Reklama

Oko w oko

Jak się nie dać wszechobecnej głupocie i kłamstwu

Najgorzej jest dzisiaj żyć ludziom, dla których „słowo cenniejsze jest niż pieniądz” – jak mawiał mój ojciec. Każdego dnia od rana bombardowani jesteśmy telefonami, mailami od różnych instytucji, firm, fundacji, stowarzyszeń, które chcą nam „ułatwić, uatrakcyjnić” życie. Proponują więc wszelkie zakupy, usługi, leczenie, kredyty, nagrody, prezenty, duże wygrane, po prostu – raj! Trudno żyć spokojnie i nie reagować na tego typu nachalność, ale może należałoby ze współczuciem przyjąć, że każdy chce zarobić, taką niektórzy wybierają pracę, i nie czytać, nie odbierać telefonów – robić swoje. Taki dystans należy też zachować w stosunku do atakujących nas wszelkich mediów, patrzeć, kto jest autorem, właścicielem tych ofert, kto naczelnym redaktorem, prezesem, bo to od osoby kierującej danym przedsięwzięciem zależy, co oglądamy w telewizji czy czytamy w prasie. A jeśli już wybierzemy określoną stację telewizyjną czy jakieś inne „środki masowego przekazu”, należałoby wiedzieć, kto do nas mówi, kim jest, co robił w przeszłości, czyli kto jest kto. Jednak dużo wiedzy potrzeba, aby dokonać właściwego wyboru, postawić na mądrych, uczciwych ludzi i nie dać się ogłupić, co niestety stało się ze znaczną częścią polskiego społeczeństwa. „Gazeta Wyborcza”, TVN zrobiły wodę z mózgu wielu, nawet wykształconym, wydawałoby się, mądrym ludziom. Starsze panie pokazane w telewizyjnych „Wiadomościach” na proteście pt. „bunt ciał”, oburzone wołały przed kamerami: „PiS – ten rząd zagraża naszej wolności osobistej!”.

A zaraz potem w innym proteście Lech Wałęsa „postanowił wesprzeć PO i odebrać władzę PiS-owi, zmienić rząd”, we współpracy z PO i KOD-em zapowiedział nawet likwidację IPN-u. Jak widać, głupoty nie brakuje, ale podobno „w tym szaleństwie jest metoda”. Czasami tylko młodzi zachowują dystans i potrafią to obrócić w żart – przebrani za Bolka z dziecięcej bajki „Bolek i Lolek” ruszyli wśród manifestujących „towarzyszy” i byłoby całkiem śmiesznie, gdyby nie wierni starzy peerelowcy, którzy z wściekłością rzucili się z parasolami na chłopaków. Okazuje się, że wnuki lepiej widzą i wiedzą, kto kim był i jest.

Reklama

Na koniec dnia były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień, odnosząc się do milionowych dotacji płynących ze Skarbu Państwa do jego fundacji, przekonywał, że „przecież nic takiego się nie stało”... Pamiętam, jak Maria Fieldorf, córka generała zamordowanego przez władze PRL-u, opowiadała mi w 2010 r. o swoim spotkaniu z prezesem Jerzym Stępniem. Była to szersza dyskusja w studiu telewizyjnym na temat osądzenia winnych zbrodni na jej ojcu. Pani Maria była zasmucona i bardzo rozczarowana wypowiedziami ówczesnego szefa TK. – Teraz już wiem, co to za człowiek – podsumowała.

Jak widać, potrzebna jest solidna wiedza, aby rozeznać się w świecie pozorów, kłamstwa, manipulacji, wreszcie zwykłej głupoty. Już dawno temu Joseph Conrad pisał: „Głupota jest motorem napędowym tego świata”. Oby się mylił.

2016-11-02 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przepis na Adwent

Nasze praktyki religijne, życie społeczne, rodzinne, zawodowe zostało częściowo nadszarpnięte przez koronawirusa. Nie jest to jednak wystarczający powód, aby ulec pesymizmowi, tym bardziej, że mamy na co czekać. Rozpoczynający się Adwent stwarza idealną okazję, aby przewartościować myślenie i zrobić porządki, szczególnie te duchowe, przed przyjściem na świat Jezusa Chrystusa. Czterech naszych rozmówców dzieli się refleksjami i sposobami na dobre przeżycie Adwentu.

W zawieszeniu

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Szefowa MRiPS: umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

2022-12-02 09:59

[ TEMATY ]

praca zdalna

Adobe. Stock.pl

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która m.in. na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną. Zakłada też, że pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję