Reklama

Kiedy wszyscy śpią...

W niedzielę wieczorem, jak co tydzień, rozmawialiśmy z żoną o nas – o tym, co dobre, co złe, co nam w życiu małżeńskim wychodzi, a także, jakie błędy popełniamy. W pewnym momencie moja małżonka postawiła w myślach pewną ważną diagnozę i zadała mi proste pytanie: – Jakim Ty byś chciał być dla mnie mężem? Ale tak konkretnie... Diagnoza była jasna: On nie ma wizji siebie chociażby za pięć lat.

W odpowiedzi, właściwym sobie tonem taniego kaznodziei, stwierdziłem, że chciałbym być opiekuńczy, odpowiedzialny i chciałbym stanowić dla niej i dzieci oparcie. W ten sposób koncertowo potwierdziłem diagnozę mojej żony. Ta odpowiedź była wybitnie ogólnikowa – mógłby jej udzielić każdy przypadkowo napotkany na ulicy mężczyzna, ale nie człowiek, którego ona zna z wzajemnością od kilku lat.

Jak wiemy, dobrymi chęciami wybrukowane jest piekło, a pytanie dotyczyło konkretnych cech, zachowań i postaw oraz tego, co robię lub chcę zrobić, by je osiągnąć. Nad odpowiedziami z gatunku konkretnych musiałem chwilę pomyśleć. Poza chęcią bycia wysportowanym i umięśnionym (to nie jest żart!) niesamowicie inspirująca jest dla mnie wizja mężczyzny, który w swoim domu kładzie się spać jako ostatni i budzi się jako pierwszy, bo gdy jego rodzina już śpi i jeszcze śpi, on się za nią modli.

Reklama

Oczywiście tak sformułowany pomysł na siebie należy traktować jako pewien skrót myślowy, który oznacza mężczyznę obecnego we wszystkim, co przeżywają jego bliscy. Jeśli moja żona właśnie odkryła dla siebie jakąś ważną prawdę w słowie Bożym, to ja o tym wiem i cieszę się razem z nią. Jeśli moje dziecko nie zostało włączone do drużyny szkolnej w ulubionej dyscyplinie sportu, to jestem wtedy przy nim. Nie zamykam się w świecie swoich pragnień i pasji, ale jestem darem. Nie oznacza to oczywiście, że nie mam prawa do zainteresowań. Oznacza to natomiast odpowiednio ułożoną hierarchię wartości, która wymaga góry wyrzeczeń i pokory. A nad tym wszystkim ciągle jest rozmowa o bliskich z Bogiem – systematyczna i męska. Tego właśnie chcę.

* * *

Jarosław Kumor
Mąż i ojciec, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny miesięcznika dla rodzin „Na Skale”, jeden z liderów męskiej wspólnoty Przymierze Wojowników

2016-11-02 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Redemptoryści na adwent 2022

2022-11-28 17:36

Karol Porwich/Niedziela

Kolejny już raz redemptoryści zapraszają osoby pragnące głębiej przeżywać czas adwentu na codzienne rozważania słowa Bożego, które są publikowane na portalu kaznodziejskim redemptorystów slowo.redemptor.pl. W nowym roku liturgicznym 2022-2023 misjonarze redemptoryści włączają się w realizację programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, którego motto brzmi: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Publikowane rozważania pomagają zrozumieć i przyswoić duchową treść biblijnych czytań z poszczególnych dni adwentu. Stanowią również zachętę, by powziąć konkretne postanowienia i motywują do ewangelicznego działania, do którego wzywa nas Duch Święty. Te krótkie rozważania Słowa Bożego mogą być bardzo przydatne zarówno osobom duchownym, czy konsekrowanym, jak i wiernym świeckim, niezależnie od wieku, pełnionego zawodu czy powołania.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Stypendyści z całej Polski przyjadą do Zielonej Góry

2022-11-29 13:52

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Archiwum Aspektów

Dziś w Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze odbyło się spotkanie przedstawicieli Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z władzami miasta i diecezji w sprawie przyszłorocznego obozu młodych stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, który będzie miał miejsce w lipcu w Zielonej Górze.

Obóz dla stypendystów fundacji to – jak mówi prezydent Janusz Kubicki – bardzo dobra okazja do tego, by od jak najlepszej strony pokazać miasto młodym ludziom, którzy przybędą z całej Polski.  - To zawsze jest powód do radości, kiedy przyjeżdżają młodzi ludzie, którzy pokazują jak można się dobrze bawić, wspólnie spędzać czas, a my przy tej okazji mamy możliwość zaprezentować im walory miasta – przyznaje włodarz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję