Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wprowadzenie relikwii bł. ks. Popiełuszki

Bp Grzegorz Kaszak wprowadził relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki do kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu. Uroczystość odbyła się 19 października – w dniu 32. rocznicy jego męczeńskiej śmierci

Koncelebrowanej Eucharystii, podczas której dokonano wprowadzenia relikwii, przewodniczył bp Kaszak. Wspólnie z nim modlił się ks. Tomasz Folga – dyrektor diecezjalnej Caritas oraz ks. dziekan Jacek Kmieć. Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli Rycerzy Kolumba, Zakonu Rycerzy Bożego Grobu, sosnowieckiej policji. Przybyły poczty sztandarowe reprezentujące NSZZ „Solidarność”, harcerzy i żołnierzy AK. Eucharystię ubogacił chór Salvatoris Amici pod dyrekcją Jerzego Sojki.

– Przyrzekamy, że te relikwie będą nas zobowiązywany do jeszcze większej modlitwy w intencji ludzi pracy i w intencji ludzi bezrobotnych – powiedział ks. Stanisław Litwa, proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela odbierając z rąk biskupa Grzegorza relikwiarz z krwią błogosławionego.

– Od kilkunastu lat pracuję w zagłębiowskich parafiach. Doskonale wiem z jakimi problemami przychodzi zmagać się naszym wiernym. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście trudności ze znalezieniem i utrzymaniem pracy. Wiem, jak wiele wysiłku ludzie wkładają, by pracę znaleźć i jak ją szanują. Dlatego postanowiliśmy wspólnie z parafianami, aby postarać się o relikwie człowieka, który był tak bardzo związany ze środowiskiem pracy i dzisiaj jako błogosławiony za tymi ludźmi się wstawia. Napisałem do Kurii białostockiej list z prośbą o przekazanie relikwii ks. Jerzego. Umotywowałem swoją prośbę kultem, jaki zrodził się w naszej parafii przez modlitwy do ks. Jerzego. Teraz obiecuję, że każdego 19. dnia miesiąca będziemy modlić się o potrzebne łaski za przyczyną bł. ks. Popiełuszki w obecności jego relikwii – powiedział ks. proboszcz Stanisław Litwa. Trzeba zaznaczyć, że w parafii są już przechowywane relikwie św. Rity – patronki spraw trudnych i beznadziejnych. A w Proboszcz ma jeszcze w planach pozyskanie relikwii św. Faustyny.

W homilii bp Kaszak przypomniał postać bł. Jerzego Popiełuszki, okoliczności tragicznej śmierci i przesłanie, jakie po sobie pozostawił. – Dzisiaj, 19 października, pragniemy w sposób szczególny uczcić wybitnego z rodu Polaków – ks. Jerzego Popiełuszkę. Przychodzimy także, by prosić za jego przyczyną dobrego Boga o potrzebne łask. Był to Polak, któremu przyszło żyć w trudnych czasach (…). Trzeba podkreślić, że stanął wobec tych wyzwań i niebezpieczeństw z wielką odwagą. Nie tylko dobrym słowem, rozmową, modlitwą, homiliami, ale także poprzez organizację konkretnej pomocy materialnej dla osób pozbawionych pracy z przyczyn politycznych – powiedział Hierarcha. Przypomniał również wielkie modlitewne dzieło ks. Jerzego – Msze św. za Ojczyznę. – W 1982 r. została mu powierzona w kościele na Żoliborzu wielka modlitwa za Ojczyznę. Msze św., które celebrował w intencji ojczyzny zaczęły się cieszyć wielką popularnością. Bardzo solidnie przygotowywał się do kazań, wspaniale odczytywał znaki czasu i umiał dotrzeć ze słowem Bożym do serca człowieka. Nie umknęło to uwagi służbom bezpieczeństwa. Rozpoczęły się szykany, zastraszenia, aresztowania. A on pozostał niewzruszony, przekonany o wartości głoszonej przez siebie nauki – wyjaśniał bp Kaszak. Na koniec Kaznodzieja przytoczył fragment ostatniego kazania ks. Jerzego: „Chrześcijaninowi nie wystarczy samo potępienie zła, kłamstwa, tchórzostwa, zniewolenia, przemocy, ale musi sam być prawdziwym świadkiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości. Aby zło dobrem zwyciężać i zachować godność człowieka nie wolno walczyć przemocą. Komu nie udało się zwyciężyć sercem i rozumem usiłuje zwyciężyć przemocą”. – Zapamiętajmy słowa ks. Jerzego i wprowadzajmy je w czyn każdego dnia – zaapelował Pasterz Kościoła sosnowieckiego.

2016-11-03 09:50

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Edmund w Częstochowie

Niedziela częstochowska 47/2019, str. 4

[ TEMATY ]

Częstochowa

relikwie

Marian Florek/Niedziela

Błogosławiony szczególną troską obejmował dzieci i młodzież

Błogosławiony szczególną troską obejmował dzieci i młodzież

W przededniu Święta Niepodległości do częstochowskiej parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wprowadzono relikwie bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej

Przed Mszą św. przedstawicielki zgromadzenia przyniosły przed ołtarz relikwie błogosławionego, które gospodarz parafii, ks. Bernard Kozłowski, umieścił na honorowym miejscu, obok wizerunku bł. Edmunda, otoczonego biało-czerwonymi kwiatami i elementami patriotycznymi. Nic dziwnego, wszak jego życie w czasach niepokojów, ucisków i zrywów powstańczych pierwszej połowy XIX wieku kształtowała pierwsza po Bogu miłość do ojczyzny. Po Eucharystii odmówiono modlitwę za wstawiennictwem błogosławionego. Następnie wierni ucałowali relikwie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję