Reklama

Niedziela Małopolska

Służyć, czyli królować

– Aniela jest klejnotem, który wyrósł na waszej ziemi – powiedział kard. Stanisław Dziwisz w czasie homilii wygłoszonej podczas Sumy odpustowej w sanktuarium bł. Anieli Salawy w piątek 9 września, kiedy świętowano 25-lecie jej beatyfikacji

Niedziela małopolska 38/2016, str. 4

[ TEMATY ]

odpust

Maria Fortuna-Sudor

Dla sieprawskiej młodzieży bł. Aniela Salawa stała się przyjaciółką i wzorem

Dla sieprawskiej młodzieży bł. Aniela Salawa stała się przyjaciółką i wzorem

Uroczystość zgromadziła parafian, pielgrzymów, przedstawicieli władz samorządowych gminnych i powiatowych. Licznie przybyli kapłani i siostry zakonne. Uczestniczyli także reprezentanci Bractwa Kurkowego oraz damy i kawalerowie z Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Oczekującym na rozpoczęcie Eucharystii towarzyszyła muzyka wykonywana przez zespół „Spod Turbaca”, a OSP zadbała o porządek i bezpieczeństwo w czasie uroczystości. Zebrani w kościele modlili się m.in. słowami pieśni: „Oswojona z ludzką bieda, zżyta z naszą szarą troską, o Anielo, bądź nam w niebie kochająca czułą siostrą…”.

Radość

W sposób szczególny zebrani powitali kard. Stanisława Dziwisza, przypominając jego obecność podczas beatyfikacji Anieli Salawy przed 25 laty na krakowskim Rynku Głównym. Maluchy recytowały: – Za Pasterza Kościoła modlić się będziemy, aby Pan Bóg, Stwórca świata, zachował ciebie na długie lata. Szczęść Boże! Z kolei przedstawiciel parafii nawiązał do radości, która towarzyszyła mieszkańcom Sieprawia, gdy Jan Paweł II beatyfikował Rodaczkę i zapewniał: – Dziś tą radością chcemy zarazić następne pokolenie!

Reklama

Do wydarzeń sprzed 25 laty nawiązał kustosz sanktuarium, ks. prałat Piotr Kluska: – 13 sierpnia 1991 r. św. Jan Paweł II beatyfikował Anielę Salawę, która tutaj, w Sieprawiu, się urodziła i stąd pieszo poszła do Krakowa, by być służącą. Wkrótce zrozumiała, że ma być służącą nie tylko ludzi, ale i Boga, że w takim stanie chce naśladować Chrystusa i przybliżać Go ludziom. Proboszcz dodał, że w sanktuarium trwa nieustannie modlitwa o rychłą kanonizację niezwykłej Służącej – Mistyczki. I podkreślił: – Bł. Aniela Salawa patronowała naszej młodzieży w przeżywaniu Światowych Dni Młodzieży. W jej sanktuarium z wiarą prosiliśmy Boga o szczęśliwy przebieg tego wydarzenia i o dobrą pogodę na ten czas. Bylibyśmy niewdzięcznikami, gdybyśmy zapomnieli, że Bóg wysłuchał modlitw zanoszonych przez wstawiennictwo naszej Rodaczki.

Służba

Nawiązując do tych wspomnień, kard. Stanisław Dziwisz przyznał: – Najbardziej mnie uderzyło, jak Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział, że po raz pierwszy w Polsce beatyfikuje kandydatkę z chłopskim rodowodem. Dotychczas były księżniczki czy królowe, a tu – prosta dziewczyna z Sieprawia została wyniesiona do chwały świętych. Wątek ten Hierarcha kontynuował w czasie homilii: – Patrząc po ludzku, kierując się kryteriami świata, ceniącego bogactwa materialne, sławę i władzę, bł. Aniela nie miała nic. I zauważył: – Kiedy 12 marca 1922 r. umierała samotnie, w opuszczeniu, niewielu o niej wiedziało. Nie ukazał się w prasie żaden nekrolog o jej śmierci. Znały ją służące należące do Stowarzyszenia św. Zyty, do którego Aniela należała i w którym znalazła oparcie. Znały ją osoby należące do III Zakonu św. Franciszka…

Po Mszy św. uczestnicy przeszli w Procesji Światła do Starego Kościoła. Oświetlony odcinek drogi pomiędzy świątyniami przemierzyli w ciszy ciepłego, jeszcze letniego wieczoru. Towarzyszyły im relikwie bł. Anieli Salawy, do której modlili się, jak to zwykli czynić od lat, śpiewając: „Anielo Salawo, siostro nasza droga! Wstawiaj się za nami tam przed tronem Boga, siostro nasza droga…”.

Wzór

Reklama

Wśród uczestników uroczystości szczególną grupę stanowili młodzi. Ich przedstawicielka, Alicja Kowalczyk, zapytana, kim dla sieprawskiej młodzieży jest bł. Aniela Salawa, bez zastanowienia stwierdza: – Nasza błogosławiona Rodaczka jest przede wszystkim przyjaciółką, którą pokochaliśmy całym sercem. Aniela była naszą główną przewodniczką w czasie Światowych Dni Młodzieży. Przez wszystkie akcje, w które młodzież się angażowała, poznając lepiej Błogosławioną, wielu obrało ją za wzór swego życia. Alicja dodaje, że wolontariusze zapamiętali słowa Franciszka, by realizować uczynki miłosierdzia i zauważa, iż pod tym względem nie ma lepszego wzoru niż urodzona w Sieprawiu bł. Aniela.

Gdy przekornie dopytuję, jak ten wzór służącej ma się do dzisiejszego egocentryzmu i indywidualizmu, Alicja przekonuje: – Mówi się, że służyć to znaczy królować. Jan Paweł II podczas beatyfikacji porównał Anielę Salawę do św. królowej Jadwigi. I dodaje: – Służba nie przekreśla tego, że można być kimś wielkim, wspaniałym i osiągać szczyty. Aniela, w tym co robiła, osiągnęła najwyższy szczyt – zbawienie i chwałę niebieską, a to jest najcenniejsze dla chrześcijanina.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotr naszych czasów

Parafia pw. bł. Jana Pawła II w Lublinie przeżywała uroczystości odpustowe ku czci patrona. 22 października wieczornej Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik, który w tym dniu świętował 2. rocznicę ingresu do archikatedry lubelskiej

Papieska parafia na Wrotkowie do wyjątkowego dnia w roku przygotowywała się podczas triduum, prowadzonego przez o. Mirosława Chmielewskiego CSsR. Pierwsze modlitewne spotkanie (19 października) upływało pod znakiem kapłaństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego relikwie znajdują się w parafii oraz kapłanów przeżywających 20. rocznicę święceń. Drugi dzień poświęcony był rodzinie z racji 30. rocznicy wydania Karty Praw Rodziny. W niedzielne popołudnie oficjalnie otwarto Boisko małego Lolka oraz rozegrano turniej drużyn osiedlowych o puchar proboszcza. Kolejny dzień przeżywany był w perspektywie sakramentu pokuty oraz wdzięczności za darczyńców kościoła – wotum za obecność bł. Jana Pawła II w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Ich męstwo i odwaga nie pójdzie w zapomnienie

2021-09-20 09:18

[ TEMATY ]

Westerplatte

diecezja kielecka

Katarzyna Dobrowolska

Według ustaleń, 80 żołnierzy spośród 200 broniących polskiej placówki przed Niemcami, wywodziło się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów. Pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. 28 lutego 1939 r. Ministerstwo Spraw Wojskowych Departamentu Piechoty skierowało do dowódcy 2. Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach, płk. Edwarda Dojana-Surówki rozkaz w sprawie organizacji plutonu wartowniczego dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Od tego momentu rozpoczął się słynny szlak bojowy żołnierzy z Kielc na Westerplatte. Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach ustalili lokalizację 35 mogił, znajdujących się na terenie woj. świętokrzyskiego.

Inicjatorem Rajdu był biskup Marian Florczyk. - Nie spodziewałem się że coś takiego uda się zrealizować. Z tym marzeniem, aby upamiętnić naszych żołnierzy z ziemi świętokrzyskiej walczących na Westerplatte, chodziłem wiele lat. Kiedy padła propozycja na forum wobec przedstawicieli urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego, czy Wojewódzkiego Ochotniczego Hufca Pracy spotkała się z życzliwością i pozytywnym przyjęciem. Dzisiaj jestem bardzo szczęśliwy - mówi bp Florczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję