Reklama

Franciszek

Metodologia papieża Franciszka w Duszpasterstwie Młodzieży

Nie będę analizował papieskich homilii wygłoszonych w czasie ŚDM. Chcę tylko wziąć z nich to, co może być pomocne w duszpasterstwie młodzieży. Są dwie ważne sprawy: co powiedział Ojciec Święty Franciszek i jak powiedział

Niedziela Ogólnopolska 38/2016, str. 26-27

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Najważniejszą rzeczą, którą Franciszek przypomniał młodzieży, jest to, że są dwa światy: świat doczesności i świat duchowości. Świat doczesności przesłania młodym ludziom świat Boga. Zdaniem Papieża, powinnością Kościoła jest odsłaniać ten świat duchowy przed oczyma młodych. Istotą tego odsłaniania jest doprowadzenie młodego człowieka do spotkania z Jezusem.

Dlaczego to jest takie ważne? Bo spotkanie z Jezusem zmienia wszystko. A więc – na czym dzisiaj polega duszpasterstwo młodzieży? Polega na odsłanianiu świata duchowego, zakurzonego doczesnością. Polega również na asystowaniu przy spotkaniu człowieczego serca z Bogiem. To tylko tyle i aż tyle. – Kiedy Jezus dotyka serca człowieka, wtedy staje się ono zdolne do wielkich dzieł – powiedział Franciszek.

Subtelna nauka

Reklama

Jak prowadzić takie duszpasterstwo? W całym papieskim przesłaniu ukazała się jakby metodologia tego duszpasterstwa. Ojciec Święty w swoich homiliach niczego nie narzucał. Jego metoda to podpowiedzi, sugestie, rady i wskazania. Mówił motywacyjnie i refleksyjnie. Zachęcał młodych ludzi, aby się nad sobą zastanowili. W jego przepowiadaniu nie było moralizatorstwa. Najpierw rozpościerał przed słuchaczami wizję Boga – jaki On jest. Dopiero z tej fascynacji dobrocią i miłosierdziem Boga mogą rodzić się postawy moralne. Pokazywał, co jest piękne, a co ma pozory piękna. – Co chcecie wybrać? – pytał. Nie decydował za młodych ludzi. Prowadził swoją refleksję, by wzbudzić w nich wewnętrzny dialog.

Może warto tę metodę uwzględnić w duszpasterstwie młodzieży. Młodzi ludzie mówią wprost: Kościół nie będzie mi niczego narzucał. Mam swój rozum i wiem, czego chcę. Młodzi ludzie na punkcie wolności oszaleli. Nie można się jednak na taką postawę obrażać, ale trzeba szukać klucza. Kluczem do serc młodych jest zapewne język przepowiadania. Franciszek mówił do nich prosto, krótkie zdania klucze. Głosił Ewangelię ich językiem. Przecież takie sformułowania, jak: „Twardy dysk – pamięć Boga”, „Ewangelia nawigatorem na drogach życia”, „Narkotyki myślenia”, „Ewangeliczny czad”, to słowa zaczerpnięte z języka używanego na co dzień przez młodych ludzi. I oni słuchali Papieża, wiedzieli, o czym mówi. Można powiedzieć: Biblia dla młodego pokolenia. A może: język Kościoła językiem młodych. Nieważne. Ważne, że się zrozumieli. Co więcej, nie były to kazania z komputera, ale kazania z serca, wygłoszone językiem komunikacji komputerowej. Bóg z doświadczenia Franciszka w języku słuchaczy – przekonujący, zatrzymujący, a chwilami wzruszający.

Co Papież powiedział młodym? Powiedział, że przyszedł im pomóc. Nie oskarżał ich, nie upominał. Wydobywał najsłabsze przestrzenie kondycji młodego pokolenia i pokazywał, jak można sobie poradzić w życiu, aby było ono sensowne i piękne.

Nowe horyzonty

Reklama

Ilu młodych ludzi nie wierzy w siebie, nie wierzy, że są dobrzy! I im Papież przyszedł z pomocą. „Brak akceptacji samych siebie, życie w niezadowoleniu i myślenie w sposób negatywny oznaczają brak uznania swojej tożsamości. Bóg nas miłuje takimi, jakimi jesteśmy, i żaden grzech, wada czy błąd nie sprawią, by zmienił swoje zdanie. Nie zatrzymuje się na złu z przeszłości, ale przewiduje dobro w przyszłości”. W ten sposób Franciszek otworzył nowe horyzonty dla młodych ludzi wewnętrznie zagubionych. Co więcej, w swoim przesłaniu obudził ich uśpione pragnienia i marzenia. Umacniał w nich to dobro, które mają w sobie. A czynił to niekiedy prowokująco. Mówił do nich: „Młodzi emeryci, chcecie takimi być? Znudzeni, nudni, zanudzający innych”. Młodzi emeryci, którzy rzucają ręcznik przed rozpoczęciem walki.

„Młodzi kanapowi – chcecie być ospali, ogłupiali, otumanieni? Łatwiej mieć takich ludzi niż młodych odpowiedzialnych, marzących, inspirujących”. Czy taki zaczepny sposób mówienia pozostawi młodych w spokoju? Temu dialogowi towarzyszyło też zaproszenie do odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale też za świat, za ludzkość. Papież mówił: „Ludzkość potrzebuje dziś ludzi, którzy nie chcą żyć połowicznie”. Zachęcał młodych do daru z siebie i nazwał to bohaterstwem służby. „Jeżeli nie żyje się dla służby swoim życiem, zaprzecza się Jezusowi Chrystusowi”. Odnosząc się do niespokojnego świata, zachęcał, żebyśmy wszyscy byli rodziną, i wskazał na trzy cechy tej rodziny: braterstwo, przyjaźń, jedność.

Trzeba się uczyć żyć

Jeszcze dwie rzeczy wydają się ważne w duszpasterstwie młodzieży: dość często młodych ludzi czyni się najważniejszą grupą społeczną. Pewnie słusznie, to przecież przyszłość każdego narodu. Papież zwrócił im jednak uwagę, że choć są ważni, nie powinni zapominać o swoim środowisku i swojej rodzinie: „Rozmawiajcie z rodzicami i dziadkami. Starsi to czysta mądrość. Jeśli chcecie być przyszłością narodu, musicie mieć pamięć – skąd przychodzicie, kim jesteście i skąd to wszystko otrzymaliście”.

I rzecz ostatnia: w oknie na Franciszkańskiej w Krakowie Papież pokazał młodym ludziom pełnię życia: młodość to nie tylko radość, ale i obowiązki, śmierć, cierpienie. Ale dodał też, że nie na wszystkie pytania znajdą odpowiedź, że staną przed wieloma tajemnicami. Dlatego w życiu trzeba być pokornym. Ukazał im życie w całej jego złożoności. Nie pominął również problemów życia małżeńskiego, tak często odsuwanych przez młode pokolenie. Życie nie jest czymś gotowym. żyć trzeba się uczyć. Co w tej nauce jest niezbędne? Wychowywanie serca. I w tej sztuce wychowywania serca młody człowiek nie może być sam. Kościół – duszpasterstwo młodzieży – musi ciągle na nowo szukać sposobu pomocy młodemu człowiekowi. Duszpasterstwo młodzieży stworzone raz musi być ciągle budowane na nowo. Dlaczego? Bo zmienia się dusza młodego pokolenia. A jaka ona jest? Kim są młodzi ludzie dziś?

Stawiam to pytanie po to, by zachwytem Światowych Dni Młodzieży nie uśpić wrażliwości duszpasterskiej. Do Krakowa przyjechali dobrzy, wierzący młodzi ludzie – elita młodego Kościoła. A co z resztą? Co się z nimi dzieje?

* * *

Ks. Krzysztof Pawlina
Profesor teologii pastoralnej i rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, autor publikacji o młodzieży i dla młodzieży. Interesuje się problemami współczesnego duszpasterstwa i eklezjologii. Znane są jego publikacje o nowej ewangelizacji i duszpasterstwie w zmieniającej się sytuacji w Polsce. Jako wieloletni rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie opublikował wiele książek dotyczących formacji kapłańskiej i życia duchowego.

2016-09-14 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież pobłogosławił dzwon z Polski – symbol prawa do życia nienarodzonych dzieci

[ TEMATY ]

Franciszek

dzwon

Włodzimierz Rędzioch

Głos Nienarodzonych – to nazwa dzwonu, ufundowanego przez podkarpacką fundację Życiu Tak, który pobłogosławił papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego. Ważący blisko tonę symbol, będzie odtąd towarzyszył wydarzeniom promującym niezbywalne prawo do życia każdego poczętego dziecka.

- Kiedy na początku roku przeczytałem, że rocznie 42 mln dzieci na świecie zostaje zabitych wskutek aborcji, przyszedł czas refleksji: co możemy zrobić w ramach fundacji, powołanej do upominania się o prawo do życia dla wszystkich dzieci poczętych. Tak powstał pomysł odlania dzwonu, który udało się zrealizować dzięki pomocy ludzi dobrej woli – mówi w rozmowie z KAI Bogdan Romaniuk, wiceprezes Fundacji Życiu Tak i zarazem pomysłodawca dzwonu „Głos Nienarodzonych” – Dzwon ze swej natury ma budzić, pobudzać. Historycznie był uruchamiany także w trakcie nieszczęść i zagrożeń. Poprzez nasz dzwon chcemy przemawiać do sumień Polaków, a także osób na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

W Wielki Odpust Wiślicki

2021-09-20 09:15

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Wiślica

Agnieszka Dziarmaga

Dzięki pielgrzymkom diecezjalnym do Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej w Wiślicy przywrócono rangę Wielkiego Odpustu Wiślickiego. 8 września bowiem, od stuleci w święto Narodzenia NMP gościli tutaj monarchowie, dostojnicy Kościoła i państwa, a kapituła wiślicka liczy co najmniej 600 lat.

Uroczystości odpustowe trwały od 5 do 8 września, z konferencjami, koncertami muzyki klasycznej, specjalnymi nabożeństwami i błogosławieństwem udzielanym relikwią krwi św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję