Reklama

Edytorial

Edytorial

Na wykłady do opery

Niedziela Ogólnopolska 44/2016, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Bożena Sztajner/Niedziela

Mówi się, że kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży włożyć buty. Ostatnio znacznie łatwiej przebić się z prawdą do opinii publicznej niż jeszcze półtora roku temu. A wtedy właśnie ukazała się głośna książka Białego Kruka „Wygaszanie Polski”. Ileż było protestów w związku z przedstawioną tam diagnozą dotyczącą stanu Polski po poprzedniej ekipie rządowej. O „wygaszeniu” za poprzednich rządów różnych dziedzin funkcjonowania państwa teraz powszechnie się mówi, bo widać tragiczne wprost efekty miękkiego wynaradawiania naszej Ojczyzny, które doprowadziło do uległości Polski wobec obcych ośrodków władzy i jednocześnie uzależnienia mediów od obcych koncernów prasowych.

Reklama

W zbliżeniu nas do prawdy o smutnej rzeczywistości pozostawionej przez prominentnych polityków z pewnością pomaga krakowskie wydawnictwo Sosnowskich, które utworzyło mocne środowisko opiniotwórcze. Coraz częściej słyszymy o „repolonizacji Polski”. Pod takim właśnie tytułem ukazała się ostatnio w Białym Kruku wyjątkowo ważna książka, pokazująca, jak Polakom przywrócić ich własne państwo – od historii i kultury po gospodarkę, banki i gazety. Wybitni autorzy podkreślają, że repolonizacja praktycznie musi objąć wszystkie sfery funkcjonowania państwa i społeczeństwa. Prof. Andrzej Nowak dopowie, że trzeba przede wszystkim eliminować historyczne kłamstwa oraz błędy i samemu pisać historię, a nie pozwalać, by pisali ją inni. Trzeba przedstawiać prawdziwe miejsce Polski na tle innych państw i mieć świadomość, że pochodzimy z Ojczyzny ludzi wielkich.

Musimy więc na nowo odbudować dumę z bycia Polakiem. Ale właściwie wszystko wymaga odnowienia. A Biały Kruk wskazuje nam wzór do pomocy na dziś – jest nim Kazimierz I Odnowiciel. Prof. Krzysztof Ożóg ocenia, że to jeden z największych Polaków, który poświęcił życie dla ratowania zrujnowanej Ojczyzny, i może być przykładem dla współczesnych patriotów. O tej historycznej postaci sprzed tysiąca lat sporo można było usłyszeć 22 października br. podczas gali w Operze Krakowskiej, gdy środowisko Białego Kruka wręczało Antoniemu Macierewiczowi Nagrodę im. Kazimierza Odnowiciela „Patriota Roku 2016”. Minister Obrony Narodowej otrzymał statuetkę Orła z czasów Księstwa Warszawskiego, kiedy próbowano odnowić Polskę. W laudacji na cześć min. Macierewicza zwrócono uwagę, że to człowiek, który „odważył się być mądry”, w dodatku bardzo wcześnie. Już bowiem w 1965 r., jako licealista, odmówił potępienia na szkolnym apelu listu biskupów polskich do biskupów niemieckich. Teraz natomiast nie waha się walczyć przede wszystkim o smoleńską prawdę, która należy się narodowi po utracie wybitnych Polaków w katastrofie 10 kwietnia 2010 r. W przemówieniu podczas krakowskiej gali min. Macierewicz wyraził przekonanie, że mamy prawo myśleć o Polsce jako o wielkim narodzie i państwie, przed którym jest wielka misja. Prosił Polaków, aby nie pozwolili zniszczyć własnych marzeń o Polsce katolickiej, sprawiedliwej. Podkreślił, że „patriotyzm, to jedno z największych słów w języku polskim, a nawet w języku ludzkim”.

A w Polsce prawie wszędzie już widać dobrą zmianę. Jeżeli np. studenci w wolną sobotę tłumnie podążają do Opery Krakowskiej na historyczno-patriotyczny wykład prof. Nowaka, to sygnał, że idzie nowych ludzi plemię.

2016-10-26 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W drodze do Miłosierdzia

W czasie, kiedy czytelnik będzie trzymał ten numer „Niedzieli” w dłoniach, setki ludzi na własnych nogach pokonywać będą kolejne kilometry pielgrzymiego szlaku z Bielska-Białej do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Lepiej powiedzieć dokładniej: 2100 pątników modli się teraz gdzieś na pielgrzymim szlaku niosąc swoje i innych intencje przed tron Miłosiernego Boga. Nad drogą poszczególnych grup czuwają święci patroni: Faustyna, Jan Paweł II, Józef Bilczewski, Maksymilian Kolbe oraz błogosławieni: Matka Teresa i Michał Sopoćko. W klasztorach za pątników modlą się siostry zakonne. A w domach zostali członkowie rodzin, bliscy, przyjaciele. Jedni pamiętają, że ktoś tam idzie i modli się za mnie, innym jest to zupełnie obojętne wobec długiego weekendu, który można wykorzystać na wypad, grila, prace domowe, ogródek...

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję