Reklama

Konferencja Jakubowa

Mówią, że Santiago de Compostela to druga Itaka i że pielgrzym wcale nie musi tam dotrzeć, aby znaleźć to, czego szuka. Bo to, co najważniejsze, można znaleźć w drodze – powiedział do uczestników IX Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Camino de Santiago i grób św. Jakuba: historia i interpretacja” Augustín Núnez Martínez – ambasador Królestwa Hiszpanii w RP.

Wydarzenie zorganizowane zostało w dniach 10-11 września br. przez krakowskie uczelnie: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego oraz przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Gminy w Michałowicach i Bractwo oraz Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych. Było ono równocześnie prezentacją wyników badań prowadzonych w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki „Camino de Santiago i grób św. Jakuba; od historii do hermeneutyki wiary”.

Reklama

W projekcie uczestniczyli naukowcy reprezentujący uniwersytety m.in. z Nawarry, Barcelony i Jerozolimy oraz badacze skupieni wokół Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. Ponadto wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele środowisk słowackich i ukraińskich.

Tematyka

Zanim uczestnicy konferencji podzielili się na grupy, wspólnie wysłuchali prelekcji przygotowanych m.in. przez prof. Enrique’a Alarcóna z Nawarry, który zaprezentował wyniki odkryć dokonanych w grobie św. Jakuba w Composteli. Jak podkreślił prowadzący konferencję ks. prof. Piotr Roszak: – Prof. Enrique Alarcón dokonał nowych interpretacji inskrypcji, która była już znana wcześniej, ale nie potrafiliśmy jej dobrze odczytać. Z kolei ks. Alejandro Barral, kanonik katedry w Santiago de Compostela, przedstawił przekształcenia grobu św. Jakuba od początków aż po obecną sytuację.

Na szczególną uwagę zasługiwał wykład przygotowany przez duet reprezentujący środowisko uniwersytetów barcelońskich: prof. Miguela Angela Belmonte i prof. Marcina Kazmierczaka. Przybliżyli oni książki, które wpisują się niejako w poetykę sceptycyzmu postmodernistycznego i odrzucenia prawdziwej duchowej głębi, która by miała się znajdować na tej drodze jakubowej...

Co dalej?

Reklama

Tu warto przywołać ostrzeżenie skierowane przez mieszkającego od lat w Hiszpanii prof. Marcina Kazmierczaka, który poinformował o licznych publikacjach przybliżających dzieciom i młodzieży idee dróg św. Jakuba. Prelegent przekonywał: – Nie każde słowo pisane jest kształcące, może być także zniekształcające, i takie są często powstałe z myślą o dzieciach publikacje, których nie polecam!

Zgodnie z obowiązującą od lat zasadą, drugiego dnia uczestnicy konferencji pielgrzymowali Małopolską Drogą św. Jakuba – z Polanowic do Więcławic Starych, gdzie w sanktuarium diecezjalnym św. Jakuba przeszli przez Bramę Miłosierdzia, a następnie uczestniczyli w Eucharystii.

Przy okazji tegorocznej konferencji pojawiło się pytanie: Co dalej? Jak przypomniał kustosz sanktuarium w Więcławicach Starych – ks. Ryszard Honkisz, wstępnie miały się odbyć trzy sympozja. Wyraził przekonanie, że na dziewiątej konferencji można by zakończyć...

Nadzieja

Wydaje się to jednak niemożliwe. Uczestniczący w wydarzeniu pomysłodawca konferencji – prof. Antoni Jackowski przekonywał, że jest to inicjatywa, którą należy konsekwentnie rozwijać. Z kolei bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski, już proponował temat następnego spotkania, a reprezentujący środowisko UPJPII ks. prof. Józef Stala zapewniał o otwarciu uczelni na organizatorów i uczestników kolejnych jakubowych sympozjów. Stąd przekonanie, że dwa motory cyklicznego wydarzenia – dr Franciszek Mróz z Instytutu Geografii UP w Krakowie i ks. Ryszard Honkisz mają kolejne zadanie do realizacji. I jest nadzieja, że jak zwykle świetnie sobie z nim poradzą!

2016-09-14 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

W codzienności odnaleźć Pana

2021-09-20 09:27

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Życie Konsekrowane

Katarzyna Dobrowolska

4 września bp Andrzej Kaleta przewodniczył pielgrzymce osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zgromadziła ona licznie siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji i z południowej części Polski. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Bp Andrzej Kaleta modlił się w czasie Eucharystii za wszystkie osoby konsekrowane i o nowe powołania. Podczas homilii podziękował Bogu za dar każdej powołanej i powołanego do służby Bożej. Podkreślał, że są oni znakiem, zwłaszcza we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję