Reklama

Ze świata

Ziemia Święta

Świętokradztwo na górze Tabor

Jest to poważny incydent, wskazujący na brak poczucia sacrum, które na tej ziemi jest zazwyczaj obecne nie tylko u chrześcijan, ale także wśród wyznawców judaizmu i muzułmanów – tak sprofanowanie bazyliki Przemienienia Pańskiego na górze Tabor w Galilei określił bp Giacinto-Boulos Marcuzzo, wikariusz łacińskiego patriarchatu Jerozolimy dla terenów państwa Izrael, urzędujący na co dzień w Nazarecie.

Do aktu wandalizmu doszło w nocy z 23 na 24 października br., ale wolontariusze opiekujący się tym miejscem zauważyli to dopiero dzień później. Nieznani sprawcy zniszczyli kamery kontrolujące to franciszkańskie sanktuarium, po czym okradli świątynię wzniesioną we wskazywanym przez Tradycję miejscu znanego nam z Ewangelii przemienienia Chrystusa; zdewastowali ponadto święte obrazy.

– Napastnicy wynieśli też figurę Matki Bożej, która znajdowała się nad tabernakulum. Jest ona jednak bardzo ciężka, więc sprawcy wkrótce porzucili ją w ogrodzie, gdzie ją znaleziono i następnie przeniesiono na pierwotne miejsce – powiedział bp Marcuzzo. Dodał, że wandale usiłowali także podpalić jedną z kaplic bazyliki. Wynieśli kielichy, uznawszy je za kosztowne, a także skarbonkę na ofiary składane przez pielgrzymów, w której była pewna kwota pieniędzy.

KAI

Włochy

Franciszek modli się za ofiary trzęsienia ziemi

Franciszek zapewnił o modlitwie w intencji osób, które dotknęło kolejne trzęsienie ziemi w środkowych Włoszech. Nastąpiło ono 26 października br. – zaledwie 2 miesiące po poprzednim kataklizmie, który kosztował życie prawie 300 osób. 3 silne wstrząsy odczuwalne były na całym Półwyspie Apenińskim, a do następnego dnia towarzyszyło im ponad 200 wstrząsów o mniejszej sile. Epicentrum wszystkich wstrząsów znajdowało się w rejonie miasta Macerata w regionie Marche. Za cud uznano to, że mimo tak silnych i rozległych wstrząsów nie ma ani ofiar śmiertelnych, ani ciężko rannych, ani zaginionych. Bez dachu nad głową pozostaje jednak ok. 3 tys. osób. Całkowicie zniszczonych zostało wiele budynków, uszkodzonych już częściowo 2 miesiące temu. Dramatyczna sytuacja panuje m.in. w miasteczku Ussita, które w praktyce przestało istnieć, a także w Camerino.

Reklama

Niepowetowane straty poniosło dziedzictwo artystyczne i religijne tego regionu Włoch. Znacząco ucierpiały m.in. opactwo św. Eutycjusza i będący perełką Nursji XVII-wieczny kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, którego nie da się już podnieść z gruzów.

RV

Moskwa

Maraton w obronie życia nienarodzonych

Na moskiewskim placu Suworowa 23 października br. odbył się mityng rozpoczynający „maraton w obronie życia nienarodzonych”. Akcja zainicjowana przez rosyjskie ruchy pro-life zgromadziła wiele tysięcy mieszkańców stolicy Rosji i gości z różnych regionów tego kraju.

W trakcie manifestacji zbierano podpisy pod petycją w sprawie całkowitego zakazu aborcji w Rosji. Do tej pory petycję podpisało ponad 300 tys. obywateli Federacji Rosyjskiej, w tym patriarcha moskiewski Cyryl i przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion Ałfiejew oraz inni prawosławni hierarchowie.

KAI

* * *

To miłość nawraca serca i darowuje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu.
Jan Paweł II

Krótko

• Zaniepokojenie pogarszającym się stanem bezpieczeństwa w sąsiedztwie Unii Europejskiej wyraził Parlament Europejski w przyjętej rezolucji. Stwierdzono, że realne jest zagrożenie użycia broni jądrowej. Wśród ognisk zapalnych wymieniono pogorszenie się relacji USA – Rosja i Pakistan – Indie.

• Na Litwie niespodziewanym zwycięzcą w wyborach parlamentarnych okazał się Związek Chłopów i Zielonych. Partia zdobyła ponad 1/3 wszystkich mandatów, podczas gdy do tej pory miała tylko jednego przedstawiciela w Sejmie.

• W Morzu Śródziemnym od początku roku zginęło co najmniej 3740 migrantów, którzy próbowali dostać się do Europy. W tym samym okresie zeszłego roku śmierć poniosło 3175 osób. W opinii Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców rok 2016 będzie najtragiczniejszy od chwili rozpoczęcia prowadzenia takich statystyk.

Reklama

• Dżihadyści zabili w pakistańskim mieście Kweta 60 kadetów szkoły policyjnej, a 100 ranili. Kilku napastników wtargnęło do szkoły i otworzyło ogień do śpiących kursantów. Sytuację opanowano dopiero po 5 godzinach.

• Premier Grecji Aleksis Cipras i szef włoskiego rządu Matteo Renzi opowiadają się za tym, aby nie wypłacać funduszy unijnych krajom, które nie chcą przyjmować uchodźców. Chodzi o Polskę Węgry, Czechy i Słowację.

• Francja zlikwidowała nielegalne obozowisko w Calais na północy kraju. Przebywających tam imigrantów rozwieziono do blisko 300 miejsc w całym kraju. W Calais przebywało 6,5 tys. imigrantów, którzy chcieli się przedostać do Wielkiej Brytanii.

• Afgański wywiad (NDS) potwierdził, że w nalotach amerykańskich samolotów bezzałogowych (dronów) przeprowadzonych na wschodzie Afganistanu zginęło 2 najbardziej wpływowych dowódców Al-Kaidy w tym kraju.

2016-11-02 11:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela łódzka 19/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

błogosławiony

Maria Niedziela

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Kiedyś opiekun ubogich, dziś orędownik w uleczeniu z choroby alkoholowej i nowotworowej. – Widać na te biedy teraz jest potrzebny – mówi o. Krzysztof Świderek, gwardian i proboszcz sanktuarium św. Antoniego i bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach

Ojciec gwardian pokazuje księgi podziękowań i próśb kierowanych do bł. Rafała. Pisane na karteczkach, są od jakiegoś czasu kserowane i drukowane. Niektóre pisane drżącą ręką matki, żony, dzieci proszących o zdrowie rodzica, o wydobycie z nałogu... Na innych pewnie pozostały ślady łez, strach, ból ale też wielka nadzieja. Że on pomoże.

CZYTAJ DALEJ

Sejm za zamrożeniem cen gazu w 2023 r.

2022-12-01 22:05

PAP/Radek Pietruszka

Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh.

Za uchwaleniem ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu głosowało 424 posłów, nikt nie był przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję