Reklama

W Kościele nie ma cudzoziemców

Migracje występują jako odwieczna cecha dziejów całej ludzkości” – zauważa na wstępie swojej pracy pt. „Troska pasterska o życie chrześcijańskie migranta w świetle nauczania Jana Pawła II” ks. Andrei Lysy SChr. W obszernej rozprawie autor wykracza daleko poza nurty obecnych dyskusji o migrantach, przywraca pojęcie migracji na teren teologii i przypomina o potrzebie otaczania duszpasterską opieką migrantów i ich rodzin.

Migracja – zjawisko znane już z Księgi Rodzaju – w końcu XX i na początku XXI wieku przybrała specyficzne cechy, którymi są globalizacja, masowość i coraz większa złożoność problemów. Statystyki podają, że liczba migrantów na świecie wynosi ok. 214 mln osób, a migracja stała się jednym z ważniejszych elementów życia gospodarczego i społecznego wielu państw.

Książka jest wydaną drukiem rozprawą doktorską ks. Lysego, napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Mariana Graczyka SDB. Autor analizuje w niej trzy główne problemy: fenomen współczesnej migracji, zagrożenia dla rozwoju życia chrześcijańskiego w sytuacji migracyjnej oraz pastersko-moralne postulaty Jana Pawła II w trosce o zachowanie i rozwój życia chrześcijańskiego.

Pierwsza część to analiza zagadnienia migracji w aspektach: historycznym, socjologicznym i teologicznym. Wśród zagrożeń dla życia chrześcijańskiego w sytuacji migracyjnej, które autor omawia w części drugiej, są m.in. zagrożenia dla wspólnoty małżeńsko-rodzinnej, nieposzanowanie praw człowieka, zagrożenia kulturowe, zagrożenie osłabieniem i utratą wiary i moralności. Trzecia część jest najmocniej związana z zasadniczym tematem rozprawy. Autor zawarł w niej pastersko-moralne postulaty Jana Pawła II, podyktowane troską o zachowanie i rozwój życia chrześcijańskiego migrantów. Nauczanie Papieża w tej kwestii było głęboko zakorzenione w teologii, zawierało konkretne propozycje i metody działalności przydatne w pracy duszpasterskiej wśród migrantów. Autor analizuje przede wszystkim orędzia Jana Pawła II na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, jak również przemówienia skierowane do migrantów w czasie podróży apostolskich i spotkań w Rzymie. Jan Paweł II przypominał w nich o powinnościach Kościoła, instytucji państwowych i rodzin chrześcijańskich wobec migrantów. W jego przemówieniach widoczna jest szczególna wrażliwość na problemy migrantów, zwłaszcza na pomoc duszpasterską, jakiej potrzebują. Wyrazem tego są m.in. słowa Papieża, które ks. Andrei Lysy wybrał jako motto swojej pracy: „W Kościele nie ma cudzoziemców”.

Ks. Andrei Lysy SChr, „Troska pasterska o życie chrześcijańskie migranta w świetle nauczania Jana Pawła II”, Wydawnictwo Towarzystwa Chrystusowego Hlondianum, ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 647-26-47, e-mail: wydawnictwo@hlondianum.pl ; www.hlondianum.pl .

2016-11-02 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Nagrodzeni za bezinteresowną pomoc

W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze 1 grudnia odbyła się IV Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas.

Organizatorem wydarzenia była Caritas diecezjalna. Uroczyście nagrodzono osoby, które wyróżniają się w bezinteresownej pracy na rzecz innych. Wyróżniono czworo wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, troje opiekunów oraz jedno SKC. Nagrodę otrzymała również Dominika Łapucha, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas diecezjalnej.

CZYTAJ DALEJ

Szefowa MRiPS: umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

2022-12-02 09:59

[ TEMATY ]

praca zdalna

Adobe. Stock.pl

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która m.in. na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną. Zakłada też, że pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję