Reklama

Niedziela Wrocławska

Nowe sanktuarium św. Jakuba Apostoła

Archidiecezja Wrocławska będzie miała sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Decyzją abp. Józefa Kupnego godność taką uzyskał kościół św. Jakuba w Małujowicach koło Brzegu. Oficjalne erygowanie nowego sanktuarium i wprowadzenie relikwii Apostoła odbędzie się 25 września. Będzie to piąte sanktuarium św. Jakuba w Polsce

Niedziela wrocławska 38/2016, str. 5

[ TEMATY ]

sanktuarium

św. Jakub Apostoł

Archiwum parafii

Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach nazywany jest „śląską Sykstyną”

Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach nazywany jest „śląską Sykstyną”

Dekret o ustanowieniu Diecezjalnego Sanktuarium św. Jakuba Apostoła Metropolita Wrocławski podpisał już 26 kwietnia br. Pisze w nim m.in. o znaczeniu pielgrzymowania w tradycji chrześcijańskiej oraz sensie istnienia sanktuariów w Kościele. – Zachęta Soboru Watykańskiego II odnośnie kultu świętych od lat urzeczywistnia się w sposób dynamiczny w kościele parafialnym pw. św. Jakuba w Małujowicach, gdzie w prezbiterium znajduje się zabytkowy obraz Patrona parafii oraz jego relikwie. Potwierdzeniem kultu są liczni pielgrzymi zmierzający szlakiem jakubowym właśnie przez tę parafię. Wpatrzeni w przykład życia i posługiwania Apostoła Jezusa Chrystusa, w czasie pielgrzymiej wędrówki odkrywają oni obecność Boga w ich własnym życiu i sami starają się, zarówno słowem, jak i konkretnym przykładem, dawać świadectwo Zmartwychwstałego Pana we współczesnym świecie – wyjaśnia w dekrecie decyzję o powstaniu sanktuarium metropolita. Abp Kupny prosi także, by było to miejsce nauki najważniejszego przykazania, przykazania miłości: – Niech to sanktuarium staje się miejscem modlitwy dla wiernych różnych grup wiekowych i zawodowych, w którym wszyscy będą się uczyć, jak wprowadzać w życie najważniejsze przykazanie – miłości Boga i bliźniego. Niech będzie miejscem nieustannego wołania o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne dla naszej archidiecezji i całego Kościoła Powszechnego.

Śląska Sykstyna

Reklama

Jak podkreśla ks. Mieczysław Sałowski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach, powstanie sanktuarium to owoc szerzącego się kultu św. Jakuba i przybywających ścieżek szlaków jakubowych. Przez Małujowice przebiega Droga św. Jakuba Via Regia Camino, prowadząca do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii, a gotycka świątynia znana jest z doskonale zachowanych średniowiecznych polichromii. Niezwykłe malowidła ścienne są XII-wiecznym zabytkiem, dzięki nim małujowicka świątynia nazywana jest „śląską Sykstyną”. Obecnie kościół ma jeden z najbogatszych w Polsce cykli gotyckich malowideł ściennych – tworzy on cykl biblijny pomyślany jako Biblia pauperum.

Pielgrzymi, którzy odwiedzą to wyjątkowe sanktuarium, będą mogli w nim uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami w triduum przed odpustem św. Jakuba Apostoła (22-24 lipca), w uroczystość patronalną (25 lipca), we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów (sobota po uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego), w rocznicę konsekracji kościoła oraz w przypadku uczestnictwa w pielgrzymce indywidualnej szlakiem jakubowym lub w pielgrzymce zorganizowanej grupowo.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmień kierunek, gdy oddalasz się od celu

[ TEMATY ]

odpust

św. Jakub Apostoł

Anna Majowicz

W niedzielę, 29 lipca w kościele w Starej Górze przeżywano uroczystość odpustową ku czci św. Jakuba Apostoła. Licznie uczestniczący w odpuście wierni postarali się o akcenty pielgrzymkowe, które wskazywały, że kościół w Starej Górze leży na Szlaku Jakubowym oraz na to, że wszyscy jesteśmy pielgrzymami na tej ziemi.

- Św. Jakub Apostoł, jako patron pielgrzymów przypomina nam o pielgrzymce przez życie, której celem jest spotkanie z Bogiem. Droga, którą zmierzamy do domu Ojca, nie jest wygodną autostradą, bo poza radością i modlitwą są na niej grzech, choroby, skrucha, czy zagubienie. Pielgrzymowanie jest wpisane w nasze życie. To poniekąd opowiadanie dziejów naszej duszy, dlatego należy tej pielgrzymiej drodze dobrze się przypatrywać i zmieniać kierunek, kiedy zobaczymy, że oddalamy się od celu - mówił na początku spotkania proboszcz parafii, ks. Ryszard Skocz.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Rekolekcje ewangelizacyjne „Wstań! Idź”

2021-09-20 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W niedzielę 19 września rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne w siedemnastu kościołach jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej. W kolegiacie łaskiej prowadzi je ks. Maciej Chodowski wraz z grupą młodzieży z Ruchu Światło – Życie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję