Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Inauguracja Roku Maryjnego w archidiecezji

W czwartek 13 października br. o godz. 19 w sanktuarium Pani Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie odbyła się uroczysta inauguracja w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Roku Maryjnego z racji zbliżającej się 100. rocznicy Objawień Fatimskich.

Święty Jan Paweł II mówił, że „treść wezwania Pani z Fatimy jest tak głęboko zakorzeniona w Ewangelii i całej tradycji, że Kościół czuje się tym orędziem wezwany”. A to „orędzie wieku” – jak je nazwał św. Jan Paweł II – odsłania przed nami główne przesłanie. Zawiera się ono w zleceniu podanym nam przez Matkę Bożą: „Nie obrażajcie już więcej Boga, naszego Pana, który jest tak bardzo znieważany”. A jego istotę stanowi nie tajemnica i nie inne znaki zewnętrzne, ale wzniosła i duchowa treść, pozostająca w doskonałej zgodności z nauczaniem Kościoła, składająca się z trzech elementów: pokuty, modlitwy i nabożeństwa do Niepokalanego Serca. Całość zaś łączy Różaniec św.

Reklama

Uroczysta Msza św., której przewodniczył arcybiskup metropolita Andrzej Dzięga wraz z Księżmi Biskupami z metropolii: Stefanem Regmuntem, Pawłem Sochą, Krzysztofem Włodarczykiem, Henrykiem Wejmanem, Kruszyłowiczem i Janem Gałeckim, była dziękczynnieniem za mijający Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia i rok 1050. rocznicy Chrztu Polski. Po Liturgii w kościele licznie zgromadzeni wierni przeszli w procesji ze świecami, odmawiając modlitwę różańcową. Na placu sanktuaryjnym przed kaplicą maryjną odśpiewany został hymn „Bogurodzica”, rozpoczynający modlitwę Apelu Maryjnego. Uroczystość zakończyło oddanie czci relikwiom św. Jana Pawła II i bł. Dzieci Fatimskich – Hiacynty i Franciszka.

„Ut adveniam regnum tuum, adveniat regnum Mariae” – Aby przyszło Królestwo Twoje, Panie, niech przyjdzie Królestwo Maryi (św. Ludwik Maria Grignion de Montfort).

2016-10-27 13:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok Maryjny nad Odrą i Bałtykiem

Wkroczyliśmy już na ścieżki jubileuszowego Roku Maryjnego, który przez najbliższe miesiące zapraszać nas będzie do uwielbienia Boga za dar Matki Najświętszej z racji pięknych i głębokich w swej treści rocznic związanych z charyzmatem życia i świętości Bogurodzicy. W naszej archidiecezji liturgiczna inauguracja Roku Maryjnego nastąpiła już 13 października 2016 r. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym i także tam w rocznicę ostatniego objawienia Maryi w październiku 1917 r. nastąpi jego zakończenie. Przybliżmy więc sobie najważniejsze treści i formy, które złożyć się mają na jubileuszowe dziękczynienie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

W Wielki Odpust Wiślicki

2021-09-20 09:15

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Wiślica

Agnieszka Dziarmaga

Dzięki pielgrzymkom diecezjalnym do Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej w Wiślicy przywrócono rangę Wielkiego Odpustu Wiślickiego. 8 września bowiem, od stuleci w święto Narodzenia NMP gościli tutaj monarchowie, dostojnicy Kościoła i państwa, a kapituła wiślicka liczy co najmniej 600 lat.

Uroczystości odpustowe trwały od 5 do 8 września, z konferencjami, koncertami muzyki klasycznej, specjalnymi nabożeństwami i błogosławieństwem udzielanym relikwią krwi św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję