Reklama

Niedziela Małopolska

Są sprawy istotniejsze…

Zazwyczaj kwiatki, czasami książka lub gadżet do wspólnego mieszkania. Pomysłów na pamiątkę dla Pary Młodej jest naprawdę wiele. Można jednak inaczej niż zwykle. Można sięgnąć po pamiątkę, która na pewno przetrwa o wiele dłużej niż kwiaty i podzielić się swoim szczęściem z tymi, którzy go tak bardzo potrzebują!

Spontaniczna decyzja

Tak właśnie zachowały się dwie pary nowożeńców, które w 2004 r. przywiozły do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie samodzielnie zrobione kolorowe skarbonki, a w nich datki zebrane podczas swoich ślubów na rzecz krakowskiej placówki medycznej. Dzięki tak szczytnej inicjatywie spontanicznie zrodziła się akcja „Podziel się Swoim Szczęściem”. – Niedługo po tym kolejna Para Młoda przesłała darowiznę na konto bankowe naszej fundacji z informacją, że kwota pochodzi od gości weselnych, których proszono, aby zamiast kwiatów przekazali właśnie dobrowolne datki dla szpitala. Dlatego stwierdziliśmy, że to piękna inicjatywa i gest ze strony narzeczonych. Myśleliśmy nad nazwą tej akcji. Uznaliśmy, że skoro w tym dniu pełnym szczęścia, jakim jest ślub, osoby chcą wesprzeć innych w potrzebie i tym samym podzielić się swoją radością, to nazwa sama się nasunęła. „Podziel się Swoim Szczęściem”. Pierwsze śluby, które odbyły się już pod tym hasłem, miały miejsce w 2005 r. Tak więc idea przyszła od samych Par Młodych, a my po prostu ujęliśmy ją jako nowy projekt naszej fundacji – tłumaczy Bartłomiej Pawlak, Członek Zarządu Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie „O Zdrowie Dziecka”.

Ponad 370 par

Dotychczas w akcję włączyło się już ponad 370 par, które przekazały szpitalowi ponad 472 tys. zł. – Darczyńcy pochodzą z całej Polski, ale wśród ofiarodawców znaleźli się także nowożeńcy, którzy zorganizowali zbiórkę za granicą – informuje Bartłomiej Pawlak. Jak dodaje, ta kwota pomaga szpitalowi zakupić sprzęt medyczny, wg aktualnych potrzeb i priorytetów w zakresie leczenia, diagnostyki i rehabilitacji pacjentów.

Reklama

Warto nadmienić, że w ramach środków pozyskanych z akcji nie jest wspierane konkretne dziecko z imienia i nazwiska, tylko finansuje się sprzęt medyczny i wyposażenie oddziału, poradni specjalistycznej czy laboratorium. – Pierwszy raz mieliśmy kontakt ze ślubną zbiórką pieniędzy na cele charytatywne na weselu naszych znajomych. Na udział w akcji zdecydowaliśmy się ze względu na możliwość pomocy chorym dzieciom, którą mogliśmy połączyć ze ślubem. Zdajemy sobie sprawę, że tradycyjna forma obdarowywania się kwiatami tak naprawdę niczemu nie służy, ponieważ one i tak zwiędną, a zebrane pieniądze można przeznaczyć na sprzęt medyczny ratujący życie dzieciom – wyjaśniają Anna i Przemysław, uczestnicy akcji „Podziel się Swoim Szczęściem”.

Jak przystąpić do akcji?

To bardzo proste. Wystarczy na zaproszeniu przekazać prośbę do gości weselnych, aby pieniądze, które zamierzali wydać na kwiaty, przeznaczyli na kwestę ślubną na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Pary, które podjęły taką decyzję, ujęły to m.in. w następujący sposób: „Piękne kwiaty, lecz uśmiechy dzieci są piękniejsze./Miło bukiet dostać, lecz są sprawy istotniejsze./Niech więc grosik, co na kwiatek miał być przekazany,/Na cel szczytny zostanie przez Was darowany.

Zebrane pieniążki przekażemy Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie”.

Reklama

Następnie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, znajdujący się na stronie internetowej akcji: www.podzielsieswoimszczesciem.pl i przesłać go pod adres e-mailowy: akcja@odnowaszpitala.pl.

Para, przystępująca do akcji, otrzymuje specjalną skarbonkę, którą należy zwrócić do fundacji do 14 dni po ślubie. Po zakończeniu akcji na ręce każdej z par składane jest podziękowanie oraz protokół z przeprowadzonej zbiórki. Wśród nowożeńców, którzy wzięli udział w akcji „Podziel się Swoim Szczęściem”, co roku odbywa się losowanie nagrody. Ubiegłorocznymi zwycięzcami loterii fantowej i tym samym zdobywcami pobytu w Zamku Czocha w Leśnej zostali Agnieszka i Michał. – Serdecznie dziękujemy wszystkim Parom Młodym, które wzięły udział w naszej akcji, ich rodzinom, przyjaciołom i znajomym. Potrzeb jest bardzo wiele, dlatego polecamy się kolejnym narzeczonym, którzy zrobią coś wspaniałego dla chorych dzieci – coś, co przetrwa znacznie dłużej niż kwiaty – apeluje Bartłomiej Pawlak z Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie „O Zdrowie Dziecka”.Trwa jubileuszowy rok szpitala, który obchodzi 50-lecie istnienia. To placówka będąca dla Małopolski, a także w wielu przypadkach dla Polski, miejscem wyjątkowym i niezwykle ważnym. To w Prokocimiu leczone są najciężej chore dzieci. Każdego roku udzielanych jest ok. 200 tys. porad specjalistycznych i 35 tys. hospitalizacji. Dlatego tak ważne jest wsparcie finansowe dla szpitala. Jeśli możesz, podziel się z nimi swoim szczęściem, bo przecież, jak mówił św. Jan Paweł II, „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja w Mielcu

[ TEMATY ]

fundacja

akcja

UM Świebodzice

W Mielcu 25 lipca we wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców - osoby, które popełnią drobne wykroczenia zamiast mandatu wezmą udział w próbie na symulatorach zderzeń i dachowania. Kierowcy zostaną też pouczeni przez księdza, który następnie wręczy im „10 przykazań kierowcy". Przedstawicie MIVA Polska przekażą gadżety związane z tematyką bezpieczeństwa ruchu drogowego. Akcja zostanie przeprowadzona w godz. 10.00-12.00 na trasie wyjazdowej na Tarnów przy stacji Orlen.

„Dzień bez mandatu" organizowany jest przy udziale Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Grupy Mobilnej WZP z Izby Celnej w Przemyślu, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z Rzeszowa, PSP z Mielca i MIVA Polska.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję