Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Katecheci na start

Niedziela zamojsko-lubaczowska 38/2016, str. 1

[ TEMATY ]

katecheci

Ks. Krystian Bordzań

Eucharystią rozpoczęto nowy rok katechetyczny

Eucharystią rozpoczęto nowy rok katechetyczny

Adoracją Najświętszego Sakramentu rozpoczął się Diecezjalny Dzień Katechetyczny, zorganizowany przez Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Zamościu. Tegoroczne spotkanie katechetów – świeckich i duchownych odbyło się w katedrze zamojskiej 3 września 2016 r.

Głównym punktem dnia rozpoczynającego kolejny rok pracy była uroczysta Msza św. celebrowana w zamojskiej katedrze pod przewodnictwem bp. Mariusza Leszczyńskiego. Na jej początku Ksiądz Biskup powitał zebranych i zachęcił, by modlić się o pomoc Ducha Świętego w swojej pracy. – Każdy z nas przybył na tę Mszę św. z jakąś szczególną intencją, ale my wszyscy będziemy się modlić o Ducha Świętego dla każdego z was, bo formować młodego człowieka nie jest łatwą rzeczą i dlatego tej mocy Ducha bardzo wam potrzeba i o tę moc będziemy się dzisiaj modlić. W wygłoszonej homilii bp Mariusz podkreślił wagę katechezy, która powinna przyjmować formę towarzyszenia na drodze wiary.

Reklama

– Powinniśmy być blisko ludu Bożego. Bez bliskości mamy tylko słowo bez ciała. Mamy być blisko naszych młodych wychowanków, uczniów, blisko ich codziennych problemów, trosk, pytań, wątpliwości, poszukiwań i cierpień – wskazywał bp Leszczyński.

Nowy rok szkolny i przyszłe lata w szkolnictwie polskim oznaczają zmiany, które mają jednak następować stopniowo – zapewnił o tym Eugeniusz Pelak, wicekurator oświaty w Lublinie. – Pani minister mówi, że ma to być ewolucja a nie rewolucja. Bardzo spokojnie podchodzimy do zmian. Pani minister zapowiadała akty prawne. We wrześniu i październiku będą one konsultowane ze środowiskiem pedagogicznym. Myślę, że większych obaw nie ma – uspokaja Eugeniusz Pelak, zaznaczając, że dużo pracy będzie dla organów prowadzących, które będą zmieniać strukturę sieci szkół.

Podczas spotkania katechetów z wykładem pt. „Komunikacja na katechezie” wystąpił zaproszony gość – ks. dr Michał Klementowicz z Instytutu Liturgiki i Homiletyki KUL, który wskazał, jak ważna w nauczaniu katechezy jest komunikacja niewerbalna, odbywająca się „poza słowami”. – To, że mówimy, nie oznacza, że komunikujemy. Komunikacja następuje wtedy, kiedy jest aktywny odbiór przekazywanych treści – zauważa ks. Klementowicz.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Archidiecezjalne Dni Katechetyczne 2015

[ TEMATY ]

katecheza

katecheci

TOMASZ LEWANDOWSKI

W dniach 27 i 28 sierpnia w Krakowie odbędą się Archidiecezjalne Dni Katechetyczne. Po raz kolejny w łagiewnickim sanktuarium rozważania nad zagadnieniem katechizacji podejmą księża proboszczowie, księża katecheci, siostry zakonne i katecheci świeccy.

„Dni Katechetyczne to spotkanie wszystkich katechetów i odpowiedzialnych za katechezę w naszej archidiecezji. Wydarzenie stanowi ustawiczną formę dokształcania, jest przestrzenią aktualnej dyskusji branżowej oraz miejscem spotkania serdecznych znajomych odpowiedzialnych za nauczanie Dobrej Nowiny” – powiedział KAI dyrektor Wydziału Katechetycznego krakowskiej kurii, ks. dr Krzysztof Wilk.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

W codzienności odnaleźć Pana

2021-09-20 09:27

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Życie Konsekrowane

Katarzyna Dobrowolska

4 września bp Andrzej Kaleta przewodniczył pielgrzymce osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zgromadziła ona licznie siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji i z południowej części Polski. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Bp Andrzej Kaleta modlił się w czasie Eucharystii za wszystkie osoby konsekrowane i o nowe powołania. Podczas homilii podziękował Bogu za dar każdej powołanej i powołanego do służby Bożej. Podkreślał, że są oni znakiem, zwłaszcza we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję