Reklama

Powołani do wielkich dzieł

Do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła w niedzielę 4 grudnia br. XIII Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: „Powołani do wielkich dzieł”.

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. o godz. 10.30 sprawowaną pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej Jacka Kicińskiego. W czasie homilii hierarcha podkreślił, że istotą chrześcijańskiego życia jest spotkanie z Jezusem. Zaznaczył, że trwający Adwent jest doskonałym momentem na to, by wejść na drogę nawrócenia. – Warunkiem spotkania z przychodzącym Jezusem jest pragnienie zerwania z grzechem. Nie wystarczy być dzieckiem Abrahama, nie wystarczy przyjąć wiary. Trzeba wydać dobre owoce – powiedział bp Kiciński. Nawiązał do nauczania papieża Franciszka i wyraził obawę związaną z brakiem czasu dla drugiego człowieka: – Brakuje nam nawet chwili, by spojrzeć drugiemu człowiekowi w oczy. Podkreślił także, że odrzucenie nieufności, egoizmu, dążenia do kariery za wszelką cenę zrobi miejsce „mistyce spotkania”. Biskup odniósł się ponadto do hasła tegorocznej pielgrzymki i wyraził przekonanie, że każdy człowiek jest powołany do wielkich dzieł miłości i miłosierdzia. – Obyśmy byli pszenicą, która znajdzie się w spichlerzu Bożej miłości – zakończył.

Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki udali się na spotkanie do Auli im. św. Jana Pawła II, gdzie wysłuchali wystąpienia pt. „Czy przedsiębiorca może zostać świętym?”, które wygłosił Henryk Siodmok, prezes Grupy „Atlas”. – Talentem przedsiębiorcy jest ponoszenie odpowiedzialności za innych – powiedział. Wskazał także na ogromny potencjał chrześcijańskich przedsiębiorców. – Niespełna 2 mln przedsiębiorców ma wpływ na 40-milionowe państwo. Wyobraźmy sobie, jak by ono wyglądało, gdyby byli to ludzie wierzący – zwrócił się do zebranych. Wyraził pragnienie, aby w każdej parafii odprawiane były Msze św. w intencji pracodawców.

Reklama

Organizatorzy pielgrzymki zaplanowali wręczenie wyróżnień „Talent” zasłużonym przedsiębiorcom. W tym roku uhonorowani zostali: Edward Zieliński, Artur Rozmus oraz ks. Piotr Piekarczyk. Wyróżnienie specjalne otrzymał Marek Świeży, pomysłodawca i założyciel duszpasterstwa „Talent”. – Tak naprawdę to nagroda dla „Talentu”, bo to jest kuźnia liderów biznesu – powiedział wyróżniony. – Ja tylko staram się udowadniać, że każdy kolejny rok może być lepszy niż poprzedni – dodał skromnie i podziękował za wieloletnią współpracę i działalność duszpasterstwa.

Podczas pielgrzymki dokonano podsumowań 2016 r., przedstawiono także program duszpasterstwa na rok 2017. Jak mówił ks. Grzegorz Piątek SCJ, koordynator Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”, na chwilę obecną w Polsce znajdują się 24 miejsca, w których przedsiębiorcy poddają się duchowej formacji. Krótko podsumował dokonania mijającego roku, opowiedział o licznych konferencjach naukowych, rekolekcjach, warsztatach i pielgrzymkach, w których aktywnie brano udział. Wspomniał także o powstaniu GMT, czyli Grupy Modlitewnej „Talent”. Spotkanie zakończyło się odczytaniem fragmentów Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana oraz odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia.

* * *

W obronie prof. Bogdana Chazana

Zarząd Główny Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich na swym posiedzeniu w Częstochowie w dniu 26 listopada 2016 r. podjął Uchwałę o następującej treści:

Reklama

Lekarze Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich wyrażają sprzeciw wobec ataków na treści Kodeksu Etyki Lekarskiej, w tym na prawo klauzuli sumienia lekarzy, wyrażających się między innymi atakami na osobę profesora Bogdana Chazana. Jako lekarze wszyscy jesteśmy powołani do troski i obrony człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

Sekretarz Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Dr n. med. Jacek Brendzel

Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Dr n. med. Wanda Terlecka

Częstochowa, 26 listopada 2016 r.

2016-12-14 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek z krwi i kości. Nowy film dokumentalny o Janie Pawle II

2020-06-17 11:08

Niedziela Ogólnopolska 25/2020, str. 40-41

[ TEMATY ]

kultura

materiały prasowe

José María Zavala Gasset (z lewej) i Miguel Gilaberte, autor zdjęć dokumentu.

Od kilkudziesięciu lat ten hiszpański dziennikarz publikujący w prestiżowym dzienniku El Mundo zajmuje się dziennikarstwem śledczym. Tym razem, z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, postanowił przeprowadzić „filmowe śledztwo” dotyczące postaci Karola Wojtyły. Jego rezultatem jest fascynujący film Wojtyła. Śledztwo, przedstawiający unikalne świadectwa i dokumenty o życiu, pontyfikacie i świętości papieża z Polski.
W oczekiwaniu na polską premierę filmu Wojtyła. Śledztwo z jego reżyserem José Maríą Zavalą Gassetem rozmawia Włodzimierz Rędzioch.

Włodzimierz Rędzioch: Jak mogę Pana przedstawić: pisarz, dziennikarz czy reżyser?

José María Zavala Gasset: Z zawodu jestem pisarzem, dziennikarzem i reżyserem. Sam uważam się przede wszystkim za duchowego syna Ojca Pio. To on sprawił, że obecnie staram się, przy pomocy mediów, książek i filmów, o to, aby ludzie poznali i pokochali Chrystusa.

Zanim zaczniemy rozmawiać o filmie, chciałbym zapytać: kim jest dla Pana św. Jan Paweł II?

Dla mnie Jan Paweł II jest papieżem nadziei, rodziny i życia. Poza tym jestem z nim szczególnie osobiście związany: 13 maja 1981 r., w dniu zamachu na papieża, mój ojciec musiał być poddany operacji ze względu na perforację jelit. Przed operacją ofiarował swoje życie za Jana Pawła II, aby jego pontyfikat był długi i owocny. I zmarł.

Za każdym razem, gdy ukazują się nowa książka lub film o Janie Pawle II, rodzi się pytanie: co jeszcze można dodać do tego, co już wiadomo o papieżu? W jaki sposób chciał Pan odkryć nowe informacje na jego temat?

Mój najnowszy film zawiera trzy podstawowe bloki: świadectwa ludzi nawróconych lub uzdrowionych za wstawiennictwem św. Jana Pawła II; niepublikowane dokumenty tajnych służb komunistycznych o szpiegowaniu Wojtyły; wywiady z ludźmi, którzy bardzo dobrze go znali. Wszystko to ze wspaniałymi zdjęciami i oryginalną ścieżką dźwiękową. Z tego względu film będzie nominowany w Hiszpanii do nagrody Goya, co odpowiada amerykańskim Oscarom.

W tytule filmu pojawia się słowo „śledztwo”. Jak przeprowadził Pan śledztwo w sprawie Jana Pawła II?

Od ponad 20 lat jestem dziennikarzem śledczym w gazecie El Mundo, jednej z najważniejszych w Hiszpanii. Nasze dochodzenia doprowadziły do dymisji kilku rządów. To doświadczenie pomogło mi zastosować technikę dziennikarstwa śledczego, aby napisać ponad czterdzieści książek, a teraz przygotować film o Wojtyle, po filmach poświęconych Ojcu Pio (Tajemnica Ojca Pio i Reborn).

Kto w Pańskim filmie przybliża postać Jana Pawła II?

Wymienię przede wszystkim kard. Stanisława Dziwisza, księży Sławomira Odera i Pawła Ptasznika oraz watykanistkę Valentinę Alazraki. Obok nich są: rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, przełożona klasztoru, w którym spoczywają doczesne szczątki św. Faustyny Kowalskiej, egzorcysta, który opowiada o swoich doświadczeniach z diabłem, gdy wzywa św. Jana Pawła II, poza tym wielu historyków, którzy wyjawiają, że za atakiem Alego Agcy stało sowieckie KGB, oraz ujawniają tajny plan otrucia Wojtyły.

W swoim filmie skupił się Pan na osobie papieża czy na jego nauczaniu?

Film koncentruje się na osobie papieża i jego nauczaniu, ponieważ te dwa aspekty są nierozłączne. Interesują mnie człowiek z krwi i kości, który ufał Bogu, a także sposób, w jaki się modlił, cierpiał czy domagał się zniesienia aborcji.

Jakie wnioski wypływają z Pańskiego śledztwa w sprawie Jana Pawła II?

Śledztwo wykazało, że Jan Paweł II był człowiekiem o olbrzymiej charyzmie, co da się zauważyć zwłaszcza w tym, jak jest odbierany przez młodych ludzi. Człowiek, który żył i umierał bez „schodzenia z krzyża”, a robił to dla dobra Kościoła i zbawienia dusz. Człowiek o niezwykłej odwadze, który pokonał komunizm mocą pochodzącą od Boga.

Są tacy, którzy chcieliby widzieć Jana Pawła II już tylko jako postać historyczną, dla innych pozostaje on ciągle „żywy” w Kościele i w ludzkich sercach. A Pan co o tym sądzi?

Jan Paweł II zawsze pozostanie jedną z najważniejszych postaci XX wieku, a jego pontyfikat – jednym z najbardziej owocnych w historii Kościoła. Jego dziedzictwo trwa, a dla wielu ludzi w potrzebie jest on też wielkim orędownikiem u Boga.

Dystrybutorem filmu w Polsce jest Wydawnictwo Rafael

CZYTAJ DALEJ

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot. głosowania w II turze wyborów

Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich, są wszyscy wyborcy; sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu - podkreśla w swoim stanowisku PKW, apelując jednocześnie o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. głosowania.

PKW opublikowała w czwartek stanowisko w sprawie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd.

"Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe" - czytamy w piśmie podpisanym przez szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca br. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

W stanowisku wyjaśniono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. "Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - podkreślił szef PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako +instrukcje dla wyborców+, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosi stanowisko PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl" - informuje Komisja.

W II turze wyborów prezydenckich 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję