Reklama

Niedziela Legnicka

Jubileusz 20-lecia KSM

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 24 listopada 1996 r. pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak powołał do istnienia w diecezji Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – organizację, której zadaniem jest „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie”. W tym roku mija dwudziesty rok działalności stowarzyszenia. O historii i planach na przyszłość z ks. Januszem Wilkiem, asystentem diecezjalnym KSM Diecezji Legnickiej, rozmawia Monika Łukaszów

Niedziela legnicka 38/2016, str. 7

[ TEMATY ]

KSM

Moniła Łukaszów

Ks. Janusz Wilk

Ks. Janusz Wilk

MONIKA ŁUKASZÓW: – Jakie były początki istnienia KSM w naszej diecezji?

KS. JANUSZ WILK: – Nie byłem świadkiem tamtych wydarzeń, ale mogę powiedzieć, że początki KSM w diecezji legnickiej były mocno związane z osobą bp. Tadeusza Rybaka. Historycznym momentem był dzień 24 listopada 1996 r., uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, kiedy to Ksiądz Biskup wydał dekret powołujący do istnienia stowarzyszenie. Jednak przygotowania do tej chwili trwały od 1992 r. i właśnie biskup Tadeusz brał w nich czynny udział, uczestnicząc w spotkaniach formacyjnych przyszłych liderów oddziałów parafialnych. Pierwszym asystentem kościelnym został ks. dr Sławomir Augustynowicz.

– Jak w przeciągu minionych 20 lat rozwijała się działalność KSM-u?

– Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to żywa i dynamiczna organizacja młodych katolików otwartych na naukę Kościoła, gotowych do szerzenia prawd wiary i zasad moralnych tak, aby doprowadzić do wychowania dobrych obywateli i uczciwych pracowników, gotowych do pełnienia różnych funkcji społecznych, tworzenia wspólnot chrześcijańskich oraz rodzin rozwijających praktyki religijne. W tym właśnie kierunku rozwijała się działalność stowarzyszenia. W zakresie parafialnym i szkolnym, w oddziałach i kołach prowadzona była formacja, przygotowująca do podjęcia dzieł apostolskich. KSM działa wedle zasady „Widzieć – oceniać – działać”, zatem formację przenika akcja, a akcja pogłębia więź z Kościołem, czyli aktualizuje formację. Dlatego tam, gdzie jest obecny KSM, w sposób naturalny rozwijają się inicjatywy apostolskie: rekolekcje, nabożeństwa młodzieżowe, dni skupienia, pielgrzymki, konferencje, przedstawienia teatralne, koncerty, obozy rekreacyjne, działalność charytatywna i wiele wiele innych. Warto zaznaczyć, że to wszystko przygotowuje dla swoich rówieśników młodzież formowana w KSM.

Reklama

– W ilu parafiach obecne są oddziały KSM-u?

– Obecnie w diecezji legnickiej KSM działa w dziewięciu parafiach. Jednak ta obecność jest bardzo różna. Każdy z oddziałów w czym innym się specjalizuje. Np. w Polkowicach angażuje się w organizowanie pielgrzymek do Grodowca, w Legnicy w Marsz dla Życia, w Lubinie w turniej piłki siatkowej.

– Jak będą wyglądały obchody jubileuszu?

– Obchody to przede wszystkim okazja, by wyróżnić najbardziej zaangażowanych KSM-owiczów i oddziały oraz podziękować wielkiemu gronu naszych dobroczyńców. Na dzień dziękczynienia Bogu i ludziom wybraliśmy 18 września. Wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży, w tym roku wypada akurat w niedzielę. Spotkamy się na uroczystej gali w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Tam odbędzie się wręczenie statuetek Orła – najwyższego odznaczenia KSM. Następnie uczestniczyć będziemy w Eucharystii sprawowanej przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego w katedrze legnickiej.

– Plany na przyszłość?

– Odpowiedź będzie zaskakująca. Przyszłość to powołania. Myśląc o przyszłości KSM, kierujemy się ku modlitwie o powołania. Gdyż od obecności księży wikariuszy w parafiach zależy rozwój KSM oraz innych wspólnot młodzieżowych. Mamy już księży w diecezji, którzy formację odebrali w KSM-ie, ale to ciągle za mało. Oczywiście, przez szkolenia lokalne i ogólnopolskie formujemy środowisko liderów świeckich, ale nie zastąpią oni oddanych sprawie kapłanów. Dlatego w roku Jubileuszu KSM polecam młodzieży modlitwę o świętych i ofiarnych asystentów.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Buntownik czy święty?

2021-09-14 21:37

[ TEMATY ]

KSM

św. Stanisław Kostka

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katarzyna Krawcewicz

Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wystawili 14 września przedstawienie o św. Stanisławie Kostce.

Przedstawienie było zwieńczeniem obchodów odpustu w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze. Młodzież pokazała najważniejsze sceny z życia św. Stanisława Kostki, swojego patrona, którego Kościół będzie wspominał już za kilka dni. Myśl przewodnia inscenizacji zawarta była w jej tytule: „Stanisław Kostka. Buntownik czy święty?”.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

W codzienności odnaleźć Pana

2021-09-20 09:27

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Życie Konsekrowane

Katarzyna Dobrowolska

4 września bp Andrzej Kaleta przewodniczył pielgrzymce osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zgromadziła ona licznie siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji i z południowej części Polski. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Bp Andrzej Kaleta modlił się w czasie Eucharystii za wszystkie osoby konsekrowane i o nowe powołania. Podczas homilii podziękował Bogu za dar każdej powołanej i powołanego do służby Bożej. Podkreślał, że są oni znakiem, zwłaszcza we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję