Reklama

Niedziela Sandomierska

Spotkali świadka

Niedziela sandomierska 44/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

wizyta

Ks. Adam Stachowicz

Biskupi ze społecznościami szkolnymi

Biskupi ze społecznościami szkolnymi

Z niecodziennym gościem – abp. Mieczysławem Mokrzyckim mogli się spotkać młodzi w Stalowej Woli i w Tarnobrzegu. W dzień po 38. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową do naszej diecezji przybył arcybiskup lwowski obrządku łacińskiego, wieloletni sekretarz Ojca Świętego Jana Pawła II. Biskup Krzysztof Nitkiewicz, witając dostojnego gościa w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, mówił: – Ksiądz arcybiskup jest świadkiem tego pontyfikatu, bo przez lata był w bezpośredniej bliskości z Janem Pawłem II z racji pełnionej funkcji. Zawsze świadectwo osobiste porusza najbardziej. Chcemy w to świadectwo się wsłuchiwać i tym świadectwem się budować. Niech ono nas inspiruje na przyszłość.

Oba spotkania odbywały się w konwencji konferencji prasowej z możliwością zadawania pytań od wszystkich uczestników. Gość opowiadał o posłudze, jaką pełnił u boku Ojca Świętego. Opisał pontyfikat Świętego widziany oczyma bliskiego współpracownika oraz to, czego sam mógł się nauczyć od Jana Pawła II. Rysował postać papieża Polaka jako człowieka łagodnego, zdyscyplinowanego i bardzo wymagającego od siebie. Wskazywał na fakty, które nie są w popularnym obiegu i wydarzenia, które dla słuchaczy mają znaczenie historyczne, bo sięgają czasu sprzed ich narodzenia. Można było usłyszeć o pielgrzymkach papieskich czy oficjalnych wizytach delegacji, które przyjmował Ojciec Święty, ale również o zwyczajach, jakie Papież wprowadził do Watykanu czy ulubionych jego posiłkach. Pytany chętnie i bogato, a jednocześnie bardzo wciągająco udzielał odpowiedzi.

Reklama

– Jan Paweł II był też wspaniałym szefem. Zawsze spokojny, opanowany i pogodny. Moim zaś głównym zadaniem było przygotowywanie dokumentów do podpisu dla Papieża. Był bardzo zdyscyplinowany w pracy. Miał plan, którego się ściśle trzymał. Raz w tygodniu, we wtorek, robił sobie wolne – opowiadał arcybiskup. – Bardzo lubił czytać. Dziennie przeznaczał na to zajęcie trzy godziny. Dodatkowo jedna z sióstr urszulanek streszczała mu kilka książek dziennie, z którymi nie zdążył się zapoznać – opowiadał abp Mokrzycki.

Uczestnicząc w obu spotkaniach, miało się wrażenie, że ponad godzinny ich czas minął niepostrzeżenie. Na zakończenie poszczególne wspólnoty szkolne i klasowe mogły upamiętnić spotkanie fotografią z duchownymi. Oba spotkania zgromadziły wielu młodych słuchaczy. Ksiądz Bartłomiej Krzos, organizator wydarzenia w Stalowej Woli, podkreślał: – Gdy udało się zorganizować spotkanie z abp. Mokrzyckim w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, zwróciłem się do dyrekcji szkół z miasta i okolicy. Propozycja spotkała się z bardzo pozytywną reakcją.

W stalowowolskiej auli KUL księdzu arcybiskupowi towarzyszył bp Edward Frankowski, a uczestniczyli w nim również przedstawiciele władz uczelni oraz powiatu. W Tarnobrzegu z arcybiskupem lwowskim był obecny bp Krzysztof Nitkiewicz. W spotkaniu tym oprócz młodzieży, nauczycieli i dyrekcji szkół wzięli udział również parlamentarzyści. Koordynatorem była Iwona Hetnar z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. Zapytana o pomysł na zorganizowanie takiego spotkania odpowiada: – Jestem wychowawczynią klasy maturalnej. W ubiegłym roku byłam z moją klasą we Lwowie. Chcieliśmy uczcić rocznicę Chrztu Polski i Ślubów Jasnogórskich. Odwiedziliśmy wtedy księdza arcybiskupa i zrodziła się myśl zaproszenia go do nas. Wtedy spontanicznie abp Mokrzycki powiedział: „Zaproście mnie, to przyjadę”. Przy okazji rozmowy z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem padła propozycja, aby zorganizować spotkanie w ramach obchodów Dni Kultury Chrześcijańskiej – dodaje koordynator.

– Dzisiejsze spotkanie z abp. Mieczysławem Mokrzyckim było to dla mnie wyjątkowym przeżyciem. Mogłam spotkać osobę, która na co dzień żyła w obecności św. Jana Pawła II. Z dzisiejszego dnia szczególnie zapamiętam wielką pokorę tak wielkiego człowieka, który innych darzył radością, otwartością i ciepłym uśmiechem – podkreślała po spotkaniu Agnieszka Kata.

2016-10-27 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Plan wizyty w Polsce księcia Williama i księżnej Kate

[ TEMATY ]

wizyta

lwpkommunikacio / Foter.com / CC BY

Co zobaczy brytyjska książęca para w Polsce i gdzie będzie można ich spotkać? Szczegółowy plan wizyty Williama i Kate w Warszawie i na Pomorzu.

Para książęca William i Kate wraz z dziećmi przybędzie do Warszawy w poniedziałek wczesnym popołudniem, następnie będzie podjęta przez parę prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim. Ok. godz. 15.15 para książęca odbędzie spacer po Krakowskim Przedmieściu.

CZYTAJ DALEJ

MŚ w kajakarstwie – Borowska i Łubniewski dwukrotnie na podium

2021-09-19 16:09

[ TEMATY ]

medal

kajakarstwo

PAP

Kanadyjkarze Dorota Borowska i Michał Łubniewski zdobyli po dwa medale mistrzostw świata w kajakarstwie rozgrywanych w Kopenhadze. Łącznie sześć polskich osad stanęło na podium.

Niedzielną sesją finałową regat udanie otworzyła Borowska, która w swojej koronnej konkurencji - jedynce na 200 m - była trzecia. Kanadyjkarka NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki wyprzedziła na mecie Ukrainkę Liudmiłę Luzan, z którą w Tokio przegrała brązowy medal.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:40

Norbert Polak

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Na placu św. Jana Pawła II u ojców cystersów w Krakowie-Mogile 19 września odbyła się Msza św. z okazji trwającego tam odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

Była to centralna uroczystość tygodniowego wydarzenia. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. W nauczaniu podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego pana do ciebie. Odkrywasz, że on czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję