Reklama

Niedziela w Warszawie

Jak być fajnym ojcem

Czy ojcostwa można się nauczyć? Ludzie związani z Fundacją Cyryla i Metodego i powołaną przez nią inicjatywą Tato.Net nie mają wątpliwości: można i trzeba się go uczyć

Niedziela warszawska 38/2016, str. 6

[ TEMATY ]

ojcostwo

Archiwum

Dariusz Cupiał, teolog, współzałożyciel Fundacją Cyryla i Metodego i pomysłodawca Tato.Net, ojciec trojga dzieci i dziadek dla wnuka

Dariusz Cupiał, teolog, współzałożyciel
Fundacją Cyryla i Metodego
i pomysłodawca Tato.Net, ojciec
trojga dzieci i dziadek dla wnuka

Nie ma takich wątpliwości Dariusz Cupiał, teolog, współzałożyciel fundacji i pomysłodawca Tato.Net. Jednak styka się z ludźmi, których konieczność tej nauki dziwi. Nigdy wcześniej tego nie było – twierdzą. A jednak… Trzeba się go uczyć, bo nasze dzieciństwo, problemy, stawiane pytania znacznie różniły się od dzieciństwa naszych dzieci – uważa. Relacje ojciec – dzieci osłabiają zmiany cywilizacyjne. Mężczyźni przeżywają kryzys tożsamości, stąd też często pojawiają się kryzysy ojcostwa.

– Dziś dzieci dorastają w innym świecie, a my powinniśmy poznać je, ich pytania i ich świat – zaznacza dr Dariusz Cupiał. – Świat stawia nowe wymagania, stawia wyżej poprzeczkę. W pokoleniu mojego ojca, dziadków nie oczekiwano, żeby ojcowie pojawiali się w szkołach rodzenia, na sali porodowej. Inaczej rozumiano rolę ojca. Dziś wiemy – a wynika to z badań, analiz itp., że ojciec, tak jak matka, potrzebny jest na każdym etapie życia dziecka. Potrzebuje ono mamy, ale i taty. Właśnie znaczenie ojca w życiu dziecka było u podstaw powstania inicjatywy Tato.Net, a także organizowania forów ojców.

Bezcenne doświadczenie

Reklama

Tato.Net na co dzień służy działalności edukacyjnej poprzez serwis internetowy. Ojcowie odwiedzając go, korzystają z zasobów strony. Organizuje też warsztaty dla ojców, kameralne spotkania, przygotowuje publikacje. Ale regularnie zwołuje też międzynarodowe fora. Ósme już Międzynarodowe Forum Tato.Net odbędzie się 1 października. Eksperci podzielą się swoją wiedzą, a uczestnicy – ojcowie – doświadczeniem.

Spotkania, wykłady i warsztaty dotyczyć będą sztuki kierowania się w życiu odwagą i rozwagą. Codziennie ojcowie stają w obliczu wyborów, które wymagają odwagi i rozwagi. Są potrzebne – tłumaczą organizatorzy – by założyć rodzinę. Bez nich nie da się jej utrzymać, wytrwać w miłości i wierności. Są nierozłączne i niezbędne do podejmowania dobrych decyzji.

Po raz pierwszy zostanie stworzona warsztatowa grupa dla dziadków. Wielu z nich chce wiedzieć, jak aktywnie, ale i rozważnie pełnić rolę ojca na tym etapie życia. Poza tym – tłumaczą organizatorzy – posiadają oni bezcenne doświadczenie, którym będą mogli podzielić się z młodszymi ojcami.

Pierwszy ojciec Rzeczypospolitej

Reklama

Fora zawsze mają myśl przewodnią. Poprzednio były to „słuchać i prowadzić”, „bezpieczeństwo i troska”, „miłość i odpowiedzialność”. – Próbowaliśmy zrozumieć, co się kryje w tych wartościach, które są posłannictwem życiowym mężczyzn – podkreśla dr Cupiał. – Tym razem chcemy zwrócić uwagę na odwagę i rozwagę, zmierzyć się z przeciwnikiem, jakim jest strach czy nawet tchórzostwo. Ale może być nim także brawura i kaskaderstwo. Niektórzy ojcowie zapominają, że dziecko to drugi człowiek, którego można bardzo łatwo skrzywdzić. Dobrze to ujmuje Przemysław Babiarz, gdy mówi, że odwaga bez rozwagi może być kaskaderstwem.

Jednym z prelegentów będzie prof. Jan Duda, ojciec głowy państwa. Cupiał nazywa go pierwszym ojcem Rzeczypospolitej. Bo skoro jest instytucja pierwszej damy, dlaczego nie ma być pierwszego ojca? To dla niego symbol, że w myśleniu publicznym ojcostwo wraca. Długo nie rozmawiano o ojcostwie publicznie. Jeżeli temat ojca pojawiał się, to w żartach czy w kabarecie. – Dziś powraca z całą powagą, co nie znaczy, że na forum będzie zbyt poważnie – mówi dr Cupiał. – Będzie czas na humor, bo będzie z nimi bardzo fajny tata, który potrafi rozśmieszać ludzi – Ireneusz Krosny. Ale nie będzie tylko rozśmieszać; przekaże, co jest tajemnicą jego ojcostwa.

* * *

Odwaga&Rozwaga

VIII Międzynarodowe Forum Tato.Net – Odwaga&Rozwaga – odbędzie się 1 października w Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim. Honorowy Patronat nad imprezą objął prezydent Andrzej Duda. „Niedziela” jest patronem medialnym spotkania. Rejestracja na stronie www.forum.tato.net .
Tegoroczne Forum promuje akcja „SMS od Taty”, która ruszyła z nowym rokiem szkolnym. Inicjatorzy Tato.Net namawiają ojców, żeby w trakcie dnia i obowiązków zawodowych znaleźli czas i pokazali swoim dzieciom, że o nich pamiętają, wysyłając do swojej pociechy sms o stałej porze.

jk

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z życia mężczyzny

Niedziela Ogólnopolska 11/2016, str. 22-23

[ TEMATY ]

ojcostwo

adrenalinapura/Fotolia.com

Powołany do bycia mężem i ojcem. Do bycia głową rodziny, czyli do służby. Z jednej strony bombardowany wyzwaniami i oczekiwaniami w nim pokładanymi, musi być i ojcem, i matką. Z drugiej – zagubiony w swojej tożsamości jako mężczyzna i ojciec, a jego obraz niejednokrotnie wypaczony w mediach. Mężczyzna dzisiaj. Jak sobie z tym radzi? Jaki jest?

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:40

Norbert Polak

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Na placu św. Jana Pawła II u ojców cystersów w Krakowie-Mogile 19 września odbyła się Msza św. z okazji trwającego tam odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

Była to centralna uroczystość tygodniowego wydarzenia. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. W nauczaniu podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego pana do ciebie. Odkrywasz, że on czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję