Reklama

Niedziela Łódzka

Piotrków Trybunalski

Znak sprzeciwu, miłości i nadziei

W niedzielę 11 września abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, dokonał konsekracji kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na jednym z piotrkowskich osiedli

Niedziela łódzka 38/2016, str. 7

[ TEMATY ]

świątynia

konsekracja

Małgorzata Magiera

Obrzęd namaszczenia ołtarza

Obrzęd namaszczenia ołtarza

Msza św. sprawowana była w intencji kapłanów, fundatorów, budowniczych świątyni, a także zakończenia jubileuszu 40-lecia parafii.

Eucharystia zgromadziła wiernych, wśród których obecni byli m.in. kapłani z dekanatu piotrkowskiego na czele z dziekanem ks. Stanisławem Nowackim i wicedziekanem: ks. Franciszkiem Habrem oraz kapłanami wywodzącymi się z tej parafii (ks. Antonim Cygorą, ks. Zbigniewem Dawidowiczem, ks. Marcinem Wojtasikiem), jak i pełniącymi w niej posługę (ks. Grzegorzem Świtalskim, ks. Filipem Durlakiem i ks. Wojciechem Jędrzejczykiem). W tym doniosłym wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych oraz delegacje szkół z terenu parafii.

Reklama

Proboszcz ks. Roman Czermański powitał Księdza Arcybiskupa, zebranych parafian i przybyłych gości. Przypomniał historię, erygowanej 15 sierpnia 1976 r. przez bp. Józefa Rozwadowskiego, parafii, jej pierwszych proboszczów: śp. ks. Bronisława Gajdę i śp. ks. Czesława Białasa, wikariuszy, kapłanów pochodzących z parafii. Mówił też o odnalezionym i odrestaurowanym, najstarszym na terenie miasta, obrazie Matki Bożej Ocalenia z XV wieku.

Metropolita Łódzki przewodniczył Liturgii i wygłosił homilię, w której nawiązał do 1. Listu św. Pawła do Tymoteusza i 1050. rocznicy Chrztu Polski. Podkreślił, że „dzisiejsze wydarzenie wspaniale wpisuje się w historię Polaków, którzy to, co najbardziej szlachetne i wzniosłe, odnosili do samego Boga”. Ksiądz Arcybiskup wyraził też radość, że ta „świątynia została oddana Bogu i teraz jest prawdziwie Bożym domem i bramą do nieba”.

Na zakończenie abp Marek Jędraszewski podziękował Księdzu Proboszczowi i wspólnocie parafialnej za trudy poniesione przy budowie świątyni i parafii. Wezwał zgromadzonych, aby ta świątynia łączyła wszystkich w jedną Bożą rodzinę. „Aby z jednej strony była wspaniałym wyrazem pragnień, miłości i nadziei, i tych teologalnych cnót, jakie każdy z nas otrzymuje na chrzcie, a jednocześnie niech będzie znakiem sprzeciwu wobec tego świata, który nie chce znać Boga. Niech będzie wyrazem tego, że wierzący i modlący się Boży lud jest głęboko związany z samym Stwórcą”.

Reklama

Po wyznaniu wiary i odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych nastąpiła konsekracja. Uroczystość rozpoczęła się modlitwą poświęcenia kościoła i ołtarza. Następnie Ksiądz Arcybiskup dokonał namaszczenia olejami mensy, czyli kamiennej powierzchni ołtarza, a współcelebransi namaścili ściany świątyni w miejscach zwanych zacheuszkami. Dokonano także obrzędu okadzenia ołtarza i kościoła. Obrzęd iluminacji kościoła, czyli zapalenia wszystkich świec i żyrandoli, zakończył konsekrację.

Uroczystość zamknęło odśpiewanie „Te Deum”.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służyć Bogu Miłosierdzia

Niedziela szczecińsko-kamieńska 2/2020, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

konsekracja

bp Henryk Wejman

Archiwum archidiecezji

Konsekracja bp. prof. Henryka Wejmana

Konsekracja bp. prof. Henryka Wejmana

Pięć lat temu, w wigilię uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, 22 listopada 2014 r., Ojciec Święty Franciszek mianował nowym biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej ks. prał. prof. zw. dr. hab. Henryka Wejmana, dotychczasowego dziekana Wydziału Teologicznego US.

Tę radosną wiadomość przekazał wówczas kapłanom i wiernym metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzeja Dzięga podczas Eucharystii sprawowanej w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba. 20 grudnia 2014 r. w Matce Kościołów archidiecezji odbyła się konsekracja ks. prof. Henryka Wejmana. Głównymi konsekratorami byli abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce, abp Andrzej Dzięga – metropolita szczecińsko-kamieński oraz bp Grzegorz Kaszak – ordynariusz sosnowiecki.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

W Wielki Odpust Wiślicki

2021-09-20 09:15

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Wiślica

Agnieszka Dziarmaga

Dzięki pielgrzymkom diecezjalnym do Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej w Wiślicy przywrócono rangę Wielkiego Odpustu Wiślickiego. 8 września bowiem, od stuleci w święto Narodzenia NMP gościli tutaj monarchowie, dostojnicy Kościoła i państwa, a kapituła wiślicka liczy co najmniej 600 lat.

Uroczystości odpustowe trwały od 5 do 8 września, z konferencjami, koncertami muzyki klasycznej, specjalnymi nabożeństwami i błogosławieństwem udzielanym relikwią krwi św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję