Reklama

Efektywnie zarządzać energią

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest Instytucją Wdrażającą unijny Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Realizacja zadań z tego wynikających to priorytet, gdyż – zgodnie z zapisami ustawy Prawo ochrony środowiska – Narodowy Fundusz jest zobowiązany do prowadzenia gospodarki finansowej w sposób zapewniający pełne wykorzystanie środków pochodzących z Unii Europejskiej, przeznaczonych na ochronę środowiska i gospodarkę wodną

Działania w ramach POIiŚ są uzupełniane przez NFOŚiGW własnymi programami priorytetowymi, skierowanymi do tych beneficjentów, którzy nie mogą otrzymać dofinansowania z europejskich środków pomocowych. Taki model działania czyni z Narodowego Funduszu instytucję unikatową w skali Europy, a nawet świata. Jest on już od 27 lat kluczowym ogniwem systemu finansowania w Polsce dużych projektów proekologicznych.

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ 2014-2020), dla którego NFOŚiGW jest Instytucją Wdrażającą, to program wspierający gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska, przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatu oraz transport i bezpieczeństwo energetyczne.

Reklama

Jednym z priorytetów POIiŚ jest wspieranie efektywnego zarządzania energią i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii (OZE) w infrastrukturze publicznej, w tym zwłaszcza w budynkach publicznych i sektorze mieszkaniowym. Realizacja tego priorytetu przyczynia się do zwiększania efektywności energetycznej, innymi słowy – do mniejszego zużycia energii. Zwiększa się przy tym natomiast udział odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym poprzez racjonalne zużycie zasobów surowców energetycznych.

Dane Komisji Europejskiej wskazują, że za największą konsumpcję energii w Europie i w Polsce odpowiedzialny jest sektor budowlany. Pochłania on ok. 40 proc. całkowitego finalnego zużycia energii w UE i odpowiada tym samym za 36 proc. europejskiej emisji gazów cieplarnianych. Niezbędne jest zatem zwiększanie wskaźnika renowacji budynków, gdyż istniejące zasoby budowlane to sektor o najwyższym potencjale w zakresie oszczędności energii. Efektywne i racjonalne zarządzanie energią to dziś jedno z głównych wyzwań w sferze ekologii.

W ramach POIiŚ na lata 2014-2020 inwestycje z zakresu efektywności energetycznej w budownictwie realizowane będą przede wszystkim w ramach I osi priorytetowej, a w szczególności w ramach działania 1.3: „Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach”. Działanie to nie obejmuje jednak wszystkich rodzajów budynków i z tego powodu NFOŚiGW opracował i wdraża program priorytetowy „Poprawa jakości powietrza – Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Obejmie on te rodzaje budynków, które nie mogą otrzymać wsparcia w ramach POIiŚ.

Reklama

W działaniu 1.3 POIiŚ „Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach” jest przewidziane finansowanie projektów inwestycyjnych dotyczących kompleksowej modernizacji energetycznej obiektów użyteczności publicznej (poddziałanie 1.3.1) oraz budynków w sektorze mieszkaniowym (poddziałanie 1.3.2). Będzie promowany kompleksowy wymiar tych przedsięwzięć, czyli głęboka, zakrojona na szeroką skalę modernizacja, oparta o system monitorowania i zarządzania energią. Dofinansowanie obejmie przykładowo takie elementy, jak: ocieplenie przegród zewnętrznych obiektu, w tym ścian zewnętrznych, podłóg, dachów i stropodachów, wymiana okien, drzwi zewnętrznych; wymiana oświetlenia na energooszczędne; przebudowa systemów grzewczych (lub podłączenie źródła ciepła bardziej efektywnego energetycznie i ekologicznie).

Szczegółowe informacje o naborach konkursowych dla działania 1.3 POIiŚ można znaleźć na stronie internetowej: poiis.nfosigw.gov.pl . Obecnie – do 31 października 2016 r. – trwa nabór dla poddziałania 1.3.2.

Beneficjentami programu priorytetowego NFOŚiGW „Poprawa jakości powietrza – Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie” będą podmioty prowadzące działalność leczniczą w zakresie stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych, podmioty prowadzące muzea, podmioty prowadzące domy studenckie, podmioty będące właścicielem budynku wpisanego do rejestru zabytków, kościoły, kościelne osoby prawne lub związki wyznaniowe w rozumieniu odrębnych przepisów.

Dofinansowywane w tym programie przedsięwzięcia to: termomodernizacja budynków, zmiany wyposażenia obiektów w urządzenia o najwyższych, uzasadnionych ekonomicznie standardach efektywności energetycznej związanych bezpośrednio z prowadzoną termomodernizacją obiektów. W szczególności chodzi o: ocieplenie obiektu, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, przebudowę systemów grzewczych, wymianę systemów wentylacji i klimatyzacji, zastosowanie systemów zarządzania energią w budynkach, wykorzystanie technologii odnawialnych źródeł energii, wymianę oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego obiektów na energooszczędne.

Program realizowany będzie w latach 2016-2022, przy czym zobowiązania (rozumiane jako zawieranie umów) podejmowane będą do 31 grudnia 2020 r.

Budżet programu wynosi 500 mln złotych: dotacja – do 85 proc. kosztów kwalifikowanych i/lub pożyczka – do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Bieżący ciągły nabór wniosków jest realizowany przez NFOŚiGW w okresie od 1 sierpnia do 30 grudnia 2016 r.

Szczegółowe informacje o programie, regulaminie i naborach można znaleźć na stronie internetowej: nfosigw.gov.pl .

Przy przygotowywaniu wniosków dla działania 1.3 POIiŚ oraz dla powyższego programu priorytetowego, a szerzej przy realizacji zadań dla zrównoważonego zarządzania energią w gminach, warto skorzystać z ogólnopolskiego systemu wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE. NFOŚiGW jest partnerem wiodącym systemu.

www.nfosigw.gov.pl

2016-10-26 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję