Reklama

Głos z Torunia

70 lat z Bożą Opatrznością

4 września w dniu odpustu parafialnego świętowano na toruńskim Rudaku 70-lecie parafii pw. Opatrzności Bożej. Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objęli biskup toruński Andrzej Suski i prezydent Torunia Michał Zaleski

Niedziela toruńska 38/2016, str. 7

[ TEMATY ]

parafia

odpust

Anna Głos

Dzieci ubrane w stroje regionalne niosą dary do ołtarza

Dzieci ubrane w stroje regionalne niosą dary do ołtarza

Położona w zakolu Wisły dzielnica lewobrzeżnego Torunia wkomponowana w zieleń ogrodów oraz sosnowych lasów jest szczególnym miejscem na mapie Torunia; odczuwa się tu ciszę i spokój, które tak trudno odnaleźć w centrum miasta. Wezwanie Opatrzności Bożej dla tutejszej parafii, jedyne w diecezji toruńskiej, idealnie komponuje się z klimatem dzielnicy. Zostało nadane 25 sierpnia 1945 r., gdy ks. prał. Józef Batkowski, proboszcz sąsiedniej parafii na Podgórzu, poświęcił rudacką neogotycką świątynię służącą do tej pory tutejszym ewangelikom. 20 lutego 1946 r. prymas Polski kard. August Hlond abp gnieźnieńsko-poznański erygował parafię, która od 1992 r. należy do diecezji toruńskiej.

Rocznicowa Eucharystia

Reklama

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w sobotę 3 września wieczorną Mszą św. oraz wykładami dk. prof. Waldemara Rozynkowskiego na temat 1050. rocznicy Chrztu Polski i ks. prof. Józefa Dębińskiego, który przybliżył zebranym dzieje Rudaka i parafii. Centralnym wydarzeniem drugiego dnia była Msza św. odpustowa pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego, która zgromadziła licznych gości z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim, przedstawicielami Rady Miasta, kapłanami dekanatu toruńskiego IV i posługującymi dawniej w parafii oraz wywodzącymi się z Rudaka. Licznie przybyli parafianie i mieszkańcy z całego Torunia, których losy złączyły się kiedyś z rudacką parafią.

W homilii Ksiądz Biskup zaznaczył, że choć 70 lat w skali diecezji z kościołami o średniowiecznych korzeniach to niewiele, jednak warto pochylić nad Kościołem, do którego należymy, nad wspólnotą wiernych, która nazywa się parafią. – Życzę księdzu proboszczowi i kapłanom, którzy go tutaj wspomagają, a w szczególności wam, drodzy bracia i siostry, którzy tę parafię tworzycie, abyście mieli w sobie ten ogień, który będzie wybuchał raz w jednym sercu, raz w innym i będzie wciąż zapalał innych, ażeby mieli to doświadczenie Boga, który jest miłością – powiedział bp Andrzej. Na zakończenie Mszy św. prezydent Michał Zaleski złożył życzenia wspólnocie parafialnej oraz przekazał na ręce proboszcza ks. Jacka Koczorskiego naczynie liturgiczne, jako rocznicowy upominek. Msza św. zakończyła się uroczystą procesją wokół kościoła.

Agapa i festyn

Dalsza część obchodów jubileuszu odbyła się w ogrodzie przykościelnym. Podczas festynu wręczono pamiątkowe dyplomy osobom zasłużonym dla parafii. W ogrodzie parafialnym najmłodsi mieli okazję bawić się na dmuchanych zjeżdżalniach i korzystać z innych festynowych atrakcji. Wszyscy mogli spróbować grochówki, bigosu oraz doskonałych ciast. Bp Andrzej Suski, prezydent Michał Zaleski oraz proboszcz ks. Jacek Koczorski wspólnie poczęstowali zebranych jubileuszowym tortem z wizerunkiem parafialnego kościoła. Na scenie do wieczora grały liczne zespoły, co było doskonałą okazją do wspólnej zabawy i integracji wspólnoty parafialnej. Życzymy Księdzu Proboszczowi i wspólnocie parafialnej dalszego wzrastania w wierze, powtarzając ulubione zawołanie zmarłego przed rokiem wieloletniego proboszcza parafii ks. kan. Józefa Klapiszewskiego: „Opatrzności Boża, czuwaj nad nami!”.

2016-09-14 14:17

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Kazimierz upodobał sobie czystość i modlitwę

Niedziela kielecka 25/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

patron

św. Kazimierz

WD

Kościół św. Kazimierza w Występie góruje nad okolicą

Kościół św. Kazimierza w Występie góruje nad okolicą

Chociaż był królewiczem, nie wykorzystywał przywilejów dla własnych wygód, ale rządził ludem sprawiedliwie. Upodobał sobie czystość i modlitwę. Był wielkim czcicielem Eucharystii i Maryi. Św. Kazimierz – patron Polski i Litwy i szczególny patron Radomia. Do św. Kazimierza powinni się zwracać wszyscy ludzie sprawujących władzę. W diecezji kieleckiej ma dwa kościoły: w Bilczy i w Występie. Świątynię w Występie konsekrował 7 czerwca ub. r. bp Jan Piotrowski

Historia powstania duszpasterstwa w Występie zaczyna się w 1982 r. Wtedy ks. kan. Stefan Borowiec – dziekan dekanatu Kielce Północ wraz z proboszczem parafii św. Rozalii w Zagnańsku zatwierdzili komitet budowy kościoła w Występie. Mieszkańcy tych okolic musieli pokonywać znaczne odległości, by dotrzeć do kościoła w Zagnańsku lub Łącznej. Sprawę budowy kościoła i powstania nowej parafii mocno wspierał bp Szymecki.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Kadłubek wyjątkowy dla Jędrzejowa

2021-09-20 09:24

[ TEMATY ]

bł. Wincenty Kadłubek

Jędrzejów

diecezja kielecka

Agnieszka Dziarmaga

Sierpień i październik to ważne miesiące w religijnych celebracjach w Jędrzejowie. Tradycyjnie ostatnie dni sierpnia przebiegają pod znakiem Odpustu Wincentiańskiego, zaś 9 października obchodzone jest wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, drugiego patrona diecezji kieleckiej.

Krakowski Biskup, dostojnik Kościoła, patriota i erudyta, który zrezygnował z jednej z najważniejszych godności w państwie piastowskim i pieszo przywędrował do Jędrzejowa, aby rozpocząć mnisie życie, jest kimś wyjątkowym dla miasta i jego mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję