Reklama

Darz bór!

Zamek w Liwie oraz parafia pw. św. Ojca Pio w Węgrowie stały się miejscem tegorocznych obchodów ogólnopolskiego święta myśliwych, leśników i jeźdźców, które odbyły się w dniach 22-23 października br. Jego organizatorem były Lasy Państwowe i Polski Związek Łowiecki pod honorowym patronatem ministra środowiska Jana Szyszko

Podczas dwudniowego świętowania nie zabrakło polowania hubertowskiego, poprzedzonego apelem na łowy i ceremoniałem ślubowania. Sobotnie polowanie zakończyła myśliwska biesiada. Uroczysta parada w niedzielne przedpołudnie z Rynku Mariackiego w Węgrowie z udziałem myśliwych, leśników i jeźdźców przeprowadziła przybyłych gości na błonia węgrowskie przy parafii pw. św. Ojca Pio. Zwieńczeniem pochodu była Eucharystia ku czci św. Huberta sprawowana pod przewodnictwem biskupa diecezji drohiczyńskiej Tadeusza Pikusa wraz z biskupem seniorem diecezji łomżyńskiej Stanisławem Stefankiem oraz przybyłymi kapłanami. Wśród nich należy podkreślić obecność kapelanów leśników i myśliwych.

Minister środowiska w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim organizatorom tegorocznego Hubertusa za zaproszenie i zorganizowanie święta. Wyraził zachwyt nad pięknem podlaskiej przyrody i nawiązując do międzynarodowej konferencji „Zrównoważony rozwój w świetle encykliki «Laudato si’», powiedział: – W polskim Sejmie, dokąd zjechali się specjaliści i naukowcy najwyższej klasy z całego świata, dowiedzieliśmy się, że Polska jest wzorem w zakresie koncepcji zrównoważonego rozwoju. Dowiedzieliśmy się od szefa światowej organizacji nauki, że Polska jest pierwsza, Polska jest liderem. Nie ma możliwości kreowania koncepcji zrównoważonego rozwoju bez nauki, a nauka nie ma możliwości istnienia bez Boga. Polska jest tego przykładem. (...) Jestem dumny z tego, że mogę reprezentować kraj, który ma takie zasoby przyrodnicze kształtowane przez trzy grupy ludzi reprezentujących: leśnictwo, rolnictwo i łowiectwo.

Reklama

Spotkanie ubogaciły: koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Centralnego Zespołu Polskiego Związku Łowieckiego pod kierunkiem Mieczysława Leśniczaka, pokaz sokolniczy, wspólne gotowanie dziczyzny, pokaz mody myśliwskiej, prezentacja psów myśliwskich ze szczególnym uwzględnieniem polskich ras, pokaz wabienia jeleni, pogoń za lisem. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. Zaprezentowano również wystawę zdjęć nagrodzonych na XXI Konkursie Fotograficznym „Łowcy Polskiego” im. Włodzimierza Puchalskiego oraz dorobek przyrodniczy Lasów Państwowych. Przez cały czas trwały konkursy i zabawy dla dzieci.

Uroczystości swoją obecnością uświetnili wspomniani bp Tadeusz Pikus, bp Stanisław Stefanek, Jan Szyszko oraz Maria Koc – wicemarszałek Senatu, Andrzej Konieczny – podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Konrad Tomaszewski – dyrektor generalny Lasów Państwowych, Lech Bloch – przewodniczący zarządu głównego Polskiego Związku Łowieckiego, Henryk Kowalczyk – przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów, ks. Wojciech Frątczak – kapelan Polskiego Związku Łowieckiego, ks. Józef Poskrobko – kapelan leśników diecezji drohiczyńskiej, ks. Marek Bator – duszpasterz leśników archidiecezji częstochowskiej. Nad całością imprezy czuwał ks. Tomasz Duszkiewicz – generalny duszpasterz leśników, kapłan diecezji drohiczyńskiej.

Darz bór!

2016-10-26 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy: tytuł dla Włoch

2021-09-20 07:10

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Siatkarze Włoch zostali mistrzami Europy po finałowej wygranej ze Słowenią w katowickim „Spodku” 3:2 (22:25, 25:20, 20:25, 25:20, 15:11). Brązowy medal wywalczyli Polacy po zwycięstwie nad Serbią 3:0.

Włochy - Słowenia 3:2(22:25, 25:20, 20:25, 25:20, 15:11)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję