Reklama

Aspekty

Od duchowej strony

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 44/2016, str. 6

[ TEMATY ]

Caritas

caritas.zgora.pl

Formacja duchowa podopiecznych „Skrzydeł” trwa od lat

Formacja duchowa podopiecznych „Skrzydeł” trwa od lat

Działalność diecezjalnej Caritas kojarzy nam się – i słusznie – przede wszystkim z pomocą potrzebującym. Nie można jednak zapominać, że jest to organizacja głęboko zakorzeniona w Kościele. Rozwój duchowy pracowników i ich podopiecznych traktowany jest priorytetowo.

Skrzydlaci

Już 4 listopada rozpoczną się rekolekcje dla dzieci i młodzieży – podopiecznych Caritas objętych Programem „Skrzydła”. Udział w tych rekolekcjach jest obowiązkowy. – To jest przede wszystkim pierwsze spotkanie po tegorocznym przyznaniu „Skrzydeł” – mówi Dominika Danielak z Caritas diecezjalnej. – Przyjeżdżają na rekolekcje głównie „skrzydlaci”, ale też będą osoby, których sytuacja materialna się poprawiła i mogły zrzec się „Skrzydeł” na rzecz innego dziecka. One chcą się podzielić swoim doświadczeniem i opowiedzieć o tym, jak „Skrzydła” zmieniły ich życie, dać świadectwo.

Reklama

Rekolekcje rozpoczną się wieczorną Mszą św. i konferencją ks. Stanisława Podfigórnego, dyrektora diecezjalnej Caritas. Sobota przeznaczona będzie przede wszystkim na kolejne konferencje i warsztaty. – Myślę, że takie zajęcia wiele dają naszym podopiecznym. W zeszłym roku na przykład miały na celu pobudzić w nich chęć włączenia się w wolontariat, szczególnie w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży – wyjaśnia Dominika. – Ale chcemy też tym razem bliżej pokazać im Paradyż, więc w planach jest zwiedzanie kościoła.

W tym roku stypendia przyznane zostały 96 osobom. Rekolekcje będą dla nich również czasem integracji. – Na takich spotkaniach zawiązują się więzi, które są później podtrzymywane – mówi Dominika. – Nazywamy to „skrzydlatą rodziną”.

Dla dzieciaków objętych programem, „Skrzydła” są dużą szansą. – Dzięki rekolekcjom chcemy im pokazać, że nie tylko one coś dostają, ale też mogą bardzo wiele dać innym. Po to jest właśnie ta duchowa formacja. Chociaż nie znają swoich darczyńców, mogą odwdzięczyć się, pomagając innym ludziom, którzy też są w trudnej sytuacji. A jeśli chodzi o podziękowanie darczyńcom, to w trakcie rekolekcji jest taki czas, kiedy uczestnicy idą sobie w dowolne miejsce i piszą list do swojego darczyńcy. Bardzo fajnie nam się to rozwija, bo okazało się, że darczyńcy zaczęli odpisywać swoim podopiecznym. Wszystkie listy przekazywane są za naszym pośrednictwem, żeby zachować anonimowość – tłumaczy Dominika.

Nie są odrzuceni

Reklama

Wzorem ubiegłych lat również w tym roku, a dokładnie 12 listopada, zorganizowana zostanie Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę. Hasło pielgrzymki zaczerpnięte zostało z encykliki „Lumen fidei” papieża Franciszka: „Kto rusza w drogę czynić dobro, już zbliża się do Boga i jest wspierany Jego pomocą”. Na Jasnej Górze nie zabraknie naszych diecezjan. – Chcemy, aby bezdomni, którzy z nami pojadą, mieli świadomość tego, że mają swoje miejsce w Kościele, że nie są odrzuceni. W oczach Boga wszyscy jesteśmy wartościowymi ludźmi – mówi Sylwia Grzyb z diecezjalnej Caritas. – Przez ten wyjazd zarówno my, organizatorzy, jak i osoby bezdomne chcemy poczuć się jedną wspólnotą w Chrystusie. Robimy to po to, żeby ludzie, którzy bardzo pogubili się w życiu, a teraz śpią w noclegowniach, na śmietnikach, w altankach, poczuli, że jeszcze mogą coś w sobie zmienić, również dzięki modlitwie. Mieliśmy już takie przypadki, że niektórym osobom życie zaczęło się wreszcie układać.

Osoby bezdomne uczestniczące w tych pielgrzymkach bardzo je przeżywają. – Gorliwie się modlą, przychodzą na wszystkie nabożeństwa, konferencje, słuchają świadectw. Kiedy wracają z nami, opowiadają swoje przeżycia. Muszę podkreślić, że jest to wielkie doświadczenie i dla nich, i dla nas, pracowników – zapewnia Sylwia Grzyb. – Dlatego tak chętnie włączamy się w organizację tego wyjazdu. Chcemy im pomóc odnaleźć sens w życiu.

Spojrzeć inaczej

Trzecim wydarzeniem tej jesieni będą rekolekcje adwentowe dla Parafialnych Zespołów Caritas. Odbędą się w dniach 25-27 listopada w Domu Rekolekcyjnym przy sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Rekolekcje rozpoczną się w piątek o godz. 18.00 kolacją, a zakończą obiadem w niedzielę ok. godz. 13.00.

Zaproszeni do udziału są zarówno członkowie PZC, którzy już uczestniczyli w takich rekolekcjach, jak i osoby, które jeszcze nie mają takiego doświadczenia, a chcą inaczej spojrzeć na działanie podejmowane w PZC. Koszt udziału to 100 zł od osoby, a wpłaty należy dokonać na konto Caritas diecezjalnej najpóźniej tydzień przed rozpoczęciem rekolekcji. Zgłoszenia przyjmuje Sylwia Grzyb, e-mail: grzyb@caritas.pl, tel. 600 990 394.

2016-10-27 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleźć drogę życia

Niedziela podlaska 50/2019, str. I

[ TEMATY ]

rekolekcje

Caritas

dom rekolekcyjny

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Rekolekcje dla wolontariuszy Caritas sprzyjały zastanowieniu się nad celem i sensem życia

Rekolekcje dla wolontariuszy Caritas sprzyjały zastanowieniu się nad celem i sensem życia

Co mam wybrać? Jak mogę pomóc sobie i innym? Te pytania zadawało sobie i Bogu ok. 150 młodych osób uczestniczących w rekolekcjach Caritas w Bielsku Podlaskimi i Sokołowie Podlaskim

Spotkania formacyjne prowadził ks. Mateusz Roguski. Pierwszy etap rekolekcji rozpoczął się 15 listopada spotkaniem w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Hasłem przewodnim towarzyszącym temu wydarzeniu było: „Na JANusza do NIEBA”. Spotkanie miało na celu uzmysłowienie młodym ludziom, iż przez zaangażowanie w dzieła miłosierdzia wolontariusz swoimi uczynkami, kierowanymi do drugiego człowieka, dąży do świętości. Staje się lepszym człowiekiem, bogatszym duchowo.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję