Reklama

Niedziela Kielecka

Niech ta przygoda trwa

Zamiast nostalgii po zakończonych Światowych Dniach Młodzieży, w oczach, modlitwie, w rozmowach młodych w Skorzeszycach odnaleźć można entuzjazm, wspólnotę jednego Ducha, fascynację Bogiem, chęć poznawania Go i dzielenia się Dobrą Nowiną z innymi. Czy nowa Wiosna Kościoła idzie z tymi młodymi?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Nie wiedziałem nic o ŚDM. Najpierw brat mnie namówił, żebym został ministrantem. Poszedłem raz na rynek na Wieczór z Emmanuelem. Tak bardzo chciałem przeżyć ten czas. Patrzyłem na koleżankę, która się rozpłakała i pomodliłem się w sercu, abym i ja tak mógł. Kiedy pojechałem do Krakowa, było przepięknie, bardzo się modliłem, na czuwaniu płakałem i doświadczyłem Bożego Miłosierdzia. To było moje osobiste spotkanie z Bogiem – opowiadał gimnazjalista Wiktor, promieniując wprost radością. Jego kolega, Kuba Sobótka, licealista z parafii Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie opowiadał o kilkudziesięciu Włochach, którzy zawojowali miasteczko na tydzień. – Pokazywali nam swoje piosenki, uczyli nas włoskiego. Te dni dały mi świadomość, że jest tak wielu młodych wierzących. Zobaczyłem mnóstwo ludzi, którzy kochają Boga, chcą być przy Nim. – I taką jedność Kościoła – wtrąca się Maciek, jego kolega. – Z Miechowa przyjechała duża reprezentacja wolontariuszy z ks. Marcinem Bączkiem. W parafii przy ŚDM pracowało około stu osób. Asia, obecnie studentka pierwszego roku dziennikarstwa, mówi, że dla niej ŚDM były wielkim darem od Pana Boga. – Codziennie budzę się z uśmiechem, wspominając przyjaciół, których poznałam. Co dalej? Organizacja ŚDM w Miechowie ujawniła nasze różne talenty. Byliśmy odpowiedzialni za logistyczne sprawy, opiekowaliśmy się pielgrzymami, wspólnie spędzaliśmy z nimi wiele czasu, przeprowadziliśmy koncert, w którym uczestniczyło wielu mieszkańców. Zamierzamy stworzyć wolontariat i pomagać potrzebującym poprzez różnego rodzaju charytatywne inicjatywy, na przykład przez koncerty – mówi.

Asia, licealistka spod Miechowa; – Cały czas myślę o ŚDM. Zawsze było tyle radości, śpiewy, powiewające flagi. Na Błoniach papież przejechał tuż obok mnie, byłam taka szczęśliwa. Poznałem świetnych ludzi i zawiązałam nowe przyjaźnie. Teraz jeździmy na różne spotkania młodych i czuwania np. do Dębowca. W przyszłym roku zamierzam pójść na Pielgrzymkę Kielecką – deklaruje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ewa Stępień i Kinga Bień z parafii Małogoszcz opiekowały się z innymi wolontariuszami grupą kilkudziesięciu młodych z Rumunii. – Do tej pory mamy z nimi kontakt na FB. Stworzyła się między nami taka wspólnota, że czuliśmy się jak w rodzinie. Chcemy kontynuować wolontariat. Organizujemy w parafii Dzień Papieski, będziemy sprzedawać kremówki na stypendia dla ubogiej młodzieży. Zawiązała się u nas wspólnota Niepokonani w Bogu – modlimy się wspólnie, zapewniamy oprawę liturgiczną w niedzielę na Eucharystii.

Reklama

– Mocno mnie zaskakiwali nasi wolontariusze. Mają mnóstwo świetnych pomysłów i potrafią się zmobilizować i dużo pracować. Część z tych osób już udziela się w harcerstwie, w Szlachetnej Paczce, w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Oczywiście bardzo dobrze radzą sobie z nowymi technologiami, na przykład nakręcili świetny film o ŚDM. Ci, którzy są związani z Kościołem, umocnili się przez ŚDM. Jednak naszym zadaniem jest zaoferowanie duszpasterstwa młodym, którzy zbliżyli się do Kościoła podczas ŚDM. To jedna trzecia z około stu wolontariuszy. Przede wszystkim potrzebna jest im formacja we wspólnocie. Przyjechałem do Skorzeszyc, aby podziękować za ten czas i młodych, ale i nakreślić cele, by przejść do konkretnego działania. Jako ksiądz chcę im towarzyszyć, słuchać, wspierać i modlić się z nimi – mówił ks. Marcin, który towarzyszył młodzieży.

– Dziękujemy za każdego i każdą z was, za wszystkich mieszkańców, którzy otworzyli drzwi swoich domów pielgrzymom świata. Chcemy, by ta przygoda przetrwała przez was w waszych parafiach. Niech entuzjazm, młodość, przyjaźń goszczą w waszych sercach przez Emmanuela, który jest z nami – mówił nowy duszpasterz młodzieży ks. Łukasz Zygmunt do zgromadzonych ponad dwustu liderów reprezentujących róże parafie diecezji kieleckiej na dziękczynnym spotkaniu w kościele w Skorzeszycach, gdzie gościł ich ks. proboszcz Włodzimierz Jastrząb.

Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski, który mówił do młodych w homilii: – Pragniemy być razem, a fundamentem naszego spotkania jest łaska wiary, jaką Bóg obdarzył każdego z nas na chrzcie świętym. ŚDM pokazało, że więzy chrztu pozwalają tworzyć prawdziwą wspólnotę, zdolną pokonać wszelkie bariery językowe, kulturowe, obyczajowe, czynią nas wszystkich równymi wobec Boga. To Emmanuel nas łączy, On jest z nami.

W homilii bp Jan podziękował ks. Sławomirowi Sarkowi, wieloletniemu duszpasterzowi młodzieży odpowiedzialnemu za przygotowanie do ŚDM w diecezji, podkreślając, że było to bardzo poważne zadanie logistycznie i organizacyjnie. „Były to dni ciepłe bliskością młodych, gościnnością naszych rodzin, wzajemną pomocą wolontariuszy, życzliwością samorządów”.

Reklama

Jednocześnie powiedział, że wspomnienia powinny kierować młodych ku wyznaczeniu nowych zadań i wyzwań, bo papież Franciszek widzi w młodzieży „nośnik pięknych ewangelicznych wartości, tych, którzy mają prowadzić innych do Chrystusa”. Podkreślał, że nie chce im dawać gotowych rozwiązań i mówić, co mają czynić, ponieważ wierzy, że oni sami z doświadczeń, które są w ich sercach, potrafią ułożyć plan. – Nie bójcie się wyzwań, które czasem są wymagające, bo prowadzą do prawdy w Jezusie Chrystusie. Mobilizował ich do dzielenia się tym dobrem, którego doświadczyli podczas ŚDM i tym, które mają w sobie: młodością, talentami, czystym sercem i spojrzeniem.

Prosił ich, by byli „siewcami dobrego słowa” wśród koleżanek, kolegów, rodziny. Mówił, by przez to pokonywali kulturę złego słowa tych „którzy ukrywają się za kurtyną internetową, by oczernić, wzbudzić intrygę i schować się”. Prosił ich, by oparli życie o Słowo Boże i Eucharystię. – Miejcie pewność, że kto zabierze w tę drogę Jezusa, zabiera ze sobą wszystko.

Wolontariusze po Mszy św. wysłuchali konferencji ks. Grzegorza Stachury na temat postaw bohaterów przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie. Ks. Grzegorz zachęcał młodych, by otwarli się na Jezusa Miłosiernego. W grupach dzielili się świadectwem i zastanawiali się, jakie wyzwania i problemy stoją przed młodzieżą i jak oni sami mogą zaangażować się w życie Kościoła, by umacniać swoją wiarę i być świadkami Miłosierdzia Boga.

2016-10-27 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zatroszczyć się o piękno

Życie nie składa się tylko ze świętowania. Studia, nauka, praca – to refren codzienności. Ale w młodości jest jeszcze coś ważniejszego – kształtowanie swojej osobowości. Praca nad charakterem, wychowywanie własnych uczuć i dorastanie do odpowiedzialności to ciężka praca. Wielu spośród nas jest dorosłych, ale nie wszyscy dojrzali. Czas pomiędzy Krakowem a Panamą jest właśnie czasem na dojrzewanie

Malarz przedstawił na obrazie mistyczkę Katarzynę Emmerich siedzącą na łóżku. Przed nią na pościeli leży krucyfiks. Wpatrzona w Jezusa Ukrzyżowanego doznaje Jego odbicia w sobie. Skupiona na cierpiącym Jezusie, jakby się w Nim przeglądała. I rzeczywiście rany Jezusa widzi w swoim ciele.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś powołuje komisję do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich

2025-07-17 10:15

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

kard. Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Kardynał Grzegorz Ryś powołuje komisję do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich dla obszaru archidiecezji łódzkiej. Jak poinformował metropolita łódzki w liście pasterskim, będzie to niezależna komisja prowadzona przez ekspertów, która rozpocznie prace jesienią.

Zdecydowałem się odezwać do Was wszystkich w tej formie nie dlatego, żeby była ku temu jakaś specjalna okazja. Czynię to raczej w związku z ważnymi pytaniami, które szczególnie w ostatnich tygodniach „wiszą w powietrzu” i których nie wolno zostawić bez odpowiedzi. Nie chodzi przy tym o naszą, lecz o Bożą odpowiedź! A myślę, że możemy ją wyczytać także ze Słowa dzisiejszej Liturgii.
CZYTAJ DALEJ

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12

[ TEMATY ]

Sobór Nicejski

1700. rocznica

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Pierwsze historii zgromadzenie wszystkich biskupów Kościoła, zwołane przez cesarza Konstantyna, trwało od 19 do 25 lipca 325 roku w pałacu cesarskim w Nicei (dzisiejszy Iznik w Turcji). Dokładna liczba jego uczestników nie jest znana, ale historycy na ogół przyjmują, że było ich około 220. Oprócz biskupów, byli wśród nich także przedstawiciele tych biskupów, którzy nie mogli przyjechać osobiście: tzw. chorepiskopi (dosłownie: biskupi wiejscy, reprezentujący biskupa w odległych częściach diecezji - pierwowzór dzisiejszych biskupów pomocniczych), prezbiterzy i diakoni, którzy mieli prawo głosu w imieniu swoich biskupów. Tak było w przypadku biskupa Rzymu - Sylwestra, który nie przybył do Nicei, lecz wysłał w swoim imieniu dwóch prezbiterów: Witona i Wincencjusza. Pracom soboru przewodniczył biskup Hozjusz z Kordoby, w dzisiejszej Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję