Reklama

Niedziela Sandomierska

„Arka” i „Racławice” świętują

Niedziela sandomierska 38/2016, str. 1

[ TEMATY ]

zespół

Archiwum autora

„Racławice” podczas jednego z występów

„Racławice” podczas jednego z występów

Uroczystości jubileuszowe powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” i działalności Katolickiego Domu Kultury „Arka” im. św. Jadwigi Królowej rozpoczęły się sobotnim koncertem wystawionym w siedzibie KDK w Racławicach. To właśnie tam zaprezentowano bogaty program artystyczny.

4 września z jubilatami na miejscu świętował bp Krzysztof Nitkiewicz. Przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej przez kapłanów współpracujących z zespołem i księży dekanalnych, podczas której dziękowano za lata działalności i pracę wychowawczo-kulturalną wymienionych instytucji. W modlitwie uczestniczyły dzieci, młodzież, wychowawcy i pracownicy wraz z przybyłymi absolwentami i dużym gronem przyjaciół i sympatyków.

Reklama

– Powstanie Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” oraz Katolickiego Domu Kultury „Arka” im. św. Jadwigi Królowej było spełnieniem pragnień i ambicji różnych ludzi żyjących na ziemi podkarpackiej oraz w diecezji sandomierskiej. Stało się także drogą do realizacji marzeń utalentowanych dzieci i młodzieży. Pielęgnowaliście, moi drodzy, tradycję i propagowaliście to, co piękne, wartościowe, pozytywne – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas homilii.

– To wszystko przypomina budowanie wieży, o której mówi dzisiejsza Ewangelia. Innej jednak niż biblijna wieża Babel czy budowle będące wyrazem ludzkiej pychy, samoubóstwienia człowieka. Dom Katolicki oraz działający przy nim zespół prowadził do Boga i wokół Niego budował wspólnotę ludzką, także w wymiarze międzynarodowym. Nie jest to wcale takie powszechne, bo często my, Polacy, a zarazem katolicy, gromadzimy się wokół tych samych symboli i wartości, a zwracamy się przeciwko Bogu i przeciwko sobie nawzajem. Próbujemy wygasić nasze kompleksy, zadając ból innym. Tutaj w Nisku-Racławicach było i jest inaczej. Dlatego można powiedzieć, że przez waszą działalność troszczyliście się nie tylko o teraźniejszość i najbliższą przyszłość, ale pomagaliście w budowaniu wieczności – podkreślał ordynariusz sandomierski.

– Nie była to droga usłana różami i trzeba uznać z pokorą, że pewne kalkulacje okazały się błędne, że czasami ludzkie słabości brały górę. A co powiedzieć o tych, którzy wykorzystali zespół do własnych celów, a potem o nim zapomnieli? Może stanowi to jakąś drogę oczyszczenia, za którą również należy podziękować Bogu? Dzieło jest bowiem znaczące i godne wspierania zarówno przez Kościół, co czynimy w miarę naszych możliwości, jak i przez władze świeckie oraz przez inne osoby czy instytucje – mówił biskup.

Reklama

Gala jubileuszowa odbywała się na scenie Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Dyrektor „Arki” dr Ewa Sęk powiedziała, że Bogu należy dziękować za lata pracy z młodzieżą i dorosłymi oraz za sukcesy, jakie odnosił zespół.

Podczas koncertu wystąpiły wszystkie grupy taneczne od najmłodszych dzieci po absolwentów. Poszczególne sekcje najpierw zaprezentowały tańce współczesne oraz inscenizacje popularnych zabaw dziecięcych. W drugiej części zespół przedstawił ludowe tańce tradycyjne oraz polskie tańce historyczne i narodowe.

Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” został reaktywowany w 1986 r. Wraz z utworzeniem KDK „Arka” 31 sierpnia 1996 r. zmienił się profil „Racławic”. Jego ambicją stało się zaprezentowanie kultury polskiej na arenie międzynarodowej.

Nie tylko „Racławice” należą do najbardziej rozwiniętych form działalności „Arki”. Często na naszych łamach pokazywaliśmy też inne dzieło prowadzone przez nią, czyli Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” przeznaczony dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z kart historii zespołu „Serduszka”

Niedziela szczecińsko-kamieńska 43/2014, str. 6

[ TEMATY ]

zespół

Archiwum prywatne

Spotkanie z papieżem Janem Pawłem II

Spotkanie z papieżem Janem Pawłem II

Wielkie dzieła zawsze mają solidne fundamenty. Tak jest i z zespołem dziecięco-młodzieżowym „Serduszka”, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia

Początki wiążą się z jednej strony z osobą ks. Stanisława Gładysza TChr (obecnie posługującego dla Polonii w Anglii), który jako młody kapłan przyszedł do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie i dał się poznać jako człowiek o wielkiej pogodzie ducha i niesamowitym talencie organizatorskim. Szybko zgromadził wokół siebie grupę dzieci, które śpiewały podczas niedzielnej Mszy św. I tak się zaczęło… Do zespołu dołączały kolejne osoby pragnące uwielbiać Boga swoim śpiewem i pomagać w tym innym. Wspominając tamte lata, wszyscy jednogłośnie potwierdzają, że „było bardzo wesoło, a nic nie zapowiadało takiej kariery zespołu”.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

W codzienności odnaleźć Pana

2021-09-20 09:27

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Życie Konsekrowane

Katarzyna Dobrowolska

4 września bp Andrzej Kaleta przewodniczył pielgrzymce osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zgromadziła ona licznie siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji i z południowej części Polski. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Bp Andrzej Kaleta modlił się w czasie Eucharystii za wszystkie osoby konsekrowane i o nowe powołania. Podczas homilii podziękował Bogu za dar każdej powołanej i powołanego do służby Bożej. Podkreślał, że są oni znakiem, zwłaszcza we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję