Reklama

Dokumenty VI Światowego Dnia Młodzieży

Nakładem Wydawnictwa Naukowego Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie ukazała się dokumentacja przygotowań, przebiegu i owoców VI Światowego Dnia Młodzieży. Autorem opracowania jest ks. dr hab. Marian Duda, przewodniczący Kościelnego Komitetu VI ŚDM w Częstochowie w sierpniu 1991 r.

Na całość składają się cztery tomy, które razem liczą ponad dwa i pół tysiąca stron. Z wielości dokumentów zostały wybrane do publikacji dokumenty nie tylko szczególnej wagi, jak teksty papieskie czy Stolicy Apostolskiej, lecz również te, które ukazują wielowątkowość tego wydarzenia i całokształt wysiłków organizacyjnych w każdym wymiarze.

Pierwszy tom, pt. „VI Światowy Dzień Młodzieży. Przygotowanie duchowe i przeżycie”, zawiera dokumenty wydane przez Ojca Świętego Jana Pawła II, w tym Orędzie do młodzieży całego świata z okazji VI Światowego Dnia Młodzieży, dokumenty programowe Papieskiej Rady ds. Świeckich, dokumenty Episkopatu Polski, a także listy, zaproszenia, komunikaty biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka oraz materiały Kościelnego Komitetu VI ŚDM w Częstochowie. W drugiej części tego tomu znajdziemy szczegółową dokumentację głównych uroczystości spotkania młodych i towarzyszących mu wydarzeń.

Reklama

Tom drugi, zatytułowany „VI Światowy Dzień Młodzieży. Organizacja V’90 – IV’91”, zawiera dokumenty zarówno wytworzone, jak i otrzymane przez Kościelny Komitet od 7 maja 1990 r. do 30 kwietnia 1991 r.

W trzecim tomie: „VI Światowy Dzień Młodzieży. Organizacja V-VIII ’91” opublikowano dokumenty z datą od 1 maja do 31 sierpnia 1991 r.

Na czwarty tom, zatytułowany „VI Światowy Dzień Młodzieży. Owocowanie 1991 – 2016”, składają się dokumenty zebrane w latach 1991 – 2016. Są to m.in. świadectwa uczestników, wybrane materiały prasowe i relacje z obchodów rocznic spotkania, w tym z międzynarodowego seminarium na temat VI ŚDM, zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Świeckich w 1996 r. na Jasnej Górze.

Reklama

Ks. prał. Marian Duda podkreśla, że Jan Paweł II nazywał Światowe Dni Młodzieży szansą ewangelizacji młodych. W tym właśnie kluczu należy odczytywać ideę ŚDM i owoce spotkania w Częstochowie. Podczas ŚDM wielu młodych ludzi odnajduje wiarę, czego przykład dali w Częstochowie m.in. pielgrzymi z Czech i krajów byłego Związku Radzieckiego.

Na kartach dokumentów możemy znaleźć nazwiska wielu osób z Częstochowy, Polski, Watykanu, które były zaangażowane w organizację VI Światowego Dnia Młodzieży; przedrukowane są wywiady prasowe, zamieszczone materiały duszpasterskie, śpiewniki z nutami, listy „Młodych do młodych”, propozycje hymnu VI ŚDM. Niektóre osoby zaangażowane w organizację Światowego Dnia Młodzieży dzisiaj posługują w innym miejscu, jak np. bp Jan Wątroba, obecnie biskup Rzeszowa. W 1991 r. jako kapłan diecezji częstochowskiej pełnił funkcję rzecznika prasowego Kościelnego Komitetu VI ŚDM. W omawianych materiałach przedrukowane są wywiady, których ks. Wątroba udzielał redaktorce „Niedzieli” Barbarze Baranowskiej (nr 34/1991, nr 15 i nr 25), mieszkającej obecnie w Paryżu.

Może dziwić fakt, że dopiero po 25 latach ukazuje się dokumentacja VI ŚDM. Kolejne światowe spotkanie młodzieży w Krakowie było silnym impulsem, aby uporządkować i utrwalić pierwsze – pionierskie – częstochowskie wydarzenie. Ks. dr hab. Marian Duda, przewodniczący Kościelnego Komitetu, jak nikt inny ma orientację w charakterze poszczególnych dokumentów, doskonale pamięta sekwencję wydarzeń, rozmów i kulisy wielu spotkań. Opublikowanie dokumentacji na przeszło 2500 stronach ma na celu zabezpieczenie i zaprezentowanie szerokiemu gronu czytelników wielu archiwalnych dokumentów. Wiele pracy wymagały segregacja dokumentów, ich skanowanie, redakcja techniczna. W tym dziele najbardziej pomogła Księdzu Redaktorowi Marianowi Dudzie mgr Jolanta Śmigiera.

Dokumenty Kościelnego Komitetu VI ŚDM oraz zbierane przez lata świadectwa uczestników spotkania zostały przekazane do Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej im. ks. Walentego Patykiewicza. Otwarte pozostaje pole do badań nad dokumentacją VI ŚDM, zwłaszcza tą dotyczącą szczegółowych aspektów organizacji, przeżycia oraz zasięgu oddziaływania i promieniowania tego wydarzenia o wymiarze światowym.

2016-12-14 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piękne świadectwo wiary

2020-07-11 20:02

[ TEMATY ]

Gaworzyce

Góra św. Anny

Archiwum ks. Kamila Wiącka

Grupa 72 pątników w intencji ustania pandemii koronawirusa pielgrzymowała dzisiaj z Gaworzyc na Górę św. Anny.

Pielgrzymi modlili się o ustanie epidemii koronawirusa. - Taki był cel i sens tej pielgrzymki 11 lipca z Gaworzyc na Górę św. Anny na Ziemi Głogowskiej. Jej intencją było ustanie pandemii koronawirusa, ale przede wszystkim prosiliśmy też o nowe powołania kapłańskie, o powołania do służby Bożej. Dlatego dzisiaj za przyczyną św. Anny prosiliśmy dobrego Boga o powołania, aby byli kapłani, którzy będą nam służyć - mówi ks. Kamil Wiącek, wikariusz parafii pw. św. Barbary w Gaworzycach.  

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka z Gaworzyc na Górę św. Anny

- Jest to piękne świadectwo wiary uczestników pielgrzymki. W ten sposób chcemy być wierni duchowi pielgrzymowemu, bo jest to piękna forma budowania wspólnoty Kościoła - dodaje ks. Wiącek. 

Pielgrzymi pieszo pokonali drogę w obie strony, czyli w sumie trasę liczącą ok. 16 km.  

CZYTAJ DALEJ

Brazylia wspomina wizytę Jana Pawła II

2020-07-12 15:55

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum prywatne Valentiny Alazraki

Valentina Alazraki

Brazylijczycy wspominają pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ich kraju, która miała miejsce 40 lat temu. Z powodu trwającej pandemii rocznica obchodzona jest głównie w internecie. Papież Polak wracał do tego największego katolickiego kraju na świecie jeszcze trzy razy.

W trakcie pierwszej wizyty apostolskiej Papież św. Jan Paweł II między innymi konsekrował bazylikę Matki Bożej w Aparecidzie, beatyfikował jezuitę hiszpańskiego José de Anchietę, założyciela miasta São Paulo, aktualnie największego miasta Ameryki Południowej. Uczestniczył też w kongresie eucharystycznym w Fortalezie, w stanie Ceará.

W Kurytybie spotkał się z przedstawicielami Polonii brazylijskiej na stadionie Couto Pereira. W spotkaniu uczestniczyło 70 tysięcy osób. Rozpoczynając swoje przemówienie papież stwierdził z serdecznym naciskiem: „Do tego spotkania mieliście prawo wy, tutaj obecni i ci wszyscy, których reprezentujecie; miałem prawo do tego spotkania także ja, jako syn tej ziemi nad Wisłą, z którą wszyscy jesteśmy złączeni więzami krwi, w różnych stopniach pochodzenia. Do tego spotkania miała prawo także ta ziemia, nasza Ojczyzna”!

Bardzo głęboko w sercach Brazylijczyków pozostały słowa papieża wypowiedziane w trakcie pierwszej pielgrzymki: „Niech Bóg błogosławi waszą Brazylię. Niech Bóg błogosławi i was wszystkich Brazylijczyków, pokojem i postępem, spokojną zgodą w zrozumieniu i braterstwie. Pod matczynym spojrzeniem i opieką Matki Bożej z Aparecidy, Patronki Brazylii”.

Podczas pierwszej pielgrzymki (w dniach 30 czerwca - 11 lipca 1980 roku) z Janem Pawłem II spotkało się 12 milionów osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję