Reklama

Niedziela Podlaska

U św. Ojca Pio w Węgrowie

Niedziela podlaska 38/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum parafii

Kościół św. Ojca Pio w Węgrowie

Kościół św. Ojca Pio w Węgrowie

Parafia św. Ojca Pio w Węgrowie została powołana dekretem biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza 2 grudnia 2007 r. Od tego momentu rozpoczął się proces tworzenia nowej wspólnoty. Do czasu zbudowania obecnej kaplicy pw. św. Ojca Pio nasza parafia gromadziła się na Msze św. i nabożeństwa w bazylice węgrowskiej. 18 maja 2008 r. bp Antoni Dydycz uroczyście poświęcił krzyż i plac parafialny. Działka została pozyskana dzięki darowiźnie pana Tadeusza Kłosa i dzięki sprzedaży przez panią Alicję Marchelewicz i panią Ewę Dybowską.

Dnia 23 września 2009 r. bp Antoni Dydycz dokonał symbolicznego wkopania pierwszego szpadla pod budowę kaplicy i plebanii. Pod koniec 2009 r. projekt kaplicy i plebanii autorstwa architekta Tadeusza Adamskiego uzyskał akceptację drohiczyńskiej Kurii biskupiej, a także pozwolenie na budowę wydane przez starostę powiatu węgrowskiego. Prace budowlane w stanie surowym prowadziła firma „Księżopolski” z Sokołowa Podlaskiego. Budowę rozpoczęliśmy 26 maja 2010 r. W Wielki Czwartek 2011 r. na kaplicy został położony dach, a pierwsza Msza św. w obecnej kaplicy została odprawiona 3 maja 2011 r.

Reklama

W kolejnych latach sukcesywnie wykonywaliśmy prace budowlane, dzięki czemu od września 2011 r. Msze św. codzienne, niedzielne i wszystkie nabożeństwa sprawowaliśmy w naszej kaplicy. W 2012 r. pojawiły się dwa obrazy: „Jezu ufam Tobie” i Matki Bożej Częstochowskiej, natomiast ołtarz i ambonkę podarowała nam parafia w Niemirowie. W 2013 r. została erygowana droga krzyżowa. Jednocześnie z parafii Ostrówek otrzymaliśmy konstrukcję dzwonnicy. Dzwon pochodzi z Londynu z likwidowanego klasztornego konwentu.

W 2014 r. kaplica uzyskała obecny wygląd, została zamontowana wentylacja mechaniczna, oświetlenie, wykonano ołtarz, zamontowano tabernakulum, przybył obraz św. Ojca Pio, wyklejono sztukaterie i całość pomalowano.

W momencie powstania nasza parafia liczyła ok. 1450 osób. Obecnie na terenie parafii mieszka 1811 katolików. Mieszkańcy tej części Węgrowa w dużej mierze są ludźmi, którzy osiedlają się tutaj, przybywając z okolicznych miejscowości. Dużo jest młodych małżeństw i dzieci. Od początku istnienia parafii organizujemy dla dzieci półkolonie letnie i zimowe. Jest to możliwe dzięki pomocy wolontariuszy, młodzieży i dorosłych. Tradycją naszej parafii są również wakacyjne rajdy rowerowe dla młodzieży i pielgrzymki autokarowe dla dorosłych.

Reklama

Wraz z powstaniem nowej parafii zawiązały się Koła Żywego Różańca Matki Bożej z Lourdes i św. Ojca Pio. W trakcie istnienia powstało Koło Żywego Różańca św. Jana Pawła II i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Powstały też Róże Różańcowe Rodziców za Dzieci. Co roku kilkanaście osób w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny podejmuje duchową adopcję dziecka poczętego. Obecnie powstaje KŻR św. s. Faustyny.

Od początku parafii jest grono ministrantów pełniących służbę przy ołtarzu i grupa dziewcząt posługujących w scholi parafialnej.

Chór parafialny zawiązał się w 2012 r. i spotyka się systematycznie dbając o oprawę Mszy św. niedzielnych. Brał również udział w spotkaniach przygotowujących oprawę muzyczną na dzień 10 czerwca 2016 r. w 25. rocznicę powstania diecezji drohiczyńskiej.

Kiedy we wrześniu 2006 r. przybyłem do Węgrowa i przystąpiłem do działań związanych z powstaniem nowej parafii, spotkałem się z przeświadczeniem ludzi, że będzie to parafia poświęcona św. Ojcu Pio. Było to odczucie powszechne. Kiedy było już wszystko gotowe, by powołać oficjalnym dekretem nową parafię, poprosiłem Biskupa Antoniego o nadanie właśnie tego patrona nowej parafii. W 2014 r. zacząłem myśleć o namalowaniu obrazu św. Ojca Pio. Wiązało się to z wyborem artysty malarza, który podjąłby się wykonania wizerunku świętego. Wtedy nawiązałem kontakt z panem Krzysztofem Buczakiem z Węgrowa, który namalował wizerunek przedstawiający świętego z San Giovani Rotondo. Ukazuje on Ojca Pio na tle włoskiego ogrodu. Święty trzyma w prawej ręce list symbolizujący wiele próśb słanych do Boga za jego pośrednictwem, a w lewej różaniec, symbol nieustannej modlitwy tego świętego.

W naszej parafii od trzech lat każdego 23 dnia miesiąca gromadzimy się na nabożeństwo ku czci św. Ojca Pio. Przy obrazie patrona składamy prośby i dziękczynienia w tych intencjach jest sprawowana Msza św. Po Eucharystii odmawiamy Różaniec i Litanię do św. Ojca Pio jest też czas na ucałowanie relikwii. Jako podziękowanie św. Ojca Pio za dar zdrowia pewien kapłan ofiarował do naszej kaplicy figurę Matki Bożej.

Dziękujemy św. Ojcu Pio za wszelkie łaski, a szczególnie za opiekę nad naszą parafią i zapraszamy na uroczystości odpustowe do Węgrowa w niedzielę 25 września.

W tym miejscu pragnę gorąco podziękować wszystkim dobrodziejom i dobroczyńcom naszej parafii, zarówno tym duchowym jak i materialnym, którzy swoją ofiarną pomocą przyczynili się i nadal przyczyniają do budowy naszej świątyni.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki jubileusz Przyrowa

Król Kazimierz III Wielki 15 marca Roku Pańskiego 1369 nadaje Jakubowi Rechickiemu z Nagłowic prawo założenia miasta Przyrowa, leżącego na ważnym szlaku komunikacyjnym łączącym Małopolskę i Wielkopolskę. Jest to równocześnie początek parafii św. Doroty, Dziewicy i Męczennicy. Od tamtych wydarzeń mija dokładnie 650 lat. Dla parafian i mieszkańców Przyrowa rozpoczyna się czas wielkiego świętowania. Obchody jubileuszowe zaplanowano na niedzielę 17 marca 2019 r.

Początki parafii są tajemnicze, bo tak do końca nie jest rozstrzygnięte, czy ta nowa parafia powstała na bazie parafii już istniejącej w wiosce Komorów, gdzie początkowo mogła mieć swoją siedzibę, czy też nie – opowiada proboszcz ks. Antoni Kaczmarek. – Nie wiadomo, czy w Komorowie była parafia, czy tylko drewniany kościółek św. Mikołaja. Badacze tego okresu dziejów nie są jednoznaczni w ocenie – wyjaśnia. I rzeczywiście, aż do XV wieku jest dużo niejasności. Pewnym jest fakt założenia nowego miasta i to, że w jego granicach znalazła się wieś królewska Komorów, bowiem w dokumencie lokacyjnym napisano: „Także jedną posiadłość przyznaję na rzecz kościoła ufundowanego w Komorowie”. Pierwsza dokładna wzmianka o parafii pojawia się u Jana Długosza w „Liber beneficiorum”, wtedy to kronikarz wymienia kościół pw. św. Doroty Dziewicy i Męczennicy w Przyrowie, a nie wspomina kościoła św. Mikołaja w Komorowie.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję