Reklama

Niedziela Sandomierska

Odprawa katechetyczna

Niedziela sandomierska 38/2016, str. 8

[ TEMATY ]

spotkanie

Adam Lisowski

W auli Katolickiego Domu Kultury

W auli Katolickiego Domu Kultury

Przed rozpoczęciem nowego roku katechetyczno-formacyjnego 2016/17 w Sandomierzu odbyła się kongregacja dla katechetów świeckich, osób zakonnych i księży uczących religii. Spotkanie rozpoczęła Eucharystia w bazylice katedralnej, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas homilii ks. Marcin Hanus, wicedyrektor Wydziału Katechetycznego, wskazał na wyzwania współczesnej katechezy oraz na zadania ewangelizacyjne i wychowawcze katechetów.

Reklama

Druga część katechetycznego spotkania odbyła się w auli Katolickiego Domu Kultury. – Katecheza jest drogą prowadzącą ku Chrystusowi, aby uznać w Nim jedynego Pana i Mistrza. Dlatego katecheta i katechizowany muszą stale składać swoje wyznanie wiary. Potrzeba, żeby było ono nieustannie ponawiane, a Chrystusowa tożsamość pogłębiana. W ten sposób stajemy się mocniejsi w wierze i bardziej czytelni. Jako chrześcijanie mamy być przecież dostrzegalni nawet pośród największych ciemności tego świata – mówił bp Nitkiewicz na początku spotkania. – Taką czytelność zapewnia nam w pierwszej kolejności miłość, miłosierdzie, wyrażane przez konkretne uczynki. Musimy oczywiście zacząć od samych siebie. Ktoś powie, że poświęca wiele sił na przygotowanie i przeprowadzenie katechezy. Tak powinno być. Jednak jak mówi św. Matka Teresa z Kalkuty dużo zależy od tego, ile miłości jest w tym, co dajemy drugiej osobie, w tym wypadku uczniom – dodawał biskup. – Katecheza ma wyzwalać w katechizowanym pragnienie czynienia dobra, powinna prowokować dobre uczynki. Jeśli w procesie edukacyjnym dużą rolę odgrywają sprawdziany, ćwiczenia, to takim sprawdzianem skuteczności katechezy jest zaangażowanie w parafialne grupy Caritas, w wolontariat, czy uczestnictwo w różnych inicjatywach mających na celu dobro wspólne – wskazywał pasterz diecezji. – Przy okazji odwiedzin parafii obserwuję nieraz, jak młodzi, szczególnie przygotowujący się do bierzmowania, przychodzą do zakrystii po wpis potwierdzający ich uczestnictwo we Mszy św., w nabożeństwie. Osobiście bardziej bym się cieszył, żeby młody człowiek uczestniczący w katechezie mógł wykazać się jednocześnie konkretnymi uczynkami miłości wobec potrzebujących, chorych, starszych. Żeby je wykonywał sam, a także wespół z katechetą, z rówieśnikami, we wspólnocie. Te uczynki kształtują skuteczniej niż różne pobożnościowe praktyki, z których naturalnie nie można rezygnować, ale mam wrażenie, że czasami kierujemy się minimalizmem. Tymczasem przez chrzest zostaliśmy powołani do wielkich rzeczy i katecheza powinno nam to uświadamiać – wskazywał ordynariusz sandomierski.

Biskup zapowiedział także, że podczas rozpoczynającej się kolejnej serii wizytacji kanonicznych parafii będzie hospitował zajęcia prowadzone przez katechetów, był wdzięczny jednocześnie za ich wkład w Światowe Dni Młodzieży. Podczas spotkania szczególne podziękowania za zaangażowanie w działania katechetyczne złożono: Jolancie Sygnietowskiej, Teresie Szustak, Grażynie Ufniarz i ks. Adamowi Lechwarowi, następnie wysłuchano referatu dr Elżbiety Młyńskiej pt. „Współczesne malarstwo jako pomocnicze źródło treści katechezy”. Kongregacja miała także swoją część informacyjną, na której poruszono zagadnienia dydaktyczne i te związane z rozpoczętym rokiem katechetycznym oraz inicjatywami duszpasterskimi.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do anglikanów: wspólnie możemy świadczyć o Bogu, który pragnie jedności i pokoju

[ TEMATY ]

papież

spotkanie

Franciszek

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Do wspólnego poszukiwania tego, co łączy katolików i anglikanów, świadczenia o Bogu, który pragnie jedności i pokoju zachęcił papież Franciszek Arcybiskupa Canterbury, Justina Welby. Było to pierwsze spotkanie wybranego 13 marca papieża Franciszka z nowym zwierzchnikiem anglikanów, którego uroczysta intronizacja odbyła się 21 marca. Wcześniej abp Welby nawiedził bazylikę watykańską, modlił się przy grobie św. Piotra a także - jak zaznaczono na jego specjalne życzenie - przy grobie bł. Jana Pawła II. Spotkanie rozpoczęło się od audiencji prywatnej w bibliotece, a następnie wygłoszono przemówienia oficjalne. Na zakończenie papież wraz z Arcybiskupem Canterbury pomodlili się w kaplicy Redemptoris Mater.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Rekolekcje ewangelizacyjne „Wstań! Idź”

2021-09-20 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W niedzielę 19 września rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne w siedemnastu kościołach jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej. W kolegiacie łaskiej prowadzi je ks. Maciej Chodowski wraz z grupą młodzieży z Ruchu Światło – Życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję