Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Ekumeniczne wołanie o miłosierdzie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 38/2016, str. 1-2

[ TEMATY ]

ekumenizm

Ks. Robert Gołębiowski

Braterskie pożegnanie ks. prał. Antoniego Chodakowskiego i powitanie ks. kan. Jana Zaleskiego

Braterskie pożegnanie ks. prał. Antoniego Chodakowskiego i powitanie ks. kan. Jana Zaleskiego

Monumentalny kościół Mariacki w Chojnie pieczołowicie odbudowywany od ponad 30 lat co roku jest gospodarzem pełnych wielkiej wymowy nabożeństw ekumenicznych jednoczących we wspólnej modlitwie zarówno katolików jak i ewangelików. Tegoroczne, 27. już nabożeństwo miało kilka istotnych wymiarów i jak zawsze zgromadziło bardzo liczne grono kapłanów, pastorów i wiernych z Polski i Niemiec.

Reklama

Tematem głównym całego nabożeństwa były ewangeliczne słowa: „Błogosławieni miłosierni”, a także słowa z dzienniczka św. s. Faustyny: „Nie zazna ludzkość spokoju, dopóki nie zwróci się do źródła Miłosierdzia Bożego”. Fundamentem wspólnej modlitwy były dwa teologiczne ważne tematy dotyczące 1050. rocznicy Chrztu Polski, a w tym kontekście sakramentu chrztu św. oraz daru Miłosierdzia Bożego wobec trwającego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Do tej problematyki, która stanowi podstawę modlitwy Kościoła polskiego w tym roku, nawiązał na początku nabożeństwa ks. prał. Antoni Chodakowski. Ze słowem pozdrowienia wystąpił także pastor Bernd Schwarz, który w głównej mierze oparł się na minionej wizycie papieża Franciszka, szczególnie uwypuklając ważność miłosierdzia wobec złożonej problematyki uchodźców. We wnętrzu maryjnej świątyni zgromadziło się w tym roku bardzo liczne grono kapłanów pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi. Stało się to z racji pożegnania odchodzącego w stan senioratu ks. prał. Antoniego Chodakowskiego, od 32 lat proboszcza parafii pw. Świętej Trójcy w Chojnie, głównego animatora heroicznej odbudowy kościoła Mariackiego oraz twórcy drogi wiodącej do budowy ekumenizmu. W słowie wstępnym do nabożeństwa Metropolita Szczecińsko-Kamieński, pozdrawiając wszystkich, zaakcentował ważność tematów podejmowanych w tym roku w refleksji i modlitwie całego Kościoła. Wskazał na znaczenie łaski chrztu oraz na miłosierdzie płynące z łaski odczytania przykazania miłości. Mocno uwypuklił złożoną, aktualną problematykę dotyczącą uchodźców oraz stosunku do wszystkich związanych z tym tematem wyzwań codzienności. Odniósł się także do symbolu zranionej przez działania wojenne figury Chrystusa, która od lat znajduje się w kościele Świętej Trójcy w Chojnie, a specjalnie została ustawiona w prezbiterium Mariackiej świątyni, by przemawiać głębią miłosierdzia.

Na zasadniczy wymiar liturgii nabożeństwa ekumenicznego składają się liczne śpiewy psalmów czy pieśni opartych na biblijnym przekazie, a także czytanie Słowa Bożego ukoronowanego tekstem Ewangelii. Tegorocznym homiletą był twórca nabożeństwa ks. prał. Antoni Chodakowski, który przypomniał także historię postrzelonej figury Chrystusa: „Patrzymy na Europę, jak powoli duchowo usycha, odrywając się od winnego krzewu – Chrystusa, czego skutkiem były w XX wieku wojenne gehenny. Cios wymierzono w największą świętość – w Chrystusa, którego przedstawia wyrzeźbiona figura w drewnie, która stała niedaleko Chojny na rozdrożu dróg w wymurowanej kapliczce. W odnalezionej kronice czytamy, jak pod koniec II wojny światowej oddział żołnierzy sowieckich uczynił z figury strzelecką tarczę. Postrzelaną figurę, z uciętą ręką i odłamkami kul, możemy tu zobaczyć. Nasz Metropolita poprosił o niezbędną konserwację tej figury, aby stała się w Nadzwyczajnym Świętym Roku ogłoszonym przez papieża Franciszka symbolem miłosierdzia. Patrząc na ten wizerunek Chrystusa, odnosimy wrażenie, że Chrystus patrzy na każdego pogodnie i z miłością, mimo że Jego ręka zostaje odtrącona i odrzucona. Chrystus z pociskami i odłamkami nienawiści w sercu nie przestaje kochać. Człowiek, niszcząc Chrystusa, niszczy samego siebie. I tu dochodzimy do istoty Bożego Miłosierdzia. Chrystus cię kocha i przebacza mimo cierpień, jakie Jemu zadajesz. Nawrócenie i wynagrodzenie z naszej strony – to troska o nasze życie w obfitości”.

Ukoronowaniem chojeńskiego nabożeństwa była dwujęzyczna modlitwa wiernych, Modlitwa Pańska, a także pełne głębokiej wymowy błogosławieństwo chleba i wzajemne dzielenie się nim wśród wszystkich zebranych. Niezwykle pięknym i wzruszającym momentem było pożegnanie ks. prał. Antoniego Chodakowskiego. Polscy i niemieccy uczestnicy nabożeństwa z ogromną atencją wypowiadali słowa wdzięczności za wielki dorobek, jaki na przestrzeni 32 lat posługi w Chojnie stał się dziedzictwem duszpasterskiej pracy Księdza Prałata. Wspominano wszystkie najważniejsze dokonania, przedsięwzięcia, inicjatywy, które zrodziły się w sercu i myśli Księdza Prałata i zostały na przestrzeni tych lat wspaniale zrealizowane. Jednocześnie Ksiądz Arcybiskup zaprezentował postać nowego proboszcza ks. kan. Jana Zalewskiego, który z dniem 1 września przejął obowiązki ks. prał. Antoniego. Ostatnim zaś bardzo wymownym akcentem nabożeństwa ekumenicznego było uroczyste, procesjonalne przeniesienie wody do kaplicy chrzcielnej, gdzie wszyscy uczestnicy, podchodząc i zanurzając rękę w misie chrzcielnej, przypominali sobie swój własny chrzest i zadania z niego wynikające.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa ekumeniczna u łódzkich mariawitów

[ TEMATY ]

ekumenizm

nabożeństwo

ks. Paweł Kłys

ks. Semko Koroza, pastor Kościoła Ewangelicko – Reformowanego i przewodniczący łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej

ks. Semko Koroza, pastor Kościoła Ewangelicko – Reformowanego i przewodniczący łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej

W kolejnym dniu łódzkich modlitw o jedność chrześcijan, duchowni i wierni kościołów chrześcijańskich spotkali się na Mszy świętej celebrowanej w Kościele Starokatolickim Mariawitów pw. św. Franciszka z Asyżu w Łodzi. Liturgii przewodniczył ksiądz biskup M. Włodzimierz Jaworski – zwierzchnik mariawickiej diecezji śląsko – łódzkiej.

Podczas liturgii homilię wygłosił ks. Semko Koroza – pastor Kościoła Ewangelicko – Reformowanego i przewodniczący łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Pastor oparł swoje słowo o fragment ewangelii opowiadający o cudownym rozmnożeniu chleba przez Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję