Reklama

Odpust zupełny na Jasnej Górze

Niedziela Ogólnopolska 51/2016, str. 6-7

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. prał. Krzysztof Nykiel przekazuje przeorowi Jasnej Góry – o. Marianowi Waligórze dekret ustanawiający przywilej jubileuszowego odpustu zupełnego dla Sanktuarium Jasnogórskiego

Z okazji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasna Góra otrzymała specjalny dar papieski – przywilej jubileuszowego odpustu zupełnego, który można uzyskać od 8 grudnia 2016 r. do 8 grudnia 2017 r. Dekret o tym odpuście przekazał 8 grudnia br. podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej ks. prał. Krzysztof Nykiel – regens Penitencjarii Apostolskiej.

Zaprosić Maryję do siebie

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej powiedział: – Mam nadzieję, że Polacy na nowo zaproszą Maryję do swojego domu, do swojej rodziny, w swoje życie, aby stała się rzeczywiście naszą Królową, aby stała się mostem prowadzącym do Boga. Zachęcił, byśmy „koronowali Maryję żywą koroną naszych duchowych darów czy konkretnych uczynków miłosierdzia, naszych czystych serc, odnową życia w duchu Ewangelii, może spowiedzią po długich latach, pojednaniem się z kimś po długim konflikcie, porzuceniem alkoholu, pornografii lub może po prostu postanowieniem odmawiania Różańca”. – To my jesteśmy diamentami w Jej koronie – podkreślił ks. Nykiel.

W rozmowie z „Niedzielą” ks. prał. Krzysztof Nykiel zwrócił uwagę, że – jak powiedział Ojciec Święty Franciszek – Drzwi Święte zostały zamknięte w sposób tylko symboliczny i w dalszym ciągu są otwarte. Wyjaśnił, że Miłosierdzie Boże jest zawsze miłosierdziem darmo dawanym, ponieważ Bóg nie chce nigdy śmierci grzesznika, śmierci słabego człowieka, lecz oczekuje, aby się nawrócił, aby miał życie i miał je w obfitości.

Reklama

Warunki uzyskania odpustu

W dekrecie Penitencjarii Apostolskiej wymienione są warunki uzyskania łaski odpustu zupełnego. Należą do nich: nawiedzenie w pielgrzymce sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze i uczestnictwo w świętych obrzędach przed ukoronowanym Wizerunkiem; pokorna prośba do Boga przez Maryję o wierność Polski powołaniu chrześcijańskiemu, o nowe powołania kapłańskie i zakonne, o obronę rodzin, świata i Kościoła, a także w intencji osoby Ojca Świętego; modlitwa Modlitwą Pańską, wyznanie wiary i przyzywanie opieki Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski; przyjęcie sakramentów pojednania i Eucharystii.

Odpust zupełny będą mogły uzyskać również osoby starsze, chore i wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą wyjść z domu, a połączą się pragnieniem ducha z tymi, którzy pobożnie nawiedzają sanktuarium. Osoby te powinny, będąc w stanie łaski uświęcającej, wzbudzić intencję wypełnienia (gdy będzie to jak najszybciej możliwe) trzech zwykłych warunków uzyskania odpustu i przed jakimkolwiek wizerunkiem Matki Bożej odmówić pobożnie modlitwy, ofiarować miłosiernemu Bogu przez Maryję swoje cierpienia i niedogodności życia.

– Otrzymaliśmy odpusty, specjalnie dedykowane na rok jubileuszowy wszystkim pielgrzymom, którzy nawiedzą Sanktuarium Jasnogórskie – powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. I dodał: – To specjalny dar papieża Franciszka dla tych, którzy modlą się na Jasnej Górze. Jest to niejako kontynuacja obecności Ojca Świętego tu, u Matki Bożej, a dla nas to kontynuacja tego daru odpustów, który mieliśmy przez cały Rok Święty Miłosierdzia.

Reklama

Jubileuszowa modlitwa

W tym uroczystym dniu podczas Apelu Jasnogórskiego, który prowadził o. Waligóra, po raz pierwszy została wypowiedziana jubileuszowa modlitwa na 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej i zapłonęła rocznicowa świeca.

Moja Mama jest Królową

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbyło się również drugie spotkanie z cyklu Jasnogórskich Wieczorów Maryjnych. Jest to cykl spotkań zatytułowanych „Moja Mama jest Królową”, stanowiący jeden z elementów przygotowań do głównych obchodów jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Tematem przewodnim drugiego spotkania, które odbyło się w Sali Rycerskiej, było Nawiedzenie. Gośćmi byli o. Bogdan Waliczek, paulin, i Katarzyna Łaniewska, aktorka. Spotkanie poprowadziła Agnieszka Porzezińska, scenarzystka filmowa i dziennikarka.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-12-14 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List Papieża do Benedykta XVI po śmierci ks. Georga Ratzingera

2020-07-02 12:14

[ TEMATY ]

Ratzinger

VATICAN NEWS

ks. Georg Ratzinger

Franciszek napisał list kondolencyjny do Benedykta XVI po śmierci jego brata. Ks. Georg Ratzinger zmarł wczoraj w Ratyzbonie w 96. roku życia.

Franciszek wyraża uznanie za delikatność, jaką okazał mu Papież Senior, informując go o śmierci brata. Zapewnia o swym współczuciu i duchowej bliskości w tej chwili cierpienia.

Papież modli się za zmarłego „aby Pan życia w swym nieskończonym miłosierdziu wprowadził go do niebieskiej ojczyzny i obdarzył go nagrodą przygotowaną dla wiernych sług Ewangelii. Modlę się również za Waszą Świątobliwość – pisze dalej Papież – prosząc Boga Ojca, za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, o umocnienie w chrześcijańskiej nadziei i czułe boskie pocieszenie”.

Na zakończenie Franciszek zapewnia o swej jedności z Benedyktem w przylgnięciu do Chrystusa Zmartwychwstałego, źródła nadziei i pokoju

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka dobiegła końca. „Źródło” w parafii pw. św. Jana Kantego w Lublinie

2020-07-02 21:40

Paweł Wysoki

Parafia pw. św. Jana Kantego w Lublinie jako ostatnia przeżyła rekolekcje ewangelizacyjne „Źródło” i nawiedzenie kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża.

Planowane na początek marca, ze względu na czas epidemii mogły się odbyć dopiero pod koniec czerwca. 2 lipca za czas łaski wspólnota wraz z proboszczem ks. Bogdanem Zagórskim dziękowała Bogu pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika.

- W ostatnim tygodniu przeżywaliśmy rekolekcje; szukaliśmy tego, co w nas jest głęboko ukryte, jaka jest nasza wiara. Każdy z nas zastanawiał się nad osobistą relacją z Chrystusem; nad tym, czy odnajduje Go w życiu. Dziś stajemy, aby za ten dar rekolekcji Panu Bogu podziękować, a także za obecność wśród nas niezwykłej relikwii, przesiąkniętej krwią Jezusa Chrystusa cząstki drzewa krzyża - mówił ks. Zagórski. Jako gospodarz miejsca powitał Metropolitę Lubelskiego, a także kapłanów, m.in. dziekana ks. Marka Warchoła i dziekana seniora ks. prał. Józefa Dziducha. - Proszę o modlitwę, by te rekolekcje przyniosły jak największe owoce w sercach, abyśmy byli wśród ludzi apostołami miłości Bożej, pokoju i dobra; tymi, którzy przykładem życia będą pociągać innych do Jezusa Chrystusa - podkreślał.

- Bądź pochwalony Krzyżu Trybunalski, zawierający relikwie Krzyża Świętego, tak bardzo omodlony, tak bardzo otaczany czcią. Przez ostatnie 6 lat odwiedziłeś wszystkie parafie naszej archidiecezji, od katedry po tę najmłodszą, ale dynamicznie się rozwijającą - mówił w homilii abp Stanisław Budzik. - Przyjąłeś hołd setek tysięcy wiernych archidiecezji lubelskiej; usłyszałeś niejedno wyznanie i postanowienie odmiany życia. Przypominałeś o tym, jak bardzo Bóg umiłował człowieka i świat, że oddał za nas swoje życie na krzyżu. Jesteś znakiem zbawienia i odkupienia, dowodem radykalnej miłości Boga do człowieka (…). Wpatrujmy się w krzyż, którego wędrówka dobiegła końca. Przeszedł od Bugu po Wisłę, rozpoczął drogę i zakończy w katedrze (w sobotę, 4 lipca, o godz. 19.00 w archikatedrze lubelskiej odbędzie się uroczyste zakończenie „Źródła”). Wpatrujmy się w to drzewo, na którym zawisło Zbawienie świata, i dziękujmy za dar rekolekcji w tej parafii i w całej diecezji. Dziękujmy za czas intensywnego działania Ducha Świętego, za nawiedzenie krzyża będącego znakiem Bożej miłości i apelem o naszą miłość - mówił abp Budzik. Wiernych parafii pw św. Jana Kantego zostawił z przesłaniem, że wiara nie jest prywatną sprawą człowieka. - Wiara nie służy tylko nam samym, ale może służyć bliźnim. Mocą naszej wiary jesteśmy w stanie przynosić pod stopy Jezusa naszych bliźnich potrzebujących Jego miłości, Jego przebaczenia, Jego uleczenia. Te rekolekcje miały nas zachęcić, abyśmy się w Duchu Świętym stali apostołami Chrystusowej Ewangelii, abyśmy stali się apostołami Bożego Miłosierdzia - podkreślał Metropolita.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję