Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 44/2016, str. 8

Bracia Zakonni

Wszyscy braćmi jesteśmy

Pod hasłem: „(...) a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8) – Braterstwo zadane” w dniach 19-20 października br. odbywała się na Jasnej Górze 34. Pielgrzymka Braci Zakonnych. Do sanktuarium przybyło ponad 200 braci, reprezentujących różne zgromadzenia zakonne z całej Polski. W programie jasnogórskiego spotkania były: Msze św., Jutrznia, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Różaniec, Droga Krzyżowa, Apel Jasnogórski, a także konferencje rekolekcyjne, które w tym roku prowadził o. Tomasz Nowak – przeor klasztoru Ojców Dominikanów w Łodzi. Bracia zakonni wysłuchali również konferencji o. Azariasza Hessa OFM – kustosza sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Oświadczenie:

W obronie prawdy

Ostatnie tygodnie w naszym kraju to wielka batalia o życie – to poczęte, dopiero rodzące się w łonie matki, życie bezbronnego, niewinnego człowieka. To walka o zapisanie każdemu prawa do narodzin. To pospolite ruszenie w obronie piątego przykazania Dekalogu.

Reklama

Jako wierni zrzeszeni w ruchach, stowarzyszeniach i organizacjach działających w łódzkim Kościele, ale przede wszystkim jako katolicy – świeccy i duchowni, rodzice, dziadkowie, małżonkowie, młodzi i starsi – jesteśmy wdzięczni Kościołowi za to, że nieugięcie stoi na straży prawdy i broni tego, co święte – życia.

Bo choć nauka jednoznacznie mówi o człowieku od chwili poczęcia, jest jeszcze wiele osób, które tej prawdy i oczywistości nie chcą zaakceptować. Stąd manipulacja opinią społeczną, protesty, marsze i listy otwarte. Nie możemy wobec nich milczeć. Jako osoby wierzące chcemy, by nasza postawa była jednoznaczna: tak – tak, nie – nie. Dlatego wyrażamy nasze stanowcze poparcie nie tylko dla prawnych zapisów o ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ale też przede wszystkim dla osób, które o te zapisy chcą zabiegać i zabiegają.

Wyrażamy także nasz szacunek i wdzięczność wobec postawy naszego Pasterza abp. Marka Jędraszewskiego, który tak jednoznacznie i wyraźnie zabiera głos w sprawach ważnych dla każdego człowieka, który tak bezkompromisowo stoi po stronie Prawdy. Jesteśmy dumni, że mamy takiego Pasterza, na którego zawsze, ilekroć trzeba opowiedzieć się za tym, co istotne, i sprzeciwić się temu, co godzi w naszą wiarę, co dotyka nas – katolików, etycznie i moralnie, możemy liczyć. I dziękujemy Opatrzności, że to Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski od czterech lat kieruje łódzkim Kościołem i uczy nas kształtować sumienia, uwrażliwia na sprawy społeczne i te dotyczące naszej wiary. I prowadzi do Chrystusa – nas, katolików – nie żadną mniejszość ani „pewną część społeczeństwa”.

Droga Neokatechumenalna Archidiecezji Łódzkiej
Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej
Zarząd Stowarzyszenia Ewangelizacyjno-Charytatywnego „Mocni w Duchu”
Konwent Bonifratrów w Łodzi wraz ze współpracownikami wszystkich prowadzonych dzieł
Stowarzyszenie „Spotkania Małżeńskie” – ośrodek łódzki
Fundacja „Aby nikt nie zginął”
Centrum Służby Rodzinie
Dom Samotnej Matki im. Stanisławy
Leszczyńskiej w Łodzi
Łódź, 21 października 2016 r.

Krótko

Reklama

14-15 października br. pod hasłem „Odwaga w towarzyszeniu młodym” odbywała się na Jasnej Górze Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań. Konferencję prowadził bp Marek Solarczyk – delegat KEP ds. powołań.

15 października br. pod hasłem „Nadzieja w Maryi w Roku Miłosierdzia” odbyła się Pielgrzymka Kobiet, którą zorganizowały Duszpasterstwo Kobiet i Polski Związek Kobiet Katolickich. Mszy św. przewodniczył ks. Andrzej aPradela – duszpasterz kobiet z archidiecezji gdańskiej. W modlitwie uczestniczyli m.in.: ks. prał. Tomasz Król – krajowy duszpasterz Polskiego Związku Kobiet Katolickich oraz dr Maria Jankowska – prezes Polskiego Związku Kobiet Katolickich. List do uczestniczek skierował bp Wiesław Szlachetka – delegat KEP ds. duszpasterstwa kobiet. Do odprawienia Mszy św. został użyty Kielich Życia i Przemiany, złożony na Jasnej Górze w 1982 r. przez polskie kobiety jako wotum dla Matki Jasnogórskiej.

15 października br., jak co roku, w jasnogórskim sanktuarium zgromadziła się grupa pielgrzymów skupiona we wspólnocie „Środowisko”. Osoby te miały szczególną łaskę wzrastać w obecności ks. Karola Wojtyły, należały bowiem do prowadzonego przez „Wujka” krakowskiego duszpasterstwa. Zgromadziło się kilkadziesiąt osób – tych, które znały ks. Wojtyłę osobiście, a także ich rodziny, dzieci, wnuki i prawnuki – w sumie już 4 pokolenia.

15 października przybyła na Jasną Górę 13. Pielgrzymka Taksówkarzy. Wśród uczestników byli pierwsi jej organizatorzy: Wiesław Ociepka z Częstochowy i Wiesław Kot z Buska-Zdroju. Przybyli prezesi i przedstawiciele zarządów i korporacji, m.in. z: Łodzi, Radomia, Kielc, Krakowa, Buska-Zdroju i Wrocławia. Eucharystii przewodniczył o. Sebastian Matecki – rzecznik prasowy Jasnej Góry.

16 października modliła się na Jasnej Górze 3. Pielgrzymka Uniwersytetów Trzeciego Wieku z udziałem seniorów, emerytów i rencistów z całego kraju. Spotkanie odbywa się w rocznicę wyboru Papieża Polaka.

2016-10-26 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MŚ w kajakarstwie – Borowska i Łubniewski dwukrotnie na podium

2021-09-19 16:09

[ TEMATY ]

medal

kajakarstwo

PAP

Kanadyjkarze Dorota Borowska i Michał Łubniewski zdobyli po dwa medale mistrzostw świata w kajakarstwie rozgrywanych w Kopenhadze. Łącznie sześć polskich osad stanęło na podium.

Niedzielną sesją finałową regat udanie otworzyła Borowska, która w swojej koronnej konkurencji - jedynce na 200 m - była trzecia. Kanadyjkarka NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki wyprzedziła na mecie Ukrainkę Liudmiłę Luzan, z którą w Tokio przegrała brązowy medal.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

W codzienności odnaleźć Pana

2021-09-20 09:27

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Życie Konsekrowane

Katarzyna Dobrowolska

4 września bp Andrzej Kaleta przewodniczył pielgrzymce osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zgromadziła ona licznie siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji i z południowej części Polski. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Bp Andrzej Kaleta modlił się w czasie Eucharystii za wszystkie osoby konsekrowane i o nowe powołania. Podczas homilii podziękował Bogu za dar każdej powołanej i powołanego do służby Bożej. Podkreślał, że są oni znakiem, zwłaszcza we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję