Reklama

Niedziela Sandomierska

Wdzięczni za plony

Dzień 8 września w sposób szczególny kojarzy się nam z wdzięcznością. Rolnicy w wielu miejscach przywołują Matkę Bożą Siewną i dziękują za plony. W Janowie Lubelskim zebrani dziękowali również za rocznicę koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej

Niedziela sandomierska 38/2016, str. 4-6

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Adam Stachowicz

Eucharystia pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza

Eucharystia pod przewodnictwem
bp. Krzysztofa Nitkiewicza

Świętowanie rozpoczęło się już dnia poprzedniego przybyciem licznych pielgrzymów pieszych z diecezji zamojsko-lubaczowskiej i sandomierskiej. Blisko tysiąc osób pieszo przybyło do sanktuarium w Janowie Lubelskim na doroczne świętowanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tradycyjnie w wigilię uroczystości pielgrzymi wyruszyli z Biłgoraja i po drodze przyjmowali w swoje szeregi kolejnych pątników, najpierw z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, a później z sandomierskiej. Wszystkich u wejścia do świątyni witali kapłani na czele z kustoszem sanktuarium ks. Jackiem Staszakiem. Centralnym momentem była Eucharystia, podczas której z pątnikami i mieszkańcami miasta modlił się bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.W homilii podjął temat szacunku do poczętego życia i przekazywania go: – W święto Twoich narodzin, Matko Boża, wspominamy wszystkie małżonki i matki. Macierzyństwo jest darem Boga. Małżonkowie tworzą warunki i współpracują z Bogiem, ale życie daje Bóg. On jest Panem życia. Dziś Bóg mówi do mężów i ojców, ale też małżonek i matek: „Przyjmij nowe życie i tego życia broń” – podkreślał kaznodzieja. – Dziękujemy za kobiety, które są gotowe na macierzyństwo. Maryjo, te niezdecydowane i słabe umocnij, umocnione wspomagaj, przygniecione wyrzutami sumienia przytul do swego Serca. Niech wszystkie matki głoszą Ewangelię życia – apelował hierarcha. Po Mszy św. przybyli mogli wysłuchać programu słowno-muzycznego na temat 1050. rocznicy chrztu Polski i wspólnie modlić się na różańcu. Dzień zakończyła maryjna Pasterka o północy.

Reklama

Centralne uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, którym przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, rozpoczęły się korowodem dożynkowym. Zebranych powitał kustosz sanktuarium ks. Jacek Staszak, a rolnicy, przynosząc wieńce, dziękowali Bogu za tegoroczne zbiory. Sumę odpustową poprowadził ordynariusz sandomierski, a koncelebrowali kapłani z dekanatu i przybyli na uroczystość. W Eucharystii wzięli udział kanonicy powołanej rok temu kapituły janowskiej. We Mszy św. uczestniczyło wielu pielgrzymów pieszych i mieszkańcy Janowa Lubelskiego oraz okolic. Licznie zgromadzili się rolnicy, a także włodarze miasta i powiatu oraz przedstawiciel parlamentu. Podczas homilii bp Krzysztof Nitkiewicz zachęcił do tego, aby w historii zbawienia oraz w codziennym życiu zobaczyć oblicze miłującego Boga: Szukamy często rzeczy i zjawisk niezwykłych, wprawiających w zachwyt, w uniesienie. Bóg tymczasem mówi do nas ludzkim językiem, objawia się w codzienności, w narodzinach dziecka. Starajmy się dostrzec Jego obecność, Jego bliskość, Jego działanie pełne miłosierdzia. Dostrzec i zaufać, bo wówczas nasza wiara stanie się żywa i będzie przynosiła wspaniałe owoce, tak jak wiara Maryi – wskazywał hierarcha. Zwieńczeniem modlitwy była procesja po Placu Maryjnym.

Po sumie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablic z nazwiskami wszystkich księży proboszczów posługujących w janowskiej parafii od początku jej istnienia w Białej i Janowie Lubelskim oraz tablicy upamiętniającej powstanie miejscowej kapituły i kolegiaty. Ksiądz biskup powiększył kapitułę, mianując nowych kanoników.

Kanonikiem gremialnym Kapituły Janowskiej został rektor sandomierskiego Seminarium Duchownego ks. Rafał Kułaga, a kanonikami honorowymi – misjonarz w Ekwadorze ks. Wiesław Podgórski oraz proboszcz parafii Turbia ks. Grzegorz Miszczak. W ciągu roku dołączyli do grona kapituły jako kanonicy gremialni ks. Marek Kozera i ks. Dariusz Kowalski oraz kanonicy honorowi: ks. Jacek Beksiński, ks. Andrzej Kołcz, ks. Józef Sałek i ks. Tomasz Weryński.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za rolniczy trud

2021-09-07 11:31

Niedziela zamojsko-lubaczowska 37/2021, str. IV

[ TEMATY ]

dożynki

Joanna Ferens

To już tradycja, że dożynki w powiecie lubaczowskim odbywają się w ostatnią niedzielę sierpnia i co roku w innej gminie. Tegoroczne odbyły się w Oleszycach.

Dziękczynienie za zebrane plony rozpoczęło się Eucharystią, którą wraz z dziekanem lubaczowskim ks. kan. Andrzejem Stopyrą sprawował ks. Artur Schodziński, pełniący od 16 sierpnia funkcję proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Świątynię przyozdobiły sztandary władz samorządowych i piękne wieńce dożynkowe przyniesione przez delegacje z miejscowości powiatu lubaczowskiego. Było ich aż 26. – Nasza świątynia pachnie dziś świeżym chlebem. Zawsze pachnie chlebem eucharystycznym, dziś chlebem, który daje doczesne życie – mówił w homilii ks. Artur Schodziński. Nawiązując do czytanej Ewangelii o rozmnożeniu chleba przez Pana Jezusa, zwrócił uwagę, jak wielki jest Bóg, który pozwala ziarnu obumrzeć, by wydało plon. Chrystus zaspokaja głód Słowa Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję