY ]

kolędy

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Zastanawiam się, dlaczego w polskich kościołach śpiewa się kolędy do początku lutego, skoro liturgicznie okres Bożego Narodzenia już się zakończył. Z góry dziękuję za odpowiedź.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: każdy akt antysemityzmu jest zarazem aktem antychrześcijaństwa

2022-01-17 19:52

[ TEMATY ]

Dzień Judaizmu

bp Damian Muskus

judaizm

Magdalna Miła

Przemoc, czy to fizyczna, czy słowna, nie jest językiem dzieci Bożych – mówił bp Damian Muskus OFM podczas odbywającego się online spotkania z okazji Dnia Judaizmu. - Każdy akt antysemityzmu jest zarazem aktem antychrześcijaństwa, bo podcina święte korzenie, z których wyrastamy – podkreślił.

W spotkaniu, które odbyło się na platformie Zoom, uczestniczyli m.in. Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, rabini Boaz Pash i Avi Baumol, Olga Adamowska oraz bp Robert Chrząszcz, ks. prof. Łukasz Kamykowski, przewodniczącego Rady Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej, a także dr Joanna Barcik, filozof.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję