Reklama

10-lecie „Ad Gentes”

Być może misjonarze poradziliby sobie bez zorganizowanej pomocy z Europy i Ameryki. Wieki ewangelizacji owocują dziś przecież w niemal każdym zakątku świata. Czy jednak praca pozbawiona konkretnego wsparcia byłaby równie efektywna?

Głównym celem Dzieła Pomocy „Ad Gentes” jest wspieranie misjonarzy na całym świecie. Oprócz tego, że prowadzi misję religijną, Dzieło wspiera także wszelkie działania o charakterze charytatywnym i społecznym. Gromadzi też i upowszechnia wiedzę na tematy misyjne oraz zajmuje się animacją misyjną. Bliski jest mu rozwój edukacyjny oraz w zakresie ochrony zdrowia, która służy redukcji ubóstwa. Poświęca się społecznej i kulturowej formacji na terenach misyjnych, prowadzonej przez polskich misjonarzy. Właśnie mija 10 lat istnienia organizacji „Ad Gentes”.

Co robi?

Mimo stosunkowo krótkiej historii bilans pracy Dzieła Pomocy „Ad Gentes” jest imponujący. W samym tylko 2016 r. misjonarze zgłosili 116 projektów. Dzieło przeznaczyło na ich sfinansowanie 90 tys. euro. Wśród projektów przeważają inicjatywy ewangelizacyjne, dotyczące organizacji szkoleń dla katechistów, obozów i rekolekcji dla młodzieży czy też zakupu pomocy dydaktycznych do nauczania religii. Liczne są również projekty charytatywne. Przeważająca ich część wywodzi się z Afryki i Ameryki Łacińskiej. Misjonarze prosili również o dofinansowanie projektów medycznych (przeważnie zakup lekarstw i drobnego sprzętu medycznego) oraz edukacyjnych (zakup podręczników, dofinansowanie działalności placówek edukacyjnych).

Reklama

Domeną Dzieła Pomocy „Ad Gentes” jest świadczenie bezpośredniej pomocy finansowej, rzeczowej i organizacyjnej w realizacji budowy kościołów, kaplic i innych miejsc kultu w diecezjach misyjnych, pomoc na rzecz ewangelizacji, pomoc osobom, społecznościom oraz instytucjom charytatywno-opiekuńczym i oświatowo-wychowawczym działającym na terenach misyjnych, pomoc na rzecz kształcenia misjonarzy, partycypacja w kosztach leczenia i organizacji wypoczynku misjonarzy, organizowanie spotkań i konferencji, mających na celu upowszechnianie informacji o działalności misyjnej Kościoła, zbieranie środków finansowych i rzeczowych przeznaczonych na realizację innych celów Dzieła. To także wysiłek wkładany we współpracę z innymi osobami prawnymi i fizycznymi w kraju i za granicą, zainteresowanymi realizacją celów Dzieła.

Jak działa?

Dobrym przykładem zaangażowania „Ad Gentes” jest miasto Dar es Salaam w Tanzanii. Jest to miasto portowe położone nad Oceanem Indyjskim. Obecnie w Dar es Salaam mieszka ponad 3 mln ludności i liczba ta ciągle wzrasta. Centrum Edukacyjne „Ad Gentes” znajduje się w zachodniej części miasta, w Segerea, a swoim zasięgiem obejmuje kilka innych dzielnic.

Segerea jest stosunkowo młodą dzielnicą miasta, jej rozwój rozpoczął się przed niespełna 20 laty i ciągle jest dynamiczny. Mieszkają tu w ogromnej większości młodzi ludzie przybyli z innych ubogich części Tanzanii. Niemal każdego miesiąca w poszukiwaniu pracy i dachu nad głową przybywają nowi mieszkańcy. Duża część z nich nie ma stałej pracy, zajmuje się głównie drobnym handlem i dorywczą pracą przy budowach. Wielu próbuje zakładać małe punkty usługowe (naprawa i czyszczenie obuwia, usługi krawieckie, rozwożenie towarów małymi wózkami, naprawa różnych przedmiotów, mycie i czyszczenie samochodów itp.).

Reklama

W styczniu 2008 r. rozpoczęło tam swoją działalność Centrum Edukacyjne św. Maksymiliana. Projekt centrum obejmuje prowadzenie przedszkoli (2 placówki – 460 dzieci), szkoły podstawowej (obecnie 787 uczniów) i szkoły średniej (I klasa – 65 uczniów). Wnioskowany projekt zakłada wykończenie i wyposażenie nowego budynku szkoły podstawowej, który obecnie jest w stanie surowym (zadaszona żelbetowa konstrukcja).

Powstanie nowej części budynku pozwoli na przyjmowanie większej liczby dzieci zgłaszających się do szkoły. Dzięki temu zwiększy się dostęp do edukacji dzieci z różnych środowisk społecznych i grup wyznaniowych. Poza tym rozwój szkoły wiąże się z zatrudnieniem większej liczby nauczycieli o lepszych kwalifikacjach, przez co zwiększą się dostęp do lepszej edukacji i sam poziom nauczania. Tym samym powstający projekt da nowe miejsca pracy (nauczyciele, sprzątaczki, kucharki, inny personel wspomagający funkcjonowanie szkoły).

Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, ul. Byszewska 1, 03-729 Warszawa, skr. poczt 112. Bank PeKaO S.A. I O. w Warszawie, nr konta: 66 1240 1037 1111 0010 1498 4506.

2016-09-14 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Rekolekcje ewangelizacyjne „Wstań! Idź”

2021-09-20 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W niedzielę 19 września rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne w siedemnastu kościołach jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej. W kolegiacie łaskiej prowadzi je ks. Maciej Chodowski wraz z grupą młodzieży z Ruchu Światło – Życie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję